Чернівці вже понад два роки без міського голови. У разі позачергових виборів, яке міське господарство він отримає? Картина не надто втішна. Із будинків обвалюються шматки фасадів, а комунальні підприємства доходять до межі банкрутства.
Доки Верховна Рада гальмує ухвалення дати позачергових виборів мера Чернівців, у місті неофіційно розпочалась передвиборча гонка. Змагатися за крісло мера неофіційно вже має намір із десяток відомих і не дуже відомих у місті людей.
Що доведеться розгрібати наступному гіпотетичному мерові міста? Та й чи впорається він із вирішенням цих проблем?
АеропортПісля кількох невдалих спроб відновити авіарейс "Чернівці – Київ" у секретаря міськради Віталія Михайлішина, очевидно, опустилися руки. Він визнав, що ідею із цим рейсом не вдалося втілити, бо "люди не хотіли літати". Водночас чимало чернівчан скаржилось на скажені ціни за переліт до столиці.
– Щодо рейсу "Чернівці – Київ", то не тільки говорили, а й робили: літак літав, – сказав В. Михайлішин. – Він літав упродовж чотирьох місяців. Але, як пояснювали мені власники компанії, якщо із Чернівців вилітає п’ятеро пасажирів, то до Чернівців летить лише троє. Розумію і пасажирів, і перевізника (вони ж бізнесмени). Я намагався... Може, хтось інший готовий забезпечити 20 пасажирів до Києва та 20 із Києва…
Підприємство заборгувало своїм 153 працівникам та п’ятьом звільненим у березні 995 тисяч гривень зарплати, повідомили у прокуратурі області, яка здійснила перевірку.
ВодоканалНовому мерові доведеться шукати, звідки віддавати борги ще одного комунального підприємства – "Чернівціводоканалу". Ще на початку цього року через борги перед обленерго в місті на кілька днів обмежили водопостачання. Частину грошей водоканал приватному підприємству віддав. Однак у повному обсязі – а це приблизно 30 мільйонів гривень – розрахуватися з енергетиками не змогли.
– Вирішуємо питання оформлення кредиту 1,5 мільйона гривень для сплати частини заборгованості, – сказав керівник водоканалу Володимир АНДРУЩАК. – Наразі розробляємо схему оптимізації роботи підприємства. Сподіваємося, що у 2014 році розпочнеться реалізація спільного проекту з одним із німецьких банків. Нині на першочергові заходи місто задіяло приблизно сім мільйонів гривень. Ці гроші спрямували на ремонт мереж, обладнання та модернізацію насосно-силового та електрообладнання. Завдяки цьому певною мірою покращиться розрахунок.
ДорогиНе новою, але не менш болючою для міста є проблема доріг. Капітального ремонту в Чернівцях потребує 80 відсотків асфальтованих вулиць. На це потрібно 800-900 мільйонів гривень. А це річний бюджет Чернівців (у 2013 році міський бюджет становить 920 мільйонів гривень, – авт.). Натомість на ремонт вулиць міста цього року чиновники запланували… 50 мільйонів гривень.
– У місті 527 кілометрів доріг, із них 249 кілометрів асфальтовані або викладені бруківкою, – розповів начальник управління комунального господарства Ярослав Кушнірик. – Торік на ремонти (капітальний та поточний) й утримання доріг у Чернівцях виділили 42,3 мільйона гривень. План на 2013 рік – 50 мільйонів гривень. 18 мільйонів витратять на капітальний ремонт доріг, 9,7 мільйона гривень – на поточний.
Фасади будинківБез ремонту в місті можуть залишитися фасади, які під час суворої зими відвалювались. Комунальники стривожені: на ремонт усіх будинків коштів їм навряд чи вистачить.
– Цього року на ремонт фасадів отримали понад 3,5 мільйона гривень на три міські райони: 1,5 мільйона – на Шевченківський район, 1,3 – на Першотравневий та на Садгірський – 400 тисяч гривень, – каже начальник управління житлового господарства Василь Манчуленко. – Це значно менше, ніж минулого року. А наприклад, до 2008 року лише на Шевченківський район ми отримували до 20 мільйонів гривень. Нинішнє фінансування вкрай недостатнє. Сподіваємося, що буде перевиконання бюджету і за його уточнення отримаємо додаткові кошти.
Микола Кобилюк
Думка
міського головиАндрій САДОВИЙ,
мер Львова:
– Я часто повторюю тезу: "Ви зачиніть обласну адміністрацію на один місяць – люди не побачать різниці. А якщо місто не працюватиме один день, то буде дуже багато проблем". Бо місто – це пологовий будинок, садочок, школа, вода, тепло, комунікації, медицина, освіта, культура, дороги, похоронне бюро і цвинтар. Це все місто. Це складний механізм, який має працювати консолідовано.
Я мав досвід, коли в 2006 році я обійняв цю посаду. У нас перед тим не було мера протягом восьми місяців. Я отримав дуже розбалансоване місто. Довелося важко працювати, щоб налагодити цей механізм. Тому я можу побажати Чернівцям, щоб якнайшвидше відбулися вибори, і громада обрала гідного керівника.
Думка громадиІгор КУХАРЧУК,
громадський діяч:
– У Чернівцях для нового мера залишиться "стандартний" набір проблем: ті самі дороги, тротуари, дахи, дитячі майданчики, аеропорт… Новий господар міста повинен бути відкритим: різноманітні тендери проводити тільки за участю громади. Люди повинні мати доступ до контролю публічних коштів. Бо доки не буде контролю, доти чиновники розкрадатимуть гроші міста.
На білбордах очільник міста не повинен розвішувати свій "фейс", а писати антикорупційні та соціальні месиджі до людей.
Потрібно здійснювати ревізії всіх комунальних підприємств раз на два роки. Від дотаційних підприємств варто відмовлятися, бо не можна їх постійно підгодовувати.
Місту потрібен господарник, менеджер. Це має бути людина, яка не лише вміє усміхатися людям, а й знає, як зробити ту чи іншу справу.
16-04-2013, 14:03
0
2 251