Про телефонні шахрайства останнім часом розповідає дедалі більше людей. Телефонуючи на мобілки, шахраї вимагають грошей, щоб залагодити справу в міліції, куди нібито потрапив родич власника телефону. Правоохоронці кажуть, що головне у цій ситуації не панікувати і не розгубитися. Потерпілі розповідають, що телефонують переважно вночі або вдосвіта, коли спросоння не вдається зорієнтуватися.
Чернівчанка Наталя Петрівна теж о 05.00 ранку отримала телефонний дзвінок.
Коли підняла слухавку, почула: "Мама, мне нужна помощь". Голос був плаксивий, тож було незрозуміло, дівчина це чи хлопець. Тому я одразу сказала: "Лєно (так звуть мою доньку), у чому справа?" Після цього у слухавці почула інший голос, який повідомив, що у моєї дочки проблеми в міліції. Нібито вона завдала тілесні ушкодження комусь на вулиці. Я була здивована, бо у доньки маленька дитина. Одразу почала розпитувати, де її дитина. Мені сказали, що разом із мамою у міліції. У побуті я спілкуюся російською. Тому перші фрази російською від нібито доньки мене підкупили, я одразу повірила. Зважаючи на це, передбачаю, що робив це хтось зі знайомих. Бо звідки шахраї могли знати про мою російськомовність?
Далі вони почали розпитувати дані моєї доньки. Розповідали, що через те, що у доньки маленька дитина, справу хочуть залагодити і не пускати далі у хід.
Поруч був чоловік, і він почав телефонувати доньці. Вона підняла слухавку і сказала, що у неї все нормально. Я тоді відклала слухавку і перепитала у чоловіка: "З Лєною все нормально?" Коли знову повернулася до розмови, у слухавці були лише телефонні гудки.
Донька розповіла, що у неї було 12 пропущених дзвінків того ранку. Мабуть, їй спеціально телефонували, щоб було зайнято. Якби не зателефонувала доньці, можливо, повірила б.
Подібну історію чула й від своєї співробітниці. Їй зателефонували і розповіли, що до міліції потрапив її син. Він же у той час був у поході і з ним не було зв’язку. Але жінка теж не повірила шахраям.
Начальник управління карного розшуку УМВС в Чернівецькій області Руслан Домніцак дивується, як люди легко ведуться на такі шахрайства і розлучаються зі своїми коштами.
– За останні два місяці маємо приблизно п’ять епізодів таких шахрайств. А це багато, – каже Руслан Володимирович. – Звертаються, вже коли розпрощалися зі своїми грошима. Люди віддають різні суми: і чотири тисячі гривень, і п’ять, і понад десять тисяч.
Потерпілій особі телефонують на мобільний телефон переважно вночі, щоб важче було зорієнтуватися та перевірити інформацію. Кажуть, що донька чи син потрапили до міліції чи в ДТП. Звичайно, кожен із батьків намагається допомогти дітям і забуває, що натрапили на шахраїв. Гроші просять перекидати на картку або мобільний телефон.
Правоохоронець запевняє, що є достатньо сил і засобів, щоб розкрити такі злочини.
– У більшості цих шахрайств осіб встановили, – каже Руслан Домніцак. – Але проблема розкриття цих злочинів існує. Адже більшість їх скоюють особи, які перебувають за межами області. Часто телефонними шахраями є люди, які перебувають у місцях позбавлення волі.
Таким видам шахрайства дуже допомагають соціальні мережі. Адже люди часто викладають фото у розкішних речах, біля гарного будинку, автомобіля. І не зважають, що можуть стати об’єктом уваги шахраїв.
Людмила Осадчук
Поради правоохоронців
Як реагувати на шахраїв Коли вам телефонують із подібними заявами, все ретельно зважуйте і лише тоді приймайте рішення.
Попросіть, щоб вам представилися: назвали прізвище, посаду, в якому райвідділі працює.
Обов’язково потрібно перевірити цю інформацію. Оперативний черговий за номером "02" може надати інформацію, чи працює така людина в управлінні.
21-06-2013, 13:32
0
3 173