RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Горяни спраглі води
Чим вища гора, тим менше води. Такою є ситуація в Карпатах, де вода в криницях та гірських потоках зникла ще рік тому. Люди, чиї будинки розташовані невисоко в горах, по воду ходять на відстань до одного кілометра. Селяни, які проживають на високогір’ях, щоб набрати води, долають кількакілометрові відстані – до найближчого джерельця, яке ще не пересохло. Кореспондент "МБ" провела один день у мешканців присілку Улога на Путильщині.

Для худоби топили сніг, а воду возили бідонами

Дістатися в гори до присілку Улога можна двома способами – пішки або ж вантажівкою. Цей хутір знаходиться за кілька кілометрів від села Розтоки. Як і інші горяни, мешканці Улоги потерпають від нестачі води. Пересохли тут не лише криниці, а й гірські потоки. Листя дерев пожовкло ще влітку. Вологи не вистачає всім вже майже рік. Чимало горян змушені були продати частину худоби, бо нічим її поїти.

– Довелося продати дорослого бика, з якого мала хороший заробіток. Люди звідусіль приводили до нього корів, – розповіла мешканка присілку, пенсіонерка Катерина ОЛЕКСЮК, будинок якої знаходиться біля місцевого пасовища (пасуться здебільшого коні, – авт.). – Продала, бо не було чим худобину поїти. Вода ж бо зникла ще минулого року. Минулої зими для худоби топили сніг. Вона й пила ту воду. Собі ж возили та носили воду в п’ятикілограмових бідонах. До найближчого джерела треба було підійматися вгору. Дуже важко... Брала один бідон в одну руку, а другий – в іншу. Так і несла. Зараз уже не можу, бо спина болить.

Пані Катерина зауважила: "У мене ще півбіди. Більше від нестачі води потерпають ті селяни, які живуть вище в горах. У присілку Околена (15 км у гори від Розтоків, – авт.) взагалі кепські справи. Господарі, які мають велике господарство, змушені були возити воду на відстані до кількох кілометрів. Через це минулої зими покривалися льодом і вантажівка, і фіра, у яких ту воду возили щодня".

"Вартість нашої води – до десяти тисяч гривень"

Улітку мешканці присілку Улога на відстань одного кілометра (від найближчого джерела, де є вода, до власних будинків, – авт.) провели труби, облаштувавши таким чином зовнішній водопровід. Бо труби простягаються над землею вздовж стежок.

– Щоб не возити воду бідонами й не топити для худоби сніг, вирішили провести воду по трубі, – розповіла мешканка присілку Улога Вікторія ПОПОВИЧ. – Найбільше води із труби було в жовтні. Вона текла струменем товщиною з три сірники. Зараз стало гірше.

Вода із труби в господарів стікає в спеціально облаштоване корито, звідки беруть воду, щоб напоїти домашніх тварин. За словами В. Попович, у спекотні дні за весь день корито залишається майже порожнім. Коли ж ідуть дощі, кілька днів нестачі – і води вже немає.

Для того, щоб провести воду, людям довелося витратити приблизно 10 тисяч гривень.

– Трубу провели на відстань одного кілометра, – продовжує чоловік Вікторії Василь ПОПОВИЧ. – Витратили майже десять тисяч гривень. Але сподіваємося, що уже матимемо воду вдома. Її не доведеться носити здалеку, як торік.
Мешканці хутора достеменно не знають, чому в горах зникла вода. Проте в кожного є своя версія. Хтось вважає, що зникнення води – це наслідки зсуву 2010 року, а хтось звинувачує в біді вирубування лісів. Проте в одному горяни впевнені: стільки води, як колись, скоро в них уже не буде.

– Навряд чи вже в наших криницях з’явиться вода, – каже мешканка присілку Катерина Олексюк.– Наступного року плануємо зробити водний басейн, оскільки неподалік наших будинків ми знайшли джерело з водою. Нині ми провели звідти трубу до мого будинку. Для цього довелося викопати траншею. Часу й грошей на це витратили дуже багато. А скільки ще треба?
Марина КОРПАН
23-11-2012, 11:20
Коментарів 0 Переглядів 2 578

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.