З 18 жовтня співробітники приватних охоронних структур отримають більше прав: набирає чинності Закон України "Про охоронну діяльність". Він дозволяє їм не лише носити бронежилети та користуватися гумовими кийками, але й револьверами та пістолетами (патрони до яких мають бути гумові або аналогічні за властивостями).
Після того, як минулого тижня у столичному гіпермаркеті "Караван" покупець, якого охоронці затримали за викрадення флешки, вбив трьох і поранив одного з них, закон можна зрозуміти. Як вплине озброєння охоронців на покупців, вивчала кореспондент "МБ".
Основна функція охорони – це безпека покупцівНачальник служби майнової безпеки ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" у Чернівцях Іван Докієну каже, що загибель охоронців у "Каравані" у Києві йому важко коментувати:
– Життя трьох і важке поранення у четвертого – це жах. Я постійно свою охорону інструктую про недопущення конфліктних ситуацій із клієнтами. Бо з будь-якої ситуації можна знайти правильний вихід. Дивився відео з Києва: шансів на порятунок в охорони було дуже мало, бо людина, яка вчинила вбивство, була до таких дій спеціально підготовлена.
Він розповів, що охорона торгового центру в магазині наймана і що закуплять додаткові засоби захисту (гумові кийки тощо):
– Це для того, щоб убезпечити наших клієнтів від неадекватної поведінки людей, які можуть перебувати у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, від конфліктних ситуацій. Гадаю, ці засоби не будуть застосовувати, вони матимуть профілактичну дію. Крім того, їх можна буде застосувати тільки у разі самооборони працівників охорони від нападу з боку інших осіб або припинення скоєння протиправних дій до приїзду працівників міліції.
Іван Васильович розповів про "кухню" роботи охоронців. Виявляється, їхня робота полягає не лише в тому, щоби стежити, "як би хто що не вкрав", як вважає більшість людей. Основна функція охорони – це безпека покупців у приміщенні торгового центру та на території, уникнення нещасних випадків, адже в магазині діють різні технічні засоби та навантажувачі.
Повертали клієнтам досить великі суми загублених грошейТакож одна з основних функцій охорони – забезпечення збереження майна клієнтів.
"Ми неодноразово знаходили особисті речі, мобільні телефони та гроші на значні суми (до 50 тисяч гривень), які наші клієнти губили або залишали в торговому центрі, і повертали їх власникам. Це підтверджує багато подяк у книзі відгуків відвідувачів, – продовжує Іван Докієну. – Буває, що батьки катають дітей на візочках для товару, а це небезпечно. Охорона на це реагує. Вважаю, що покупцям слід з розумінням ставитися до роботи охоронців.
Наприклад, "рамка" у супермаркеті може спрацювати через те, що на одязі чи взутті наших клієнтів може бути захисний засіб, вмонтований ще на фабриці чи заводі виробника. Для зручності клієнтів ми такий захисний засіб демонтуємо, і людина спокійно почуватиметься в будь-якому супермаркеті, де встановлено спеціальне обладнання.
До торговельного центру приходять різні клієнти, з різним настроєм, які по-різному реагують на зауваження охорони – буває, що не зовсім правильно. Ми намагаємося всі конфліктні ситуації вирішувати шляхом переконання, без застосування будь-яких спецзасобів.
Якщо в охорони є об’єктивні підстави підозрювати когось у скоєнні злочину, ми звертаємося у відповідні правоохоронні органи, які за законом мають право проводити ті чи інші законні дії, огляд підозрілих осіб та їхнє затримання", – завершує керівник охорони.
Юлія Боднарюк
Що каже
новий закон?Відповідно до статті 12 нового закону, персонал приватної охорони під час виконання обов’язків може застосовувати засоби фізичного впливу і спеціальні засоби до всіх порушників, окрім вагітних жінок, дітей та інвалідів.
Щоправда, робити це охоронець має право лише після попередження про свої наміри й у тому разі, якщо інші засоби не призвели до припинення дій порушника.
Спецзасоби заборонено використовувати у людних місцях. Такої самої функції адміністративного затримання, яка є у міліціонерів, у охоронців не буде. Вони, як і раніше, для цього повинні викликати міліцію.
Коментар
Ірина Петрунько,
адвокат:
– Покупець, перебуваючи у торговельному залі магазину, наприклад, може не хвилюватися за свою безпеку: у громадських місцях і місцях скупчення людей охоронцям заборонено використовувати вогнепальну, травматичну зброю, собак та газові балончики.
Затримати людину можуть у випадку підозри, що вона скоїла правопорушення. У випадку затримання охоронець зобов’язаний повідомити про це правоохоронні органи. Якщо він цього не робить – самі телефонуйте до міліції. І лише після цього можете дозволити обшукати себе, давати свідчення.
Ви маєте право на адвокатську допомогу: можете зателефонувати адвокату, проконсультуватися.
Якщо охоронець звертається до вас із проханням показати сумку, ви зобов’язані це зробити. Можливо, спрацювала сигналізація чи на відеокамері побачили якісь ваші дії, у яких вбачають правопорушення.
Охоронець несе відповідальність: ми можемо висунути позов про відшкодування завданої майнової та моральної шкоди. Також він несе кримінальну відповідальність у випадку завдання вам тілесних ушкоджень тощо.
8-10-2012, 17:00
0
2 901