Програму зовнішнього незалежного оцінювання 2013 року з історії України змінили найбільше.
Значного редагування зазнав розділ історії України ХХ століття. Із тестових завдань зникли імена націоналістів, дисидентів, шістдесятників і період Української Народної Республіки. Тож абітурієнтам, щоб успішно скласти ЗНО, необов’язково знати імена одного із засновників ОУН Степана Бандери, головного командира УПА Романа Шухевича чи президента Карпатської України Августина Волошина.
Зате в програмі з’явилися запитання про життєвий шлях та діяльність Георгія П’ятакова, Христофора Раковського, Миколи Щорса, Юрія Коцюбинського, Павла Постишева, Георгія Петровського, Лазара Кагановича, Йосипа Сталіна, Микити Хрущова та інших діячів комуністичного режиму, багато з яких були причетні до розв’язування братовбивчої громадянської війни в Україні у 1918-1929 роках, Голодомору 1932-1933 років та політичних репресій 1937-1938 років.
Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ірина ЗАЙЦЕВА заявила, що працівники установи не причетні до зміни програм ЗНО.
– Відкидаю причетність співробітників Центру до скандальних змін у програмі ЗНО з історії та наголошую, що установа використовує винятково розпорядчі документи Міносвіти, – зауважила Ірина Зайцева. – Розробляння програм ЗНО забезпечують департаменти Міносвіти спільно з Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти. Представника Українського центру не долучили до складу робочої групи.
Марина КОРПАН
Думки
"Ці зміни заплутають абітурієнтів"Богдан ТОМЕНЧУК,
директор Івано-Франківського центру оцінювання якості освіти:
Зміни в програмі ЗНО-2013 з історії України не полегшать абітурієнтам проходження сесії зовнішнього незалежного оцінювання. Як і досі, успішність на тестуванні залежатиме насамперед, від глибини знань. Прикро лише те, що нині, враховуючи ці зміни, історія стала заручником політичних процесів”.
"Юні українці повинні знати своїх героїв"Ірина МАКОВІЙЧУК,
вчитель історії:
Діти повинні знати і про Шухевича, і про Бандеру, і про інших героїв. На ті теми зі шкільної програми, які потрібно складати на ЗНО, діти звертають більше уваги під час підготовки. А зникнення імен націоналістів, дисидентів, шістдесятників і питань щодо періоду Української Народної Республіки не сприятиме тому, щоб 11-класники були зацікавлені в ознайомленні з ними. Гадаю, ці зміни не полегшать складання тестування, але сприятимуть тому, що юні українці не знатимуть своїх героїв”.
"Iсторію все одно не змінити"Микола КОЛОТИЛО,
11-класник:
Чув, що викреслили деякі теми з програми ЗНО з історії України. Вважаю, що це не зовсім правильно. Оскільки історію все одно не змінити. На жаль, так склалося, що кожна нова влада по-своєму трактує історичні події та постатей. Скажімо, за президента Ющенка Степан Бандера був героєм. Нині все по-іншому. Завзято готуюся до тестування з історії України, бо впевнений, що замість питань про українських націоналістів будуть інші і не менш складні. На щастя, мені в підготовці до ЗНО допомагає кохання до моєї дівчини Юліани Загурської. Теми за новою програмою ЗНО ми повторюємо разом”.
"Довго Табачники не затримуються"Iгор БУРКУТ,
кандидат історичних наук:
Історію знищити неможливо. Але намалювати нам картину ненашої історії цілком реально. Протягом 70 років таку радянську картину ми вивчали, де наших справжніх героїв підміняли невідомо ким. Нині тих імен люди не знають, наприклад, того самого Петровського, якого, до речі, поновили нині для вивчення. Що зробив Петровський для України? Він був завгоспом Ради народних комісарів в Москві. Хіба це фігура, яку треба вивчати? Чи може краще все-таки, щоб діти більше знали про командувача УПА чи президента Карпатської України? Але це абсолютно свідома політика, яку проводить міністр. Людина, яка з Україною себе не ототожнює, яка працює в інтересах іншої держави і навіть цього не приховує. Я не скажу, що це унікальний випадок в історії. Таке бувало. Завершувалося, як правило, вкрай небезпечно для тих держав, у яких з’являлися такі діячі. Пригадати хоча б Австрійську республіку 1938 року. Там також при владі тоді перебувало чимало людей, які заявляли, що австрійців як нації немає, вони є частиною німецької нації і повинні об’єднатися з Німеччиною. Минув час. І який результат? Гітлер приєднав Австрію, вбили багатьох людей...
Якщо хоче нинішня українська правляча верхівка, щоб українці і росіяни так само ставилися один до одного, то вона все робить для того, щоб так і сталося. Якщо ж ми хочемо бути добрими сусідами, то нам треба розмежуватися: це історія Росії, а це історія України. І Бандера, і Шухевич, і Волошин давним-давно увійшли в історію нашої держави, і жодні Табачники їх ніколи викинути звідти не зможуть. Яка буде доля такої історичної фігури, як Табачник? У будь-якому випадку довго Табачники не затримуються”.
22-02-2013, 10:53
0
2 630