RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Вулиці і транспорт – рай для збудника туберкульозу

Під час розмови з головним лікарем обласного тубдиспансеру Аллою Теслюковою з’ясувала, що туберкульозні мікобактерії переносяться пилом на різні відстані. Тож під час епідемії (а в Україні епідемія туберкульозу – із середини 1990-х років) можна заразитися. Вирішила поспостерігати за ситуацією у нашому громадському транспорті, на ринках, автовокзалах...

"Обережно! Двері зачиняються!" – попереджає водій тролейбуса. Очі засліплює пилюка, яка підіймається з дороги… Дівчина, яка стояла біля дверей, не витримала і чхнула просто в обличчя бабусі, яка стояла поруч. Нічого собі!

Тролейбус №3 прямує через центральний автовокзал і центр міста, тому пасажирів тут вистачає. На зупинці біля готелю "Буковина" пасажирів – як оселедця у банці.

– Відчиніть вікно, – просить вагітна жінка, яка сидить на сидінні біля дверей. – Спекотно ж.

– Яке ще вікно? Протяг буде, – попереджає бабця, яка сидить на сусідньому сидінні.

Через хвилини дві хтось починає кашляти і не може зупинитися. "Швидше б та зупинка. Щось потрапило в горло і треба відкашлятися", – говорить чоловік, витираючи сльози.

Їдемо... Нарешті автовокзал. Із тролейбуса виходить половина пасажирів. Усі тримаються за поручні та сидіння. Від пітних долонь відчуваю липкий слід і на своїй руці: "Не треба було ловитися за поручні"...

…Автовокзал "Центральний". Метушня, гомін та натовп. Неподалік двірник підмітає асфальт. Вітер здіймає папірці та сміття у різні боки. Кожна пилинка виблискує на чорній балоновій куртці дівчини, яка стоїть поруч.

– На який автобус чекаєте? – запитую в дівчини. – Ймовірно, нам по дорозі.

– Буду їхати у вижницькому напрямку, уже придбала квиток, бо мій автобус постійно забитий, – каже. – Дихати нічим, коли їдеш стоячи.
Неподалік – ринок на вулиці Комарова. Рахую кількість чхань та покашлювань — щонайменше четверо перехожих це зробили хвилин за 10. Чхнула і я тричі.

"Вибачте, я ненавмисно", – кажу бабці, яка стояла неподалік та продавала молоко.
"Ох, ця весна, – відповіла вона, махнувши рукою. – Суцільний рай для хвороб. Єдиний вихід – ходити в масках або молитися".

"На туберкульоз може захворіти будь-хто"


– Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом. І в цьому – його небезпека. Особлива властивість – мікобактерія туберкульозу дуже стійка в навколишньому середовищі. Може довго зберігатися навіть у пилюці. Але переважно передається від хворої людини, – каже головний лікар обласного тубдиспансеру Алла ТЕСЛЮКОВА. – Ми їздимо транспортом, ходимо на ринки, стоїмо в чергах. І ризикуємо. Все це звичні місця, де один хворий із виділенням мікобактерій може інфікувати оточуючих.

Більшість хворих на туберкульоз в області — люди працездатного віку, які не працюють (58,4%), пенсіонери (18%) та безхатченки (2,7%).
– Серед хворих на туберкульоз буковинців переважають чоловіки працездатного віку, – каже Алла Теслюкова. – Також до групи ризику належать робітники, службовці і медпрацівники. Захворіти на туберкульоз не так просто, як здається. Найчастіше хворіють ті, хто має контакти із хворими та веде асоціальний спосіб життя.

Є низка факторів, які сприяють захворюванню на туберкульоз. Це алкоголізм, наркоманія, паління, харчування з недостатньою кількістю білків, вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес, цукровий діабет, виразкова хвороба 12-палої кишки, ВІЛ-інфекція. Збудник туберкульозу має здатність вражати всі органи: кістки, суглоби, гортань, очі, шкіру, нирки, кишечник тощо. Але найчастіше він вражає легені.

– Своєчасне виявлення туберкульозу має велике значення, тому що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування, – розповіла завідувач відділення з профілактики туберкульозу обласної СЕС Олександра ТОМАШОВСЬКА. – У такому разі поширення інфекції зводиться до мінімуму через 6-8 тижнів після початку лікування, хворі швидко стають незаразними і виліковуються.

"Хворих треба лікувати примусово"

Нещодавно Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до Закону України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз".
Закон передбачає: у випадку, якщо хворий з відкритою формою туберкульозу порушує протиепідемічний режим, за рішенням суду його можуть примусово госпіталізувати до протитуберкульозного закладу. Таку заяву повинен подати лікар протягом 24 годин.

– Частіше на туберкульоз хворіють люди, які ведуть асоціальний спосіб життя. Їх у разі виявлення хвороби госпіталізують до стаціонарного відділення тубдиспансеру. Проте звичний спосіб життя не дозволяє їм пройти повний курс лікування, – коментує Алла Теслюкова. – Звичайно, ці хворі потребують примусового лікування, бо стають джерелом зараження для оточуючих.

Для того, щоб лікувати примусово, у стаціонарі тубдиспансеру треба створити окреме відділення. Також, як зазначила Алла Теслюкова, під час примусового лікування до хворих ставитимуть цілодобову охорону.
Марина КОРПАН

Цифри

 7 тисяч 579 осіб, хворих на туберкульоз, було в області (станом на 1 січня 2012 року).
 1305 з них – з активною формою.
 100 осіб щороку на Буковині помирає від туберкульозу.
 49,2 особи на 100 тисяч населення хворіли на туберкульоз в області 2010 року (в Україні – 68,4).

Симптоми
туберкульозу:

слабкість, швидка втомлюваність;
погіршення апетиту;
втрата ваги;
підвищення температури тіла та пітливість вночі;
кашель, інколи з мокротинням та кров’ю, понад два тижні;
біль у грудній клітці, задишка.

Профілактика:
прибирання;
провітрювання;
дотримання правил особистої гігієни;
культура спілкування із хворим на туберкульоз;
раз на два роки – флюорографія грудної клітки;
вакцинація в дитячому віці.
2-04-2012, 15:56
Коментарів 0 Переглядів 3 005



Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми

Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.