Ціну 416 доларів за тисячу куб. метрів газу заклали в Державний бюджет на 2012 рік. За словами прем’єр-міністра Миколи АЗАРОВА, Україна зможе платити таку ціну за російський газ. Як вплине на роботу чернівецьких підприємств ціна газу 416 доларів, дізнавалася кореспондент "МБ".
У трикотажної фірми "Трембіта" іншого виходу, як працювати з такою ціною на газ, не буде. 2000 року за рік підприємство сплачувало 90 тисяч гривень за газ. 2011 року за місяць платило по 165 тисяч гривень.
– 2011 року платили по 560 доларів за тисячу кубів газу, – говорить Стелла СТАНКЕВИЧ, генеральний директор ВАТ "Трембіта". – Намагаємося працювати так, щоби не мати боргів. Збитків не маємо. Потужність збільшується. Адже потрібно перекривати затрати.
Тяжко з високою ціною на газ, але мусимо працювати. Хоча гроші, витрачені на газ, могли би спрямувати на підвищення зарплати.
Висока ціна на газ однозначно вплине на ціну хліба, кажуть пекарі.
– Доведеться підвищувати її на кілька копійок, – говорить бухгалтер приватної пекарні. – Цього року ціни на хліб не підіймали, бо коли підвищилася ціна на газ, знизилася ціна на борошно. 2012 року ми вже будемо змушені підвищити ціну.
– Підвищення ціни на газ негативно вплине на роботу підприємства, адже розрахунки закладають у меню. Страви подорожчають, – каже власниця мережі піцерій у Чернівцях Тамара СУМАРОКОВА. – Цього року ціни на асортимент підвищували тоді, коли м’ясо підскочило в ціні. Через газ ціни не підіймали. Наступного року вже доведеться.
Одне з підприємств, робота якого не залежить від ціни на газ, – "М’ясо Буковини".
– Уже шість років працюємо на електроенергії, – кажуть там. – Якби користувалися газом, не "витягнули" би.
– Ціна на російський газ не впливає на тарифи для населення, – говорить перший заступник керівника "Чернівцігазу" Віктор ГОРДА. – Держава збалансовує тарифи на газопостачання. Тож сподіваюся, вони залишаться на нинішньому рівні.
Ольга Гнідан
Коментар
Сергій ДЯЧЕНКО,
експерт енергетичних програм Центру Разумкова:
– В Україні три групи підприємств є найбільш проблемними з точки зору ціноутворення на газ. Це металургійні, хімічні та підприємства теплокомуненерго. Пан Фірташ заявив, що вирішив питання постачання дешевого газу на підприємства хімічної промисловості. Але в "хіміків" у собівартості газ складає від 40 до 70%. Тому в них справді можуть бути колосальні проблеми, бо вони конкурують на зовнішньому ринку з регіонами, де газ дешевший. Наприклад, з виробниками мінеральних добрив на Півночі Африки та Близькому Сході. У металургів у собівартості газ складає близько дев’яти відсотків. У них є можливість заміщати газ вугіллям і подолати цінові проблеми.
Найбільші проблеми будуть у підприємств теплокомуненерго. Нині держава дотує зменшення цін на газ для підприємств теплокомуненерго. Бюджет компенсує НАК "Нафтогаз" частку зниженої ціни. Тож варто очікувати навантаження на бюджет. Для експортно-орієнтованих підприємств, якими є хімічні та металургійні, важлива не стільки сама ціна на газ, скільки відносна. Для них важливо отримувати газ за цінами не вищими, ніж у конкурентів.
Прийнятна ціна на газ для України – 260-270 доларів. Це забезпечило би нормальне ціноутворення на внутрішньому ринку.
голос народуЧи дорогий газ в Україні?
Наталія ВАСИЛИН, студентка:
– Дорогий. Думаю, що наступного року знову подорожчає. Доведеться перейти на індивідуальну систему опалення в квартирі.
Петро БРИЦЬКИЙ, професор:
– Для громадян України треба продавати той газ, що виробляється в Україні. Для цього достатньо 20 мільярдів куб. метрів.
Андрій ГОЙНИК, студент:
– Звісно, що дорогий. Якщо газ подорожчає, треба, щоби збільшили людям зарплати. Інакше люди не зможуть сплачувати за газ. Будуть заборгованості.
Галина ЯЦЕНЮК, викладач:
– Думаю, що дуже дорогий. Скажімо, моя мама проживає в Новоселиці. За опалення в двокімнатній квартирі платить нечувані гроші – 450 гривень.
29-12-2011, 16:53
0
3 460