RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Нашими яблуками і грушами ласує вся країна


Буковинські садівники розпочали збирати урожай. Нашими яблунями, грушами та сливами ласуватиме уся Україна. Протягом останніх восьми років у краї посадили понад п’ять тисяч гектарів молодих садів. Кореспондент "МБ" побувала в одному із фермерських садівничих господарств.

Хотинський, Новоселицький, Сокирянський райони щороку розростаються новими великими садами. Що ж вирощують фермери? Хто купує продукцію і як її зберігають? Про це – на прикладі окремого господарства.

"Колись до Чернівців везли яблука із... Фінляндії"

Фермер Олександр Бобик із села Клішківці на Хотинщині розпочав свою садівничу справу в далекому 1989 році. Тоді він на одному гектарі землі посадив різні сорти яблунь і зібрав... 100 тонн урожаю. Нині фермер має 28 гектарів плодоносного саду та ще на 15 гектарах саджає молодий сад.

Коли ми потрапили до саду пана Олександра, перехопило подих від його розмірів: куди не глянь – скрізь невисокі яблуньки, рясно вкриті плодами. Окремі деревця від землі до найвищої гілки прикрашені великими яблучками. Поміж деревами метушаться працівники – у саду розпочався період збирання урожаю. Триватиме він приблизно три тижні.

Нас зустрічає усміхнений Олександр Бобик. Спочатку пригощає смачними соковитими яблуками різних сортів і лише потім – розмова.

– На 25 гектарах вирощуємо приблизно 11 сортів яблук, на інших трьох гектарах – сливи, – розповідає фермер. – Розвивалося господарство поступово. Кожен період мав свої недоліки. Із сумом згадую, як в Україну з-за кордону завозили сотні тисяч тонн яблук. Ні, я зараз не говорю про сусідню Польщу. Наприклад, кілька років тому на ринку на вулиці Червоноармійській у Чернівцях бачив яблука із... Фінляндії! Уявіть, до нас везли яблука із-за полярного кола! Мене дуже обурило, що Фінляндія постачає яблука, а ми в Україні – не можемо?

Фермер каже, що нині держава підтримує садівників фінансовими компенсаціями. Наприклад, повертає до 70 відсотків коштів, які фермер вкладає у молодий сад.

– В області – бум на садівництво, – вважає Олександр Бобик. – Топорівці, Колінківці, Недобоївці – тут уже майже не залишилося шматочка землі, щоб він не був засаджений садом. Є на Буковині багато фермерів, які мають понад 100 гектарів саду. Коли ж я починав, на нас, перших фермерів, дивилися, як на диваків. І тільки з роками усвідомили, що це успішна справа.

"Закуповують одразу по 100-200 тонн"

Говоримо про цьогорічний урожай.

– Літо було холодне, довелося докласти багато зусиль. На щастя, не було граду. Минулого року зібрали понад 500 тонн яблук. Цьогоріч ще подивимося на результати, – говорить фермер. – Ціни на яблука наразі не зростають. Кілограм за гуртової закупівлі коштує від трьох до п’яти гривень – залежно від сорту. Хто і скільки закуповує? Спочатку приїжджали і брали по тонні-дві яблук, а зараз працюємо із солідними фірмами. Вони закуповують по 100-200 тонн конкретного сорту та розміру. Загалом наш ринок – дикий, але з роками ставатиме більш цивілізованим, особливо якщо вступимо до Євросоюзу.

Яблука із саду Олександра Бобика постачають у різні куточки України. Роками раніше їх закуповувала й Росія.

– А нинішній ринок збуту... Окрім України, нікуди не збуваємо, – зізнається фермер. – Причина? Ціни в Україні бувають вищі, ніж у Росії. Росія уклала з Польщею угоди про пряме безмитне ввезення. Хоча багато росіян звертається і каже, що дуже сумує за нашими яблуками. Завдяки нашим кліматичним умовам яблука з наших садів набагато смачніші. Пригадую, як позаминулого року наші яблука взяли у Росію. Тоді нам телефонували із Чернігівської митниці й попросили продати яблука. Мовляв, дуже смачні, таких ще не куштували...

Також чоловік розповідає, що його син та невістка практикують гуртовий продаж яблук у Харкові – там їхній прямий продаж триває від листопада до квітня.

– Якщо яблука у вас закуповують за ціною від трьох до п’яти гривень за кілограм, то у скільки обійдеться кілограм яблук звичайному покупцю на ринку? – запитую у фермера.

– Гривень 8-12 за кілограм яблук вищого сорту, – пояснює пан Олександр.

"Можемо 1500 тонн яблук покласти
у холодильники"


Говоримо про побоювання людей, що гарне яблучко – це обов’язково з "хімією".

– Розумію, – каже фермер. – Однак ми "хімією" не зловживаємо. Гербіцидами взагалі не користуємося. Моя совість чиста. Обприскування? Так, здійснюємо. Ось днями була делегація садоводів із Німеччини. Запитали, скільки обприскую. Зізнався, що за період з квітня по липень обприскуємо разів 12. Німецькі фермери не могли повірити. Кажуть, що уся Європа обприскує до 30-40 разів.

Проблема для області – зберігання яблук. Лише протягом останніх двох років розпочалося активне будівництво сучасних сховищ.

– Ми можемо 1500 тонн яблук покласти у холодильники. Деяким нашим холодильникам – років шість, а одне зі сховищ здали в експлуатацію наприкінці минулого року, – каже пан Олександр і запрошує нас у сучасне сховище із регульованим газовим середовищем.

У цьому сховищі усе комп’ютеризоване. Тут може зберігатися до 750 тонн яблук. Завдяки сучасній системі зберігання зі спеціальною вентиляцією та системою забирання вуглекислого газу яблуко утримує свій первинний смак. У холодильниках температура тримається стабільна – 0,5 градуса. За проектом вартість будівництва з ПДВ – 8,5 мільйона гривень. Держава надає фермеру компенсацію без ПДВ.
Стоячи посеред десятків ящиків зі свіжозірваними яблуками, говоримо з Олександром Бобиком про те, що садівництво – це благородна галузь, яка є обличчям краю.

– Я щаслива людина, – зізнається фермер. – Цією справою на Хотинщині займалися ще діди-прадіди. А найбільше щасливий, що мої діти – біля мене, нікуди не їздять на заробітки. Вони не дуже багаті, але й не бідні. Найбільша радість – онук Олександр, який вступив до аграрного університету і планує продовжити родинну справу. Ми маємо велике господарство, вкладаємо кошти, розвиваємося... Пишаюся, коли бачу свої яблука на ринках України.
Валерія Чорней

Микола ОЛЕКСЮК,
начальник
департаменту
агропромислового
комплексу ОДА:


У Чернівецькій області є понад 28 тисяч гектарів садів. Найбільше садів у Хотинському районі (вісім тисяч гектарів), Новоселицькому та Сокирянському районі – більше чотирьох тисяч. На їхній розвиток за останні роки від держави надійшло понад 160 мільйонів гривень.
Щороку в області саджають приблизно 400 гектарів нових садів. Цьогоріч уже посадили приблизно 180 гектарів. До кінця року планують ще понад 350.
Фрукти наші фермери постачають майже у всі міста України.
Наразі активно вирішуємо проблему зберігання фруктів, а тому будуємо нові фруктосховища".
27-09-2013, 16:33
Коментарів 0 Переглядів 6 261

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.