Річка Виженка в межах однойменного села Виженка, куди приїжджають туристи звідусіль, періодично... жовтіє і тхне мазутом. Про це повідомили мешканці села. Вони стурбовані тим, що це вплине на розвиток зеленого туризму. "Люди приготували квартири для туристів, перейшли самі у кухні, а туристам немає як відпочивати", – каже пенсіонерка Ярослава Клим від імені мешканців її кута.
Хто забруднює річку і як вплинути на "екологічних хуліганів", з’ясовувала кореспондент "МБ".
Щодня Виженкою проїжджає шість-сім фур із лісом. А до того дорогою до села кілька разів вони проїжджають річкою. Увесь бруд від машин залишається у воді.
Чиї лісовози? Думки мешканців села розділилися. Ярослава Клим каже, що "не наш район це робить, а Путильський. Бо ліс, який заготовляють у Лужках, – зона Путильського району".
Її односельчанка, яка не назвалася, вважає, що "то й Вижницький, і Путильський райони цим займаються. Зараз будуть один на одного валити". Також розповіла, що на власні очі бачила, як у Лужках возять ліс через річку, як складають просто у воду, потім завантажують…
Тим часом дітям в селі навіть ніде скупатися влітку.
Чи насправді винен хтось один чи будуть валити один на одного? Телефонуємо до Карпатського держспецлісгоспу (Путильський район) та національного парку "Вижницький".
Степан Дудка, заступник директора, головний природознавець Національного парку "Вижницький":
– У нас була ще в січні одна вибіркова санітарна рубка. Наскільки мені відомо, у них (Карпатський держспецлісгосп, – авт.) досить багато рубок. Тому ті машини, які їдуть, – держ-
спецлісгоспу.
Василь Бурак, лісничий Карпатського держспецлісгоспу:
– Ми й так фактично припинили возити. Там у нас розробляють лише два підприємства. Не така велика вирубка йде, щоби був наплив машин.
Не лише наші машини возять! Національний парк що, не возить? Возить. Тому що це інший район – Путильський – стараються списати на нас. Якщо чесно розібратися, вони не менше за нас рубають і возять.
Стурбовані люди зібралися на схід села. Був там і голова Вижницької РДА Василь Ткачук.
– Розібрався. Дорога ця спільна, і Путильський лісгосп... Як він там правильно називається... Має офіційні ділянки з вирубки лісу, возить ліс через Лужки. Дорога в трьох місцях перетинає річку. Лісовози набирають грязюки й, коли проїжджають річкою, частина залишається у воді, тому вода жовта.
Ця дорога проходить через територію національного парку "Вижницький". Дав вказівку їм розібратися. Директор парку доповів, що перекрив виїзд із національного парку. І справді виявилося, що це лісовози Путильського лісгоспу (мається на увазі Карпатський держспецлісгосп, – авт). Вони з кабінету пішли з умовою, що завершать протягом двох тижнів роботи, укладуть договір із національним парком, що відновлять дороги і в подальшому без будівництва мостиків возити ліс не будуть.
Василь Миколайович по-обіцяв, що проконтролює: "Я пообіцяв людям і зроблю це. У Виженці обрали нового сільського голову, ми розмовляли з ним, будемо спільно контролювати цей процес".
Мешканці Виженки мають велику надію, що новий сільський голова, районне керівництво врятують річку. "Бо ми вже збиралися й стати перед КамАЗами – не пустити", – кажуть.
Юлія Боднарюк
Коментар
Василь Дутчак,
начальник державної екологічної інспекції в області:
– Нехай мешканці села офіційно звернуться до державної екологічної інспекції в Чернівецькій області, підпишуться. Можуть надати й фотоматеріали. Ми візьмемо дозвіл, зробимо обстеження й дамо відповідь.
8-06-2012, 12:10
0
4 768