Майже десять мільярдів гривень 2010 року витратили українці на ліки. Половина ліків придбано під впливом реклами. За словами експертів, українці масово займаються самолікуванням. І цим наражають себе на небезпеку.
Лікарі не видають рецептів
Щоби переконатися, якою масштабною є проблема самолікування, вирушаємо до аптек. В одній із них погоджуються, що люди часто приходять без рецептів.
– Найчастіше самостійно намагаються лікувати нежить та кашель, – розповідає провізор Аліна. – Іноді радимо йти до лікаря, дехто погоджується, а дехто обурюється.
В аптеці на вулиці Головній біля всіх трьох віконець невеликі черги. Люди показують фармацевтам папірці, де написано назви ліків. Дехто приходить із коробками від ліків. Але є й такі, які скуповують ліки без жодних рецептів.
На запитання, чи поширене самолікування, аптекар каже: "Таке вже давно є".
– Проблема самолікування – це не проблема лікарів чи пацієнтів, це проблема медицини, – продовжує емоційно жінка. – Лікарі не видають рецептів. У них для цього навіть бланків немає. Та й часу також. Люди купують таблетки поштучно, щоби зекономити, я ж не можу їх виганяти до лікаря. Ми антибіотиків чи сильнодіючі препарати намагаємося людям без рецепту не пропонувати.
"Щоби потрапити до лікаря, потрібно чергу вистояти", – обурилася із черги жінка.
Проблема медицини – правильне діагностуванняЧернівчанка Оксана, перш ніж звернутися до лікарів чи до аптеки, намагається ретельно вивчити ту чи іншу хворобу в Інтернеті.
– Я розчарувалася в рівні кваліфікації лікарів, – каже Оксана. – Дуже велика проблема нашої медицини – правильне діагностування. Був у нас гіркий досвід, що неправильно дитині призначили лікування, не було належного контролю за ним, і воно зашкодило. Під час лікування відсутній індивідуальний підхід. Ліки прописують за загальними схемами. Ніхто не вникає, що може бути відхилення від цієї схеми.
До лікарської інформації в Інтернеті потрібно ставитися дуже помірковано, – каже Оксана. – Потрібно багато всього перечитати, бажано використовувати джерела, де є посилання на науковців. І лише тоді за потреби застосовувати поради.
– Щоби потрапити до лікаря, змушена була відпроситися з роботи, – розповідає чернівчанка Олена Савицька. – Лікар на прийомі поцікавився, які препарати вживала досі. Коли розповіла, вона підтвердила, що всі підходять і написала на папірці ті самі ліки. Тож чому пішла до лікаря, досі не розумію.
Але самолікування не завжди може безпечно закінчитися. Особливо це стосується серйозних хвороб.
– Моя знайома вирішила самостійно лікувати цукровий діабет, – розповідає Валерія. – Купила велику енциклопедію народної медицини, начиталася про різні трави. Зробила собі лікувальний збір, який випила ввечері, а на ранок усе її тіло набрякло, жінка навіть не могла розплющити очі. Довелося викликати "швидку".
Людмила ОСАДЧУК
Коментарі
Владислав Онищенко, голова правління Союзу захисту прав споживачів медичної продукції:
– Проблема лікування досить актуальна. І основна причина цього – люди дедалі менше довіряють офіційній медицині. Багато нині говорять про змову лікарів і фармацевтів: лікар призначає ліки, за які йому платять фармацевти. Часто для лікаря головне не забезпечити лікування пацієнтові, а продати дорогі ліки.
Ще одна причина – відсутність відповідальності за призначене лікування. Зазвичай рецепт належним чином не виписують, історія хвороби не ведеться.
Як правило, лікар приймає в ті години, коли людина працює, і не кожен має можливість відпроситися з роботи. Тому людині краще посидіти на роботі, а потім купити в аптеці якісь ліки. Окрім того, усі розуміють, якщо йдеш до лікаря, йому потрібно заплатити.
Тотальна реклама медпрепаратів по телевізору фактично спрямовує людину на самолікування. А про те, що самолікування в нас поширене свідчить і той факт, що відкривається дедалі більше аптек, а значить, є прибутки.
Ігор Незборецький, начальник міського управління охорони здоров’я:
– Самолікування й безконтрольне використання ліків, яке в нас нині розповсюджене, матиме наслідки через кілька років. Одна із причин самолікування – можливість купити в аптеці будь-які ліки. Часто лікування в нас призначається просто в аптеці. Я неодноразово був свідком, коли людина підходить до аптекаря і просить дати "щось від живота". Він дає на вибір три-чотири препарати, не радить звернутися до лікаря, не зважає, що в людини, можливо, виразка чи інше серйозне захворювання.
Я за фахом ЛОР-лікар і майже щоденно стикався з випадками самолікування. Людина захворіла, у неї лише перший день температура, червоне горло, вона йде в аптеку, і їй одразу продають антибіотик, які зовсім не потрібні в такому випадку. Мене це завжди лютило, бо доводиться витрачати багато часу не на консультацію хворого, а на пояснення складності ситуації і небезпеки наслідків.
Люди не йдуть до лікарів через завантаження, зрештою навіть через лінощі. А ось недовіра до лікарів, на мою думку, це останній чинник.
23-12-2011, 11:51
0
13 261