У неділю та понеділок у Чернівцях гостювали міністри закордонних справ України та Росії – Сергій Лавров і Леонід Кожара. У Резиденції ЧНУ обговорили міжнародне співробітництво й підписали плани взаємодії між міністерствами. Ото й усе.
Та до приїзду міністрів готувалися, ніби до саміту глав держав "Великої вісімки". Напередодні вулиці в центрі міста нарешті почистили від снігу. Міліціонери були на кожному кроці. Чернівчанам обмежили рух на окремих вулицях. Тролейбуси №2 та №4 не їздили в неділю весь день – про це мерія чомусь забула попередити людей.
Міністру Кожарі тричі подякували за зустрічПотрапити до резиденції ЧНУ в неділю було вкрай важко навіть акредитованим на подію журналістам. За браму університету дозволили заходити тільки перед тим, як увійдуть високоповажні гості. Після них заходити – зась.
У Мармуровій залі приблизно від 15.00 майже годину на міністрів очікували десятки українських та російських журналістів.
У колі членів Підкомісії з міжнародного співробітництва міністри зачитали кількахвилинні доповіді.
Український міністр Леонід Кожара розповів своєму російському колезі про те, наскільки знаменита й красива будівля резиденції ЧНУ.
Після цього Сергій Лавров похвалився спільними досягненнями та планами країн:
"Ми підтримуємо регулярний діалог. Нові перспективи для розширення економічної взаємодії відкриває договір про вільну торгівлю. У нас створено й активно працює ефективний переговорний механізм, який відкриває нам шлях до нових проектів – в авіабудівництві, ядерній енергетиці".
У присутності журналістів Лавров тричі подякував Леоніду Кожарі за гостинність у Чернівцях.
Після цього журналістів попросили покинути Мармурову залу. Представники міністерства провели кореспондентів до однієї з аудиторій вузу. Коридор був заповнений тютюновим димом, який йшов з туалету.
Під час двогодинного очікування в імпровізованому "прес-центрі" на міністрів чиновники МЗС попередили журналістів, що буде можливість поставити лише два запитання: одне від російських ЗМІ, інше – від українських. При цьому сказали, що росіяни запитуватимуть про Митний союз. Мовляв, вигадайте щось інше. Вирішили запитати про Придністров’я. Зрештою, відповідь на це запитання почули від міністрів. Коли ж дійшла черга до запитань від російських ЗМІ, почули: "ІТАР-ТАСС, скажіть, що ви думаєте про Сирію?"
Представники міністрів трепетно пильнували, чи бува журналісти не заважають поважним гостям своїми камерами та диктофонами. Під час зустрічі кореспондентам не дозволяли підходити до столу переговорів ближче, ніж за півтора метра. А ось телевізійникам записувати голоси міністрів дозволили лише з гучномовців. Коли одна зі столичних репортерок намагалася покласти мікрофон на стіл, за яким сиділи міністри, охорона "оперативно" забрала мікрофон та відігнала жінку від міністрів.
Підхід до преси був нетривалим: міністри привселюдно підписали протоколи Підкомітету та план взаємодії між міністерствами, відповіли на два запитання й у супроводі охорони покинули приміщення університету.
Червону мантію спочатку вручили міністру з РосіїУ понеділок вранці міністрів очікували вже в Червоній залі ЧНУ. На церемонію вручення їм дипломів і мантій почесних докторів тут зібралися представники Вченої ради університету. Від нудьги хтось із викладачів на планшетах читав російські новинні сайти, ще хтось взагалі дрімав. У залі чулися емоційні обговорення: "За що міністрам дають ці звання?"
Голова ОДА Михайло Папієв традиційно нагадав гостям про те, що "Буковина – край, у якому варто жити". Щоправда, говорив російською мовою – щоб його виступ був зрозумілий для іноземця.
Червоною мантією і дипломом почесного доктора спочатку нагородили російського міністра. Сергій Лавров не встиг ще виступити, як його вже нагородили.
Михайло Папієв подякував Сергію Лаврову за те, що той сприяв у тому, що університет увійшов до спадщини ЮНЕСКО. Одягнений у мантію міністр повернувся до свого місця на президії, скинув із себе цей одяг та повісив його на крісло. Після цього підійшов до мікрофона і висловився щодо поспіху із врученням:
– Я знаю, що звання дають після того, як людина читає свою доповідь. Я ще нічого не встиг вам сказати, як уже став почесним доктором, – після цих слів Лаврова зала вибухнула сміхом. – Із радістю приїду до Чернівців ще раз. Ви запрошуйте!
Микола Кобилюк
Думка
Зустріч була робочою,
а "прогиналися" місцевіІгор Мельничук,
політолог:
– Не можу сказати, що Сергій Лавров та Леонід Кожара в Чернівцях підписали якісь доленосні угоди щодо українсько-російських відносин. Це були звичайні протокольні документи, які не мають якогось особливого смислового забарвлення. Це засідання комісії – сьоме. Очевидно, таких зустрічей може бути ще добрий десяток.
Не вважаю цю зустріч настільки важливою, скільки було розмов про неї напередодні. Цей приїзд був політизований насамперед представниками місцевої влади.
Як виявилося, задоволені подіями в Чернівцях і представники опозиційних сил, яким вдалося в неділю заявити про себе на всю Україну, і влада, яка організувала гостинність міністрам.
По суті, ця зустріч була робочою, і жодної "помпезності" в ній не мало б бути. Адже раніше в університеті підписували значно важливіші документи, ніж ці.
Були чутки про те, що Папієва готують у Росію послом, а приїзд міністрів – це своєрідні "оглядини" можливої кандидатури. Можливо, через це міністрам і вручали звання почесних докторів. Я не виключаю і таку версію того, чому навколо цього візиту було стільки галасу.
Ще одна версія – місцева влада просто вирішила глибше "прогнутися" і показати свою лояльність та відданість нинішньому президенту.
Нещодавно на парламентських виборах у Румунії перемогу отримали проросійські політичні сили. У цьому контексті візит міністрів може бути продовженням попередніх візитів – скажімо, патріарха Кирила. Це ніби ще раз підтверджує приналежність цих територій до так званого "русского мира".
Голос народу
Не пропускали не лише авто, але й пішоходівІз незручностями під час візиту міністрів у вихідні зіткнулися сотні чернівчан.
До редакції "МБ" надходило чимало телефонних дзвінків – читачі скаржились, що людям забороняли ходити окремими вулицями Чернівців.
62-річний чернівчанин Никодим ЛИСАК має проблеми з опорно-руховим апаратом. Його лікар призначив черговий огляд на понеділок. Та потрапити на прийом до медика чернівчанину було досить складно.
– Я проживаю на вулиці Главки, а мій лікар – на Некрасова. Уранці я намагався пройти до нього через вулицю Коцюбинського. Поблизу університету міліціонери мене не пропустили. Сказали, що потрібно обходити через вулиці Богдана Хмельницького та Хотинських Комсомольців. А там так погано розчищені дороги! Мені дуже важко було ними йти. Я так натрудив ногу, що зараз ходити не можу.
А в неділю на весь день із маршрутів зникли тролейбуси №2 і №4. Ні прес-служба міськради, ні будь-яке інше відомство про зміни руху громадського транспорту повідомити не спромоглися. В автобусі №4, який їздив маршрутом тролейбуса №4, підслухав такий діалог жінки років 70 та молодого чоловіка:
– Хто приїхав?
– Міністр від москалів і наш.
– Ото цяця. Нащо ж перекривати дороги. Хай тролейбуси їздили б.
– А хтось оголошував, що тролейбуси не їздять?
– Ніде такого не чула.