Трагедія трапилася у лісі неподалік села Купка на Глибоччині. Якби не місцевий житель 25-річний Микола Бічер, загиблий дельтапленарист так і перетворився б із часом на купку кісток. А його літальний апарат – на заржавілий металобрухт. Але хлопець любить природу. І його черговий похід до лісу, який знаходиться за якихось два кілометри від села, мав жахливу знахідку. Загиблого дельтапланериста Микола виявив у вівторок, 27 березня.
Біля загиблого знайшли сім ящиків цигарокРазом із Миколою прямуємо до того місця, яке називається урочищем Косим, або Будиночок лісника.
– Пішов набрати березового соку, а доки він стікав у посудину, вирішив перевірити тутешні місцини, чи немає ще ранніх грибів – сморчків, – ділиться хлопець. – Так захопився, що впритул підійшов до загиблого. Раптом побачив чорнявого чоловіка середнього зросту не менше 40 років. Він лежав обличчям до землі біля високої смереки: ліс тут рідкий, а трохи далі – низькоросла густа посадка. Чоловік весь обв’язаний пасками, у касці з мікрофоном, рожевому комбінезоні й шкіряних чоботях. Поруч були уламки якогось апарата, схожого на літачок. Чотири пропелери з оргскла, два з них поламані. За метрів 15 лежав новенький акумулятор, навіть ціна на ньому була – 580 гривень. Але це я побачив пізніше. Спочатку перевернув чоловіка на спину, бо сподівався, що він ще живий. Однак обличчя було темного кольору, згустки крові біля вух. Подався до сільради. Розповів про свою пригоду. Звідси зателефонували до Глибокої до міліції. Невдовзі прибула оперативно-слідча група. При загиблому не було документів. Знайшли лише запальничку і мобільний телефон, на якому було 20 пропущених дзвінків. Телефон увімкнувся й одразу згас: розрядилася батарея. У баку був запас пального. Ключ у замку запалення зігнутий. Знайшли сім ящиків цигарок LM червоного кольору без акцизних марок. Видно, дельтапланерист перевозив їх вночі до Румунії. Такі цигарки продають у магазинчиках на прикордонних територіях. Один блок, в якому 10 пачок, там коштує приблизно п’ять євро. У Румунії пачка LM коштує щонайменше 25 гривень. В одному ящику знаходиться 50 блоків цигарок. Тобто з одного такого ящика можна виручити 12,5 тисячі гривень. А із семи – 87,5 тисячі гривень. Непоганий заробіток! Кілька рейсів, а до кордону з Румунією звідси приблизно 10-15 кілометрів, і можна розкошувати. Напередодні вночі був сильний вітер й, очевидно, саме він спричинив аварію.
Залишки літального апарату, яким перевозили контрабанду
Хто цим займається, так і кажуть: "Йду на роботу!"Місцеві мешканці контрабандою не займаються. Кажуть, що цей бізнес процвітає у тих населених пунктах, розташованих біля прикордонних переходів. Наприклад, у Красноїльську. Там за два переходи на "той бік" із цигарками можна заробити 800 гривень. Ті, хто цим займається, так і кажуть: "Йду на роботу!"
– За прогнозом медиків, пілот загинув 17 березня від струсу мозку, – розповідає Геннадій Федорюк, начальник Глибоцького райвідділу міліції. – Рештки дельтаплану зберігаються у нас. Загиблий – мешканець Тернополя, 1964 року народження. Розлучений. Поховав його рідний брат. 19 березня до нас звернувся мешканець Новоселицького району, який повідомив, що його знайомий Андрій, випробовуючи саморобний літальний апарат, зник. Напередодні вони зустрілися у Сторожинці на об’їзній дорозі біля танка. Андрій вилетів о 06.00. Домовилися, що зустрінуться у Купці біля вежі мобільного зв’язку. Пілот долетів. Зустрілися, переговорили й Андрій мав вилетіти назад до Сторожинця. Почекавши півтора години й не зустрівши товариша, заявник подався до тамтешнього відділу МНС. Якби ми знали, що Андрій полетів у напрямку нашого району, прочесали би весь ліс. Нині брат загиблого перебуває тут, адже порушили кримінальну справу за статтею 281, ч. 1 – порушення правил повітряних польотів, що призвело до загибелі людини. Родичам потерпілого виплачують страховку.
Ні для кого не секрет: у нас, щоби вижити, займаються контрабандою цигарок. Не від легкого життя. Випадок із дельтапланеристом першим оприлюднив народний депутат Геннадій Москаль. На його думку, "ні влада, ні прикордонники, ні митники не надають розголосу цій інформації". Перший заступник голови парламентського комітету боротьби з корупцією та організованою злочинністю Геннадій Москаль зауважив, що протягом останнього часу контрабанда цигарок до Румунії, зокрема і за допомогою дельтапланів набула масового характеру. А це, мовляв, неможливо без "кришування" бізнесу з боку представників обласної влади та силових структур. Як наслідок, нардеп скерував своє звернення щодо цього на ім’я голови СБУ.
Василь Гринюк
ДумкиМикола Харабара,
начальник управління МВС в області:
Виявлення і недопущення контрабанди перебувають не в компетенції міліції. Боротися з нею мають СБУ, митниця і прикордонники. Справа ця складна й довготривала. Позбудемося цього явища тоді, коли запрацює економіка. Бо інакше люди змушені якось виживати. Якщо повністю прикрити контрабандний бізнес, то завтра матимемо соціальні конфлікти. Причому не лише на Буковині. Тому, доки не буде нормальної ситуації в економічній галузі, не буде порядку й тут. Куди підуть ті 25 тисяч найманих продавців, які працюють на Калинівському ринку, якщо завтра кордон буде "наглухо" закритий. Тобто маємо серйозну проблему. Наскоком її не вирішити. Хоча з контрабандою, без сумніву, треба боротися”.
Микола Салагор,
генерал митної служби, депутат облради:
Геннадій Москаль назвав усіх, хто "кришує" контрабанду. Йому відповіла тільки обласна міліція. Бо вона лише опосередковано може впливати на митницю і митників. Хоча міліцейські підрозділи мусять боротися зі злочинами, пов’язаними з посадовими порушеннями. Але ж основна діяльність зі знищення контрабанди лежить на СБУ та їхньому відділі "К" і на прокуратурі, яка має пильнувати за дотриманням законності у структурах митної служби. Навіть до Ради національної безпеки та оборони Геннадій Москаль звернувся щодо цієї проблеми. Але віз і нині там”.
11-04-2012, 15:50
0
2 549