Міськрада дала "Калинці" дозвіл на складання проекту відведення частини землі ринку "Добробут". Депутати ухвалили це питання, незважаючи на рішення суду, яке заборонило це.
Як вплине така ситуація – коли в підприємців фактично забирають бізнес – на інвестиційний клімат у Чернівцях?
"Місто може втратити десятки мільйонів"У четвер на сесії міськради 35 депутатів більшості проголосувало за те, щоби надати Калинівському ринку дозвіл на складання проекту відведення частини землі ринку "Добробут" у постійне користування. Йдеться про ті п’ять гектарів, які раніше підприємець придбав за 4,5 мільйона гривень. На думку депутатів провладної більшості, ця сума є малою, тому цю землю слід віддати в користування Калинівському ринку.
Опозиція називає цю ситуацію рейдерським захопленням.
Депутат міськради від "Фронту змін" Олексій КАСПРУК вважає, що такі речі вже негативно позначаються на інвестиційній привабливості міста.
– Фактично це є рейдерським захопленням. Ніхто не чекає рішень судів, ніхто не звертає увагу на заборону, яку накладають суди. Кудись усі дуже поспішають. Зрозуміло, що за такого підходу до справи ніхто не захоче співпрацювати з цією владою. Чимало підприємств на Буковині та й у місті змінює юридичну реєстрацію для того, щоб сплачувати податки, скажімо, на Івано-Франківщині. Відповідно для того, щоби мати відносини з тією владою, а не нашою. Через такі ситуації – коли в людей відбирають бізнес – місто може втратити десятки мільйонів гривень. У Чернівцях нині все робиться для того, щоби знищити будь-яку інвестиційну привабливість.
"Люди бояться втратити свої робочі місця"Від 1992 року на ринку "Добробут" торгує промисловими товарами підприємець Василь Іванович. Чернівчанина влаштовує те, яким нині є ринок, тож він виступає категорично проти того, щоб землю "Добробуту" віддавали "Калинці".
– З "Калинки" може прийти менеджмент – а він не дуже хороший, почне тут створювати нові правила. Тож я проти цього. Уявіть: сьогодні відібрали землю у віртуальної особи, а в мене на цій території є власність. Так я позбудуся свого бізнесу чи що? Потім заберуть дозволи на інфраструктуру... Тут можна було раніше облаштувати туалет, а зараз вже ні. Раніше ми могли тут торгувати, а завтра вже не зможемо…
У моїх колег-підприємців настрої такі ж, як і в мене, – усі проти того, щоб цю ділянку віддавали "Калинці". Люди бояться втратити свої робочі місця. Підприємці знають, які правила й процес роботи на "Калинці" і на "Добробуті". Вони мають із чим порівнювати.
Натомість депутати більшості запевняють – люди свого бізнесу не позбудуться.
– Ринок ніхто не забирає, – каже депутат міськради від ПР Ростислав БІЛИК. – Все майно, яке там збудоване, залишається. В "Інвест-Альянсу" та "Буко-трейдингу" на території ринку – приблизно 30 гектарів землі. Йдеться ж про ті п’ять гектарів, які раніше придбали незаконно. Про іншу землю ніхто не говорить. Ви ж знаєте, там побудовані магазини. Ні в кого нічого не заберуть! Ні майно, ні приміщення… Йдеться тільки про автостоянку.
– Ви би поїхали, подивилися на Калинівський ринок, – продовжує Білик. – Чому нині постала проблема з першим та другим секторами? Бо немає паркування, стоянок! Нині ж головна стратегія для будь-якого ринку чи супермаркету – можливість облаштування автомобільної стоянки. На Калинівському ринку всі стоянки незрозуміло куди поділися. Приватний ринок, як ви бачите, почав швидше і краще будуватися, розвиватися. А ось перший сектор нині взагалі не діє, торгівлі немає взагалі – бо в людей немає можливості під’їзду. Крім того, "Добробут" – єдиний ринок, який більше п’яти років не сплачував місцевий податок, який був раніше, – ринковий збір. Тож про які патріотичні моменти після цього можна говорити?
А секретар міськради запевнив, що кошти, які будуть виручені від автостоянок, які розташовуватимуться на цій території, підуть на ремонт басейну та кінотеатру.
– Ми ухвалили рішення, згідно з яким передали цю територію для господарської діяльності Калинівському ринку, – каже Віталій Михайлішин. – Я особисто ініціюватиму те, щоби виручені кошти з цих п’яти гектарів надходили на ремонт басейну, кінотеатру імені Миколайчука та інші соціально важливі об’єкти міста.
Микола КОБИЛЮК
Думки
"Відбирають бізнес, щоби задобрити частину публіки"Ігор МЕЛЬНИЧУК,
політолог:
– Коли я чую заяви про те, що облаштують дитячі майданчики чи садочки, у мене відразу виникають певні сумніви. Вони говорять про страшні зловживання ринку "Добробут". Водночас облрада невідомій структурі передала майна на 77 мільйонів гривень.
Гадаю, всі питання потрібно вирішувати насамперед в юридичній площині. Тобто є рішення суду. Але, наскільки я розумію, за ту територію "Добробуту" було заплачено чималі кошти. Але ці гроші не повернули підприємцеві.
Раніше говорили, що щойно зміниться керівництво Калинівського ринку, буде зроблено все, чого не зробили попередні посадовці за часів правління Федорука. Говорили, що на вулиці О. Кобилянської бруківку можна було викласти із золота. Три роки минуло – золото у вулицю ніхто так і не закатав.
Це вже не перша заява, яка має на меті створити позитивну форму влади перед виборцями. Але ж ми не сліпі. Михайлішин заявляє, що із зароблених грошей на стоянці, територія якої належала "Добробуту", зроблять дитячі садки й майданчики. Очевидно у місті відбирають бізнес, щоби задобрити частину публіки – матерів, домогосподарок. Це піар-хід, мета якого – аргументувати правильність цього рішення, яке вони хочуть легалізувати.
Iнвесторів і так майже немаєІгор КУХАРЧУК,
голова правління Чернівецького центру захисту підприємців:
– Ситуація з інвесторами в Чернівцях нині дуже складна – зараз не той час, коли місто може чекати їх. Інвесторів потрібно шукати самотужки – і не лише в Україні, а й у всьому світі. Потрібно, аби наші чиновники їздили за кордон, зустрічалися з підприємцями і пропонували їм створювати бізнес у нашому місті.
Звісно, деякі інвестори, бачачи ситуацію з "Добробутом", можуть подумати: "А який сенс вкладати гроші в цьому місті, якщо мене тут можуть залишити без копійки?" Певний ризик у цьому є. Але в інвесторів, як ні в кого, завжди є ризики. Крім того, у Чернівцях уже важко знайти бізнесову "тему", яка є надто прибутковою.
6-09-2013, 17:29
0
6 191