Інженери, конструктори, будівельники та спеціалісти ІТ-технологій – найзатребуваніші на ринку праці на Буковині. Проте рейтинг найпопулярніших спеціальностей у вузах очолюють "Фінанси й кредит", "Правознавство", "Педагогіка" та "Лікувальна справа".
Прийом документів у вузах наближається до завершення. Та вже нині приймальні комісії виділили найбільш рейтингові факультети та спеціальності.
Гуманітарії переважаютьНайбільше абітурієнтів прагнуть стати вчителями, економістами, юристами та лікарями.
– Під час вступної кампанії-2013 рейтинговими в нашому вузі є економічний, юридичний факультети, а також факультет педагогіки, психології й соціальної роботи та факультет іноземних мов, – розповів відповідальний секретар приймальної комісії Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Тарас ЗВОЗДЕЦЬКИЙ. – Очікуємо, що кількість вступників буде такою ж, як і торік, оскільки кількість випускників шкіл, зареєстрованих цього року на ЗНО, приблизно така сама.
– Найбільший попит цього року у вузі на спеціальності "Фінанси й кредит", "Менеджмент" та "Туризм", – розповіла відповідальний секретар приймальної комісії Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ Алла ТРУФИН. – Набір студентів цього року непоганий. Ми вже прийняли 1210 заяв на вступ від абітурієнтів.
У Буковинському державному медичному університеті рейтинговими залишаються "Лікувальна справа" та "Стоматологія". Як повідомили в приймальній комісії вузу, з 4671 заяви майже дві тисячі – на "Лікувальну справу" і понад 500 – на "Стоматологію".
Потрібні інженери-будівельники та технологи Рейтингові спеціальності у вузах не є затребуваними на ринку праці. На сайті вакансій Чернівецького регіонального центру зайнятості найбільше робочих місць – для інженерів, конструкторів, будівельників та спеціалістів ІТ-технологій.
– Спеціалістам із вищою освітою роботу знайти важко, – розповіла начальник відділу організації сприяння працевлаштування та надання послуг роботодавцям Чернівецького обласного центру зайнятості Марія КОБЄЛЄВА. – Потреба в тих чи інших працівниках із вищою освітою час від часу різна. Усе залежить від багатьох чинників, зокрема й сезонних. Влітку зазвичай ведеться будівництво. Саме на цей період ми потребуємо інженерів-будівельників. Часто на ринку праці з’являються вакансії інженерів. Існують певні періоди, коли роботодавці потребують юристів. Але це трапляється рідко.
У кадрових агентствах відзначають необхідність на ринку праці спеціалістів у сфері харчових технологій. Аргументовують наявність вакансій тим, що в будь-яку кризу найвигіднішим бізнесом залишається їжа й усе, що з нею пов’язано.
Готуватимуть фахівців із безпечної їжі й документознавцівЗважаючи на потреби ринку праці, у вузах відкривають нові спеціальності. Із першого вересня їх з’явиться в Чернівцях аж вісім. Шість відкривають у ЧНУ. По одній – у Буковинському державному фінансово-економічному університеті та в Чернівецькому торговельно-економічному інституті КНТЕУ.
– На хімічному факультеті ЧНУ готуватимуть спеціалістів за напрямом "Харчові технології та інженерія".
– Нині харчова промисловість – одна із провідних галузей області, де виробляють майже третину продукції, – розповів завідувач кафедри аналітичної хімії хімічного факультету ЧНУ Ігор КОБАСА. – Здобувши таку освіту, майбутні фахівці зможуть працювати в органах із контролю якості продукції, а також на підприємствах харчової й переробної промисловості.
Спеціальність "Документознавство", за якою не готують фахівців у жодному з вузів Буковини, відкривають також у БДФЕУ.
– За цією спеціальністю ми готуватимемо фахівців на підприємства різних сфер виробництва та в державні установи, – розповіла перший проректор БДФЕУ Олена ТРЕТЯКОВА. – Наші випускники зможуть також працювати в юридичних фірмах, архівах, бібліотеках тощо.
На нову спеціальність "Туризмознавство" пропонують вступати абітурієнтам у ЧТЕІ КНТЕУ. Тут готуватимуть спеціалістів у сфері туризму. Кажуть, що випускники зможуть працевлаштуватися в державних установах та туристичних агенціях.
Марина КОРПАН
Коментар
"Затребувані професії не затребувані молоддю"Гульбаршин ЧЕПУРКО, доктор соціологічних наук, співробітник Інституту соціології НАНУ:
– В Україні спостерігаємо дисбаланс, коли молодь охоче йде вчитися на певні спеціальності, але ринок праці не потребує їх у такій кількості. Нині це найголовніша проблема на українському ринку праці.
Важливо зараз збалансувати інтереси працедавців та ринок праці, зорієнтувати нинішню молодь та їхніх батьків на професії, які потрібні на ринку.
За нашими спостереженнями, молодих людей без роботи залишається вдвічі більше, ніж є рівень безробіття в середньому у країні.
Найзатребуваніші нині – робітничі професії. Будівництво розвивається, житлова проблема не вирішена у країні, тож робітничі професії ще будуть потрібні багато років. Інша справа, що вони не затребувані молоддю.
Найперспективніші професії в Україні ПрограмістиКомп’ютерними програмами користуються всі, а написати їх можуть одиниці. Ось за цими одиницями й полюють найкращі вітчизняні та зарубіжні компанії.
Інженери-будівельники та перевізникиІнженери-будівельники в числі найдефіцитніших фахівців. У транзитній країні, якою є Україна, хороші перевізники теж потрібні завжди. Транспорт розвиватиметься обов’язково.
Технологи харчових виробництвПрактично всі великі виробники-харчовики в Україні – іноземні фірми. Відповідно рівень технологій і зарплат там високий.
Менеджери готельного бізнесуГотелів у нас мало, готельний бізнес розвинений слабко, середній і бюджетний сегменти відсутні взагалі. Це перспективний напрямок, враховуючи, що в Україну вже зайшли й ще будуть заходити міжнародні мережеві компанії.
Бухгалтери, аудиториПотрібні завжди. Хоча щоб стати по-справжньому затребуваним професіоналом, доведеться заплатити якомусь асу за практику й уже потім вирушати на пошуки роботи.
Інженери-енергетикиДержава не поспішає вкладати в цю галузь, зарплати там невисокі. Однак є приватний сектор, сфера альтернативних енергоносіїв. Тут затребуваність цих фахівців буде зростати.
ЮристиЮристів зараз дуже багато, але хороших, як і раніше, мало. До речі, ця професія знову стане елітарною: держава з кожним роком дедалі більше урізає бюджетні місця у вузах за цією спеціальністю.
ЖурналістиБути журналістом – престижно. Можливо, це пов`язано з публічністю професії, бо зарплати тут невисокі, видань мало, конкуренція вражаюча.
Фінансисти (спеціальність "Банківська справа")Фінансистів багато, але вони скрізь потрібні. Щоб процвітати в цій галузі, потрібно мати природні задатки.
Технологи виробів легкої промисловостіКонкуренцію з Китаєм не витримати нікому. Однак, крім масового виробництва, існує ще й елітний сегмент. І ось там технологи дуже потрібні.
/за даними державної служби зайнятості/
24-07-2013, 10:08
0
7 097