На 80-у році життя відійшов у вічність видатний буковинець, Почесний громадянин Чернівців, композитор та хоровий диригент, народний артист України, лауреат Шевченківської премії Андрій Кушніренко.
Працював
до останнього дняАндрій Миколайович помер увечері 11 січня 2013 року. Ще кілька днів напередодні він активно працював та мав багато планів.
Один із його близьких друзів та колега Олександр Залуцький пригадує, як востаннє говорив із покійним.
– Я з ним ще того дня, 11 числа, розмовляв. Він запитав, де я, і поцікавився, чи є у нас у спілці факс, – пригадує доцент кафедри музики ЧНУ, заступник голови обласного відділення Національної музичної спілки Олександр Залуцький. – Йому потрібно було терміново надіслати до Києва документ. Я йому пообіцяв, що коли буду у Чернівцях, ввечері зайду до нього. Нічого тривожного у голосі, настрої, я не відчув. Потім ввечері мені зателефонували і повідомили...
За словами пана Олександра, Андрій Миколайович уже давно хворів, але, незважаючи на болячки, завжди активно працював та виступав.
– Хворів на цукровий діабет, на ногах переніс інфаркт, хворів на виразку шлунку, йому робили операцію, – каже Олександр Залуцький. – Мені тричі вдалося врятувати йому життя, викликавши швидку допомогу. Нещодавно він провів два концерти на річницю Буковинського Віча. Він тоді встав із лікарняного ліжка і прийшов спеціально на концерт, щоб самому диригувати. А останній концерт, який він диригував, був до 80-річчя Михайла Ткача.
Андрій Миколайович – це людина-легенда. Його постать стоїть серед таких видатних музикантів, як Сидір Воробкевич, Кароль Мікулі, Богдан Крижанівський. Це людина, яку знають не лише на Буковині, Україні, але й у всьому світі. Зі своїм колективом він виступав у Чехословаччині, Румунії, Польщі, на Далекому Сході та в Середній Азії. Він двічі їздив у Канаду і проводив там майстер-класи з диригентами.
До обласної філармонії 14 січня попрощатися з Андрієм Кушніренком прийшли родичі, колеги, відомі буковинці, учні та студенти Андрія Миколайовича.
"Коли ставав до хору, відбувалися дива..."– Це для нас дуже велика втрата, – розповідає в. о. завідувача кафедри музики ЧНУ імені Ю. Федьковича Вадим ЛІСОВИЙ. – Андрій Миколайович – це людина-подія для музичного мистецтва Буковини. І кафедра, яку він заснував, і музичний світ краю продовжуватиме його справу. Коли Андрій Миколайович ставав до нашого хору, відбувалися дива. Всі знали, що, якщо він попрацює із хором бодай кілька днів, все звучатиме прекрасно. Його відрізняли працездатність, енергія, скурпульозність до всього. Він не допускав халтури. До виступу на великій сцені все мало бути зроблено якісно, відшліфовано. Водночас він був людиною щирою і доброю. Він завжди хвилювався й опікувався і колегами, і студентами. Ніколи конфлікту, навіть маленького, не залишав поза увагою.
– Наш дорогий Андрій Миколайович був прекрасною та надзвичайною людиною. Можна сказати: людиною з великої літери. Це стосується і професійних, і інших рис. Ми працювали з ним приблизно 10 років. Завдяки Андрію Миколайовичу у світ вийшло багато прекрасних музикантів, – пригадує Олена КНІГНІЦЬКА, концертмейстер кафедри музики ЧНУ. – Він був надзвичайно харизматичною людиною, з величезною внутрішньою енергетикою. Цієї енергетики вистачало на всіх. Коли ця людина заходила, всі підтягувалися, оживали. Він був вимогливим, але міг пожартувати, коли це було потрібно. Це велика втрата для всієї нашої мистецької родини. Ми дуже сумуємо...
Вдовою Андрія Кушніренка залишилася його дружина Мирослава.
Зі Львова на похорон батька приїхали дочка Ольга, онуки Андріанна та Богдан. Ольга пішла шляхом батька. Вона працює у Львівському університеті, де читає лекції з мистецтвознавства та музикознавства на факультеті культурології.
Провели Андрія Кушніренка в останню путь його друзі, учні та колеги оплесками.
Ірина Григоращук
Довідка
Андрій Кушніренко народився 17 жовтня 1933 року
у селі Великі Загайці Шумського району на Тернопільщині.
У 1962 році з відзнакою закінчив Львівську консерваторію і став незмінним художнім керівником і головним диригентом Заслуженого академічного Буковинського ансамблю пісні і танцю.
1992 року Андрій Кушніренко очолив кафедру музики Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича, де займався педагогічною, науково-дослідницькою роботою, одночасно керуючи обласним відділенням Національної всеукраїнської музичної спілки.
Численні твори митця, виткані у гармонійному поєднанні фольклорних мотивів та високопрофесійного музичного мистецтва, здобули визнання та прихильність численної аудиторії у багатьох країнах Європи та світу.
Андрій Кушніренко – народний артист України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, член-кореспондент Академії мистецтв України, автор багатьох оригінальних хорових творів, а також обробок українських народних пісень.
Андрій Кушніренко виховав таких нині відомих в Україні та на Буковині співаків, як Іво Бобул, Іван Дерда, Ольга Добрянська та інші.
15-01-2013, 10:27
0
3 143