RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Публікації » Нашими яблуками і грушами ласує вся країна

Нашими яблуками і грушами ласує вся країна


Буковинські садівники розпочали збирати урожай. Нашими яблунями, грушами та сливами ласуватиме уся Україна. Протягом останніх восьми років у краї посадили понад п’ять тисяч гектарів молодих садів. Кореспондент "МБ" побувала в одному із фермерських садівничих господарств.

Хотинський, Новоселицький, Сокирянський райони щороку розростаються новими великими садами. Що ж вирощують фермери? Хто купує продукцію і як її зберігають? Про це – на прикладі окремого господарства.

"Колись до Чернівців везли яблука із... Фінляндії"

Фермер Олександр Бобик із села Клішківці на Хотинщині розпочав свою садівничу справу в далекому 1989 році. Тоді він на одному гектарі землі посадив різні сорти яблунь і зібрав... 100 тонн урожаю. Нині фермер має 28 гектарів плодоносного саду та ще на 15 гектарах саджає молодий сад.

Коли ми потрапили до саду пана Олександра, перехопило подих від його розмірів: куди не глянь – скрізь невисокі яблуньки, рясно вкриті плодами. Окремі деревця від землі до найвищої гілки прикрашені великими яблучками. Поміж деревами метушаться працівники – у саду розпочався період збирання урожаю. Триватиме він приблизно три тижні.

Нас зустрічає усміхнений Олександр Бобик. Спочатку пригощає смачними соковитими яблуками різних сортів і лише потім – розмова.

– На 25 гектарах вирощуємо приблизно 11 сортів яблук, на інших трьох гектарах – сливи, – розповідає фермер. – Розвивалося господарство поступово. Кожен період мав свої недоліки. Із сумом згадую, як в Україну з-за кордону завозили сотні тисяч тонн яблук. Ні, я зараз не говорю про сусідню Польщу. Наприклад, кілька років тому на ринку на вулиці Червоноармійській у Чернівцях бачив яблука із... Фінляндії! Уявіть, до нас везли яблука із-за полярного кола! Мене дуже обурило, що Фінляндія постачає яблука, а ми в Україні – не можемо?

Фермер каже, що нині держава підтримує садівників фінансовими компенсаціями. Наприклад, повертає до 70 відсотків коштів, які фермер вкладає у молодий сад.

– В області – бум на садівництво, – вважає Олександр Бобик. – Топорівці, Колінківці, Недобоївці – тут уже майже не залишилося шматочка землі, щоб він не був засаджений садом. Є на Буковині багато фермерів, які мають понад 100 гектарів саду. Коли ж я починав, на нас, перших фермерів, дивилися, як на диваків. І тільки з роками усвідомили, що це успішна справа.

"Закуповують одразу по 100-200 тонн"

Говоримо про цьогорічний урожай.

– Літо було холодне, довелося докласти багато зусиль. На щастя, не було граду. Минулого року зібрали понад 500 тонн яблук. Цьогоріч ще подивимося на результати, – говорить фермер. – Ціни на яблука наразі не зростають. Кілограм за гуртової закупівлі коштує від трьох до п’яти гривень – залежно від сорту. Хто і скільки закуповує? Спочатку приїжджали і брали по тонні-дві яблук, а зараз працюємо із солідними фірмами. Вони закуповують по 100-200 тонн конкретного сорту та розміру. Загалом наш ринок – дикий, але з роками ставатиме більш цивілізованим, особливо якщо вступимо до Євросоюзу.

Яблука із саду Олександра Бобика постачають у різні куточки України. Роками раніше їх закуповувала й Росія.

– А нинішній ринок збуту... Окрім України, нікуди не збуваємо, – зізнається фермер. – Причина? Ціни в Україні бувають вищі, ніж у Росії. Росія уклала з Польщею угоди про пряме безмитне ввезення. Хоча багато росіян звертається і каже, що дуже сумує за нашими яблуками. Завдяки нашим кліматичним умовам яблука з наших садів набагато смачніші. Пригадую, як позаминулого року наші яблука взяли у Росію. Тоді нам телефонували із Чернігівської митниці й попросили продати яблука. Мовляв, дуже смачні, таких ще не куштували...

Також чоловік розповідає, що його син та невістка практикують гуртовий продаж яблук у Харкові – там їхній прямий продаж триває від листопада до квітня.

– Якщо яблука у вас закуповують за ціною від трьох до п’яти гривень за кілограм, то у скільки обійдеться кілограм яблук звичайному покупцю на ринку? – запитую у фермера.

– Гривень 8-12 за кілограм яблук вищого сорту, – пояснює пан Олександр.

"Можемо 1500 тонн яблук покласти
у холодильники"


Говоримо про побоювання людей, що гарне яблучко – це обов’язково з "хімією".

– Розумію, – каже фермер. – Однак ми "хімією" не зловживаємо. Гербіцидами взагалі не користуємося. Моя совість чиста. Обприскування? Так, здійснюємо. Ось днями була делегація садоводів із Німеччини. Запитали, скільки обприскую. Зізнався, що за період з квітня по липень обприскуємо разів 12. Німецькі фермери не могли повірити. Кажуть, що уся Європа обприскує до 30-40 разів.

Проблема для області – зберігання яблук. Лише протягом останніх двох років розпочалося активне будівництво сучасних сховищ.

– Ми можемо 1500 тонн яблук покласти у холодильники. Деяким нашим холодильникам – років шість, а одне зі сховищ здали в експлуатацію наприкінці минулого року, – каже пан Олександр і запрошує нас у сучасне сховище із регульованим газовим середовищем.

У цьому сховищі усе комп’ютеризоване. Тут може зберігатися до 750 тонн яблук. Завдяки сучасній системі зберігання зі спеціальною вентиляцією та системою забирання вуглекислого газу яблуко утримує свій первинний смак. У холодильниках температура тримається стабільна – 0,5 градуса. За проектом вартість будівництва з ПДВ – 8,5 мільйона гривень. Держава надає фермеру компенсацію без ПДВ.
Стоячи посеред десятків ящиків зі свіжозірваними яблуками, говоримо з Олександром Бобиком про те, що садівництво – це благородна галузь, яка є обличчям краю.

– Я щаслива людина, – зізнається фермер. – Цією справою на Хотинщині займалися ще діди-прадіди. А найбільше щасливий, що мої діти – біля мене, нікуди не їздять на заробітки. Вони не дуже багаті, але й не бідні. Найбільша радість – онук Олександр, який вступив до аграрного університету і планує продовжити родинну справу. Ми маємо велике господарство, вкладаємо кошти, розвиваємося... Пишаюся, коли бачу свої яблука на ринках України.
Валерія Чорней

Микола ОЛЕКСЮК,
начальник
департаменту
агропромислового
комплексу ОДА:


У Чернівецькій області є понад 28 тисяч гектарів садів. Найбільше садів у Хотинському районі (вісім тисяч гектарів), Новоселицькому та Сокирянському районі – більше чотирьох тисяч. На їхній розвиток за останні роки від держави надійшло понад 160 мільйонів гривень.
Щороку в області саджають приблизно 400 гектарів нових садів. Цьогоріч уже посадили приблизно 180 гектарів. До кінця року планують ще понад 350.
Фрукти наші фермери постачають майже у всі міста України.
Наразі активно вирішуємо проблему зберігання фруктів, а тому будуємо нові фруктосховища".
27-09-2013, 16:33
Коментарів 0 Переглядів 6 243


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.