Управління з боротьби з організованою злочинністю УМВС в області порушило кримінальну справу щодо групи чернівецьких шахраїв. Ті, створивши кредитну спілку "Фінансові ініціативи", обманом заволоділи значними коштами своїх клієнтів. Дехто із шахраїв потрапив за грати. Дехто втік за океан – до Канади.
Обіцяли захмарні відсотки за депозитамиОфіс спілки, яка спочатку мала назву "Кредитна каса", знаходився на вулиці Гоголя в Чернівцях. Заманливу рекламу ділки розмістили в громадському транспорті. Спостережну раду очолив організатор та власник спілки Сергій Вакуров. Посаду голови правління обійняв Сергій Якубовський, колишній депутат Садгірської ради, який мав досвід роботи на керівній посаді в "Родовід Банку". Посаду головного бухгалтера віддали К., яка до цього працювала головним економістом у банку "Аваль".
Кредитна спілка почала працювати 2010 року, залучаючи депозитні кошти під високі відсотки в довірливих клієнтів. І як тут не повірити, коли обидва засновники фігурують у ЗМІ, беруть нібито активну участь у громадському житті міста, балотуються в депутати міськради. Бувало, що засновники спілки навіть запрошували клієнтів до ресторану, де в "теплій" обстановці вручали їм коштовні подарунки. На запитання клієнтів, яким чином вдається заробляти такі великі гроші, Сергій Якубовський та головний бухгалтер відповідали, що віддають кошти під короткострокові кредити під вісім відсотків на місяць, оформляючи при цьому під такі угоди заставне майно.
Та в червні 2011 року без проведення загальних зборів кредитної спілки з посади голови спостережної ради звільнився Сергій Вакуров, його посаду обійняв Сергій Якубовський. Головою правління призначили 28-річного Сергія Самару. А вже за кілька місяців раптом зупинили виплату відсотків за депозитними внесками. Клієнтам пояснювали, що, мовляв, кредитори тимчасово припинили виплачувати відсотки за взяті кредити. А в жовтні того ж року Сергій Вакуров виїхав до Канади нібито з наміром отримати там кредит, щоб погасити відсотки по основних сумах за депозитними вкладами.
Одного з махінаторів заарештували на зборах спілкиУ липні 2012 року відбулися загальні збори членів спілки, яка за рік до цього отримала іншу назву – "Фінансові традиції". На зібранні керівна трійця почала запевняти присутніх, що наразі відбувається продаж кредиторського заставного майна та нерухомості, а Сергій Вакуров отримав у Канаді дозвіл на одержання мільйонних валютних кредитів, і що спілка до нового року зі всіма клієнтами розрахується. Але брехня не вдалася: клієнти звернулися до міліції. Працівники УБОЗу заарештували Сергія Якубовського на чергових загальних зборах, а Сергію Самарі вдалося втекти, і його оголосили в розшук. Як з’ясувало слідство, "керівництво спілки, вступивши між собою в попередню злочинну змову, достовірно знаючи про збитковість "Фінансових традицій" та неможливість виконання умов депозитних договорів, укладених із громадянами, заволоділо коштами на суму щонайменше 3,5 мільйона гривень. Керівники спілки залучали нові депозитні вклади, а вкладників, термін дії угод яких закінчився, вмовляли не забирати вклади та відсотки по них. Загалом до цієї схеми було залучено майже 170 осіб".
З’ясувалося, що задля виведення депозитних коштів з активів спілки головний бухгалтер оформляла кредитні договори на себе та наближених до керівництва спілки людей без надання останніми заставного майна. Потім ці кошти за "відкат" повертали шахраям. Були й такі договори, а їх приблизно десять, які оформляли на людей, які про них нічого не знали. А ще угоди, які взагалі не реєстрували: гроші привласнювали. Клієнти спілки з’ясували, що Сергій Вакуров нині перебуває в канадському місті Каната, що в штаті Онтаріо.
– Із Вакуровим та Якубовським познайомився випадково, – розповідає Володимир Михайлович, один із вкладників спілки. – Вони пропонували великі відсотки. Продав квартиру, а виручені 500 тисяч гривень віддав на депозит за двома угодами – на рік та півроку: думав заробити, бо мав намір будуватися. Але відсотки не отримав, а коли закінчився термін угод, головний бухгалтер повідомила, що має в Канаді "куму, якусь Маркову, яка допоможе Вакурову отримати кредити". Але цього не сталося.
– Сергій Якубовський був моїм сусідом, казав, шо у Вакурова є на Південно-Кільцевій одинадцять гаражів, які, мовляв, перепишемо на тебе, якщо ти нам не довіряєш, – каже Олег Е., ще одна жертва спілки. – І справді, ми були там, голова кооперативу показав ті гаражі, але потім він помер, а гаражі виявилися липовими. Одне слово, віддав 23 тисячі євро та 400 тисяч гривень. Остання сума, як з’ясувалося згодом, взагалі не була зареєстрована головним бухгалтером К. під час укладання договорів. А гроші ці мені дісталися нелегко: десять років тяжко працював на заробітках за кордоном.
Серед обманутих є клієнт, який віддав спілці мільйон гривень, та батьки, у яких діти хворі на церебральний параліч.
Василь Гринюк
13-03-2013, 11:42
0
3 632