До науки – лише з повним гаманцем

Публікації
18 041
0
До науки – лише з повним гаманцем

Здобувачам доводиться платити не лише за папки й статті у фахових журналах, а й за перукарні та перельоти літаком професури.

Аспірантка Тетяна взяла кредит на десять тисяч гривень. Його планує використати на захист кандидатської дисертації. І хоч офіційно ніхто не зізнається, але щоб прокласти шлях до науки, потрібно витратити не одну тисячу доларів. І чим престижніша спеціальність – тим вища ціна кандидатської та докторської.

Якщо філолог може вкластися в суму до чотирьох тисяч доларів, то економістам та юристам доведеться викласти не менше п’яти-шести тисяч доларів. А ціна захисту докторської дисертації зростає вдвічі, а іноді й утричі.

Вдячність опонентові – 100-200 доларів

Філолог Наталя, яка захищала кандидатську дисертацію шість років тому, розповідає, що суму витрат не підраховувала. Але цих витрат, окрім офіційних, є чимало.

– Ціна захисту кандидатської дисертації насамперед залежить від того, самостійно ти пишеш дисертацію чи ні, – розповідає Наталя. – Якщо робиш це самостійно, економиш щонайменше п’ять тисяч гривень. Є ще витрати на поїздки. Особливо багато доводиться їздити, якщо захист має відбутися у вузі іншого міста. Потрібно надрукувати п’ять статей у фаховому журналі. Плата за одну статтю – від 350 до 500 гривень. Декому ще доводиться за власні кошти видавати 100-200 примірників авторефератів.

– Сам процес захисту не коштує багато, – продовжує Наталя. – Але зазвичай є одночасно два захисти – вранці й після обіду. Тож комісії, а вона складається приблизно з 20 осіб, спочатку пропонують на сніданок каву та бутерброди, потім – обід у їдальні, а ввечері – ресторан.
Є таке поняття, як вдячність опонентам за те, що прочитали роботу й висловили зауваження. Опонентами має бути один доктор наук, інший – кандидат наук. "Такса" коливається від 100 до 200 доларів, залежить від статусу опонента. Також доведеться заплатити за попередній захист на кафедрі, особливо якщо це кафедра не рідного навчального закладу. Це знову чергові 50-60 доларів.

Опонентам з інших міст сплачуєш дорогу, проживання, харчування. Іноді доводиться сплачувати такі забаганки, як зачіска в перукарні, проїзд на таксі чи пакет харчів на вечерю. Знайома сплачувала своєму опонентові переліт із Донецька, бо він не хотів їхати потягом. Усі ці оплати неофіційні, і ніхто нікого не примушує. Але кандидат наук, який уже захистився, передає всі деталі захисту іншому, тож чітко знаєш що, кому і як.

"Ніхто руки не викручує й до оплат не змушує"

Викладач вузу Ігор Мельничук захистив свою кандидатську дисертацію 15 років тому. Каже, що тоді майже нічого не витратив. Нині готується до захисту докторської. Поки що серйозних витрат не було. Але передбачені робоча поїздка до Москви, друк монографії. Тож витрати будуть, і вже він розраховує на суму п’ять тисяч доларів.

– Людина написала дисертацію, звертається до спеціалізованої вченої ради й подає дисертацію для розгляду на кафедрі. Її читають двоє рецензентів. Скільки мені доводилося читати дисертації, гроші за це ніхто не платив. Після обговорення дисертації на кафедрі подають зауваження, і науковець впродовж кількох місяців повинен їх виправити. Із приводу дисертації створюють експертну комісію із членів ради, які визначають, чи тема відповідає спеціальності тощо. Далі потрібно дати оголошення про захист у спеціалізований журнал і розіслати автореферат. І тут уже є офіційні витрати. Оголошення буде коштувати від 300 до тисячі гривень. Автореферати для науковців вузу друкують за рахунок установи, якщо це людина "збоку" – оплата приблизно 300-400 гривень. Автореферат потрібно розіслати в спеціальні заклади, іноді це не лише українські, а й іноземні. Насамкінець дисертацію читає рецензент. Офіційно норм, які визначали б оплату роботи рецензента, немає. Але ніхто нікому руки не викручує й до оплат не змушує.

Платити чи не платити – річ особиста. Але більшість аспірантів зізнається: боїться, що без грошей свою вистраждану кандидатську не захистить. Втративши тисячі доларів, щасливий кандидат наук отримує "аж" 15 відсотків до зарплати й найголовніше – цінну можливість надалі викладати у вузі.
Людмила ОСАДЧУК

До речі

Корупція чи спосіб виживання?

Нещодавно Міністерство освіти ухвалило рішення дозволити університетам та інститутам брати гроші за захисти кандидатських та докторських. Наприклад, той, хто захищає дисертацію в Київському національному університеті імені Т. Шевченка, має в касу внести 12 тисяч гривень, а докторську – 18 тисяч гривень. Така ситуація обурила не лише здобувачів, а й декого із професорів. Стверджують, що такого ніде у світі немає й неофіційну корупцію переводять в офіційну.

У ЧНУ є майже 20 спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських та докторських дисертацій. Ректор ЧНУ Степан Мельничук пояснює, що плата за захист дисертацій – це один зі шляхів заробляння коштів.

– Я був на круглому столі ректорів і чув цю пропозицію, – каже Степан Васильович. – Йшлося про те, що вузи повинні заробляти кошти не лише із плати за навчання, а й із захисту дисертацій. Якщо людина працює в системі міністерства освіти, за захист дисертації вона не платитиме. А якщо, наприклад, в Адміністрації Президента України, тоді необхідна плата. У нашому університеті поки що із сумами не визначилися й наразі розробляють калькуляцію, скільки платитимуть за захист дисертацій.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм