Напередодні Нового року "МБ" опитав фахівців у різних галузях, яким буде наступний рік для України й Буковини. Чи нам затягувати паски ще тугіше, чи буде більше приводів для оптимізму? Влада знову обіцяє покращення життя. Експерти ж схиляються до песимістичних прогнозів.
А астрологи заспокоюють: кінця світу 2012 року не буде, але українцям доведеться пережити "стихійне лихо" – вибори до Верховної Ради. Більшу частину року ми будемо жити саме під їхнім впливом. Інших внутрішніх потрясінь для українців ні астрологи, ні політологи не передбачають. Але зовні на Україну будуть серйозно тиснути. І балансувати між ЄС і Росією більше не вдасться. 2012 року все-таки доведеться зробити вибір.
"Є передумови розраховувати на краще"
Георгій ГАЛИЦЬ, перший заступник голови ОДА:
– У Державному бюджеті України закладено зростання валового внутрішнього продукту – 3,9 відсотка. Це дає сподівання розраховувати на те, що наступного року гірше не буде. Позаяк зростання ВВП майже на чотири відсотки в Європейській зоні, де всі економіки гальмують, це позитивний сигнал. Також днями прем’єр-міністр оприлюднив прогноз, що цей рік ми закінчуємо з інфляцією 4,5 відсотка. Це дуже хороший показник. І ці два показники дають можливість прогнозувати, що буде збільшення видатків із Держбюджету на всі соціальні програми. Це об’єктивний бік. А суб’єктивний полягає в тому, що 2012 – це рік виборів. Зрозуміло, що у виборчий рік завжди зростають видатки бюджету.
Ми розраховуємо, що наступного року буде суттєво більше коштів, ніж було цього року. Точно можу сказати, що наступного року в області буде здано більше шкіл, ніж цього. А цього року ми здали дві школи. Є всі передумови, щоби розраховувати на краще наступного року. Якщо виборчий рік не посилить негативні сплески, які вже стали традиційними під час виборів, то все буде добре. Якщо сплески посиляться, то може бути не настільки добре, як нині прогнозують.
"Вибори мало чим відрізнятимуться від російських"
Ігор МЕЛЬНИЧУК, політолог:
– 2012 року Україну загалом та Буковину зокрема будуть очікувати серйозні проблеми в політичній сфері. Україна продовжуватиме балансувати між Росією та Євросоюзом. Хоча нині Україна вже програла в обох напрямах. Однак саме 2012 року буде визначено, чи залишиться європейська інтеграція серед пріоритетів зовнішньої політики нашої держави, чи ми змушені будемо шукати своїх союзників у Євразійському Союзі.
Найважливішою подією наступного року будуть парламентські вибори. Вони мало чим відрізнятимуться від нещодавно проведених у Росії. Оскільки нинішня влада буде займатися не підготовкою до чесних і конкурентних виборів, а намаганням утримати владу будь-якою ціною. Малоймовірною видається участь у виборах Ю. Тимошенко. А це означатиме невизнання європейською та світовою спільнотою їхніх результатів. Це завдасть ще більшої шкоди іміджу України.
Можна припустити, що саме наступного року буде остаточно демонтовано залишки демократії, елементів громадянського суспільства та соціальної держави. Адже на сучасному етапі на зміну політиці соціального популізму прийшла політика політичного й соціального цинізму та правового нігілізму. Ці явища надзвичайно яскраво були відображені під час політичних процесів в області та Чернівцях. Буковина стала одним із пілотних регіонів, де розпочалося знищення системи місцевого самоврядування.
"Україна зіштовхнеться з безпрецедентним зовнішнім тиском"
Костянтин ДАРАГАН, астролог:
– Україна зіштовхнеться з безпрецедентним зовнішнім тиском із кількох напрямків. Буде висунуто щонайменше три ультиматуми. Найімовірніше джерелами їх будуть США, Росія і ЄС. Не буде можливості відкласти ці питання на потім. Тому вимоги будуть частково виконані Україною, навіть зі шкодою для репутації й незалежності.
Економічна ситуація в Україні буде складною, особливо навесні та на початку літа. Не виключаю повернення ситуації із затримками виплат зарплат бюджетникам. Проте із ситуацією вдасться успішно впоратися й не допустити кризи фінансової системи.
Також висока ймовірність зміни уряду або суттєвого його оновлення. Найімовірніша дата – кінець квітня-травень або друга половина осені 2012 року.
Євро-2012 в Україні розпочнеться зі скандальної новини, яка отримає міжнародний резонанс.
Вибори до парламенту відбудуться, але не вирішать жодних проблем. Партія влади втримає лідируючу позицію. Опозиція не консолідується. Найімовірнішим успішним опозиціонером виявиться не Кличко, а Яценюк.
2012-го дуже ймовірні стихійні протести. Але до революції справа не дійде.
"Очікуємо ослаблення гривні на 50-60 копійок"
Олександр ЖОЛУДЬ, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень:
– Наприкінці цього року Національний банк продемонстрував, що не зважаючи на досить вагомий тиск на гривню, він може тримати офіційний курс гривні-долар практично незмінним. Але це утримання не безкоштовне. Тобто ми маємо нині й скорочення резервів, і, що важливіше, Нацбанк за максимумом вивів гривню з економіки.
Наступного року в Нацбанку є вибір. Якщо він продовжує тримати курс, це призведе до подальшого скорочення кредитування економіки, зменшення інвестицій. Тобто нині потрібно ставити питання руба: чи насправді потрібно тримати курс? Тим паче інфляція в країні є й ціни все одно зростають, незважаючи на стабільний курс гривні. Тому Національному банку потрібно піти на незначне ослаблення гривні, щоби були гроші, кредитування й інвестиції в економіці.
Ми очікуємо ослаблення гривні впродовж року на 50-60 копійок. Це не катастрофічно. Наприклад, курс євро 2011 року щодо долара змінився на понад 25 відсотків. Але в Європі ніхто не панікує. А ми говоримо про зміну лише на вісім відсотків.
30-12-2011, 13:37
0
7 072