Критика уряду, виправдання посадовців, гострі промови бізнесменів… А ще жарти, металошукачі та шампанське… У вівторок в Українському Народному домі на Хрещатику відбувся з’їзд Федерації роботодавців України. Побувала там і кореспондент "МБ".
Зранку сюди почали сходитися і поважні, і молоді бізнесмени з усієї країни – з 330 членів федерації зареєструвалося 280. Втім, незважаючи на вік та посади, всіх перевіряли охоронці, змушували показувати вміст кишень, сканували їхні сумки.
Захід розпочали вчасно. Глибокий чоловічий голос з-за лаштунків нагадав всім, щоб вони вимкнули мобільні телефони.
На сцену вийшли бізнесмен Дмитро ФІРТАШ, голова Федерації роботодавців України, та інші члени робочої ради з’їзду.
Привітання від президента з "українським акцентом Азарова" прочитала Ірина АКІМОВА, перший заступник глави Адміністрації президента, і покинула залу.
Малому бізнесу потрібні канікулиУ вступному слові Дмитро Фірташ зазначив, що в країні майже зупинився інвестиційний процес, існує загроза зростання безробіття. На його думку, необхідно терміново створювати систему заходів із підтримки малого і середнього бізнесу, бо саме він є основним резервом. Наприклад, надати малому бізнесу податкові канікули чи пільги.
Для нормалізації економічної ситуації Федерація роботодавців запропонувала уряду на 2013 рік здійснити випуск ПДВ-облігацій, спростити доступ бізнесу до кредитних ресурсів, вжити заходи зі скорочення імпорту, розвитку інфраструктури, реформування ринку праці, покращення інвестиційного клімату та умов ведення бізнесу, підтримки експортерів на зовнішніх ринків тощо.
Час від часу Дмитро Фірташ шкодував, що серед присутніх немає Миколи Азарова – прем’єр-міністра, якого також запросили.
Та зненацька гучні фанфари обірвали на півслові виступ пана Фірташа і той самий чоловічий голос з-за лаштунків повідомив, що прибув прем’єр-міністр.
Микола Янович сів у президії поруч із віце-прем’єром Сергієм Тігіпком.
– Ми з урядом повинні вибудувати стосунки не молодшого і старшого братів, а рівних партнерів. Якщо партнери рівні, то вони і перемоги, і проблеми ділять на двох, – продовжив виступ Дмитро Фірташ. – Необхідно скоротити обсяг імпорту і захистити українського товаровиробника за рахунок перегляду ввізних мит.
"Більшу частину грошей, які виділяють на держзакупівлі, слід витрачати на товари, які виробляють в Україні. Так роблять країни, значно багатші за Україну, – зазначив Дмитро Фірташ. – Українські підприємства повинні закуповувати сировину і комплектуючі в Україні. Якщо ми хоча б на 50 відсотків покращимо ситуацію, ми посилимо позиції бізнесу. Отримаємо наповнення бюджету, нові робочі місця".
Чимало проблем у роботі підприємств найрізноманітніших галузей порушували й інші оратори. Зокрема харківчанина Анатолія ГИРШФЕЛЬДА, голову індустріальної групи, яка постачає запчастини для машинобудівних підприємств, обурює, що наша країна єдина у світі стимулює імпорт.
Почесний президент корпорації "Укрросметал" Григорій ДАШУТІН порахував, що скорочення імпорту на один відсоток дозволить створити п’ять тисяч робочих місць.
– Нині існує серйозна загроза скорочення робочих місць. Я не критикую, але як далі жити? – звернувся пан Анатолій до Миколи Азарова.
Зрештою, прем’єр-міністр вийшов до трибуни.
– Були в Україні часи і складніші. Ви зі мною згідні? – запитав посадовець. Зала наповнилася галасом. – Ах не згідні… То я вам нагадаю, що в 1990-х розраховувалися навозом і гробами (стилістику виступу глави уряду збережено, – авт.). 1994 року був чорнобильський податок, а податок на прибуток становив 35 відсотків. Що, погане не пам’ятаєте? У січні 2013 року ставка податку на прибуток знизиться до 19 відсотків, податків зменшилося втричі.
– Нині значно легше. Складним був 2010 рік. 2011-й був кращий, а цей – ще легший. Часи нинішньої кризи ми переживаємо нормально. І крапка, – відрізав прем’єр.
Азаров роздавав доручення з трибуниДалі у виступі прем’єр погодився, що імпорту справді забагато в Україні, а ПДВ-облігації потрібні.
– Душа радіє, коли бачу новий станок на підприємстві. А пригледітися – він імпортний. Ви критикуєте імпорт, а самі закуповуєте обладнання за кордоном, – дорікав роботодавцям Азаров. – Але ж купуємо вчорашній день.
Пригадав прем’єр і ситуацію на агроринку. "Очікували збільшення ВВП на 3,5 відсотка. Але добре, якщо до кінця року матимемо плюс. Втрати лише у виробників зерна цього року на 10 мільйонів тонн. Скільки коштує тонна зерна? – запитав він у залу. – 300 гривень. То порахуйте, скільки це доларів".
Далі прем’єр відповідав на запитання й одночасно роздавав доручення. На скаргу на те, що "Укрзалізниця" не купує українські вагони, прем’єр запитав: "Від залізниці хто присутній? Чому не купуєш у Крюкова (назва населеного пункту, де працює вагонобудівний завод, – авт.) вагони?" – "Ми нічого не купуємо: грошей немає", – пролунала відповідь із залу.
А на нарікання про проблеми олійно-жирових підприємств сказав: "Як твоє прізвище? Сергієнко. Ввечері докладеш, що питання вирішено".
Виступив на з’їзді й студент-третьокурсник із Чернівців Сергій ПАЛАГНЮК, який одним із перших отримав фінансування Інвестиційного фонду "Буковина". У грудні перша партія органічних добрив, які він вироблятиме, пройде атестацію.
Наприкінці роботи з’їзду Дмитро Фірташ підсумував: "Ми нав’язуватимемо уряду наші конструктивні пропозиції. Там повинні зважати на думку роботодавців".
Після завершення з’їзду учасників та гостей пригостили шампанським, бутербродами, фруктами та солодощами.
Ліна НАГІРНЯК
Думки з приводу
Степан ТЕРНОВЕЦЬКИЙ,
заступник голови Федерації роботодавців Буковини:
– У нашому уряді не розуміють, що без фінансової підтримки малий і середній бізнес розвиватися не можуть. Урядова програма існує на папері, її виконання ніхто не контролює. Підприємці сплачують єдиний соціальний внесок – це чималі кошти, але для своєї підтримки від держави не отримали ні копійки.
Азаров пригадав 1990-ті. А чи не він тоді був при владі, чи не він формував бюджети тих років? Урядовці володіють інформацією, що відбувається у країні. Вони гарно говорять, але всі ми бачимо зворотнє.
Якщо уряд погодиться на ці умови, ми повіримо, що вони хочуть грати чесно.
Віталійс ГАВРИЛОВС,
лідер Латвійської конфедерації роботодавців:
– Чому ваш прем’єр не співголова федерації, якщо за секунду він вирішує такі важливі проблеми? Роботодавці Латвії домоглися тісного діалогу з владою. Ми контролюємо виконання всіх економічних програм, скільки на що витрачають бюджетних коштів. 2009 року ВВП Латвії знизився на 18 відсотків. Але ми змогли подолати економічну кризу. Ми здійснили складні реформи і за три роки змогли витягнути Латвію у зону економічного зростання. n
4-12-2012, 10:33
0
2 215