На межі Чернівців і Герцаївського району стоїть білборд. З одного боку вітання Патріарху Кирилу, з іншого – митрополиту Володимиру. Президента Віктора Януковича з плакатів не вітають. Хоча його також очікують другого жовтня на освяченні Свято-Троїцького собору в Банченах. Як переконує губернатор Михайло Папієв, найбільшого в Східній Європі. У самому монастирі скромніші: храм називають одним із найбільших в Україні.
Митрополит Володимир через перелом не подорожує. А ось візит патріарха й президента оповитий таємницею. Деталей не розголошують. При цьому Михайло Папієв прогнозує: на святі очікують від 50 до 100 тисяч людей. Він закликав усіх приїхати до Банчен, щоби помилуватися новозбудованим храмом.
"Нова дорога – це добре"Останнього тижня обласна влада готується до приїзду гостей авральними темпами. Новий асфальт на трасі від Чернівців до Молниці вкладають цілодобово. Високі гості проїдуть рівною, як дзеркало, дорогою. Нею люди у селах тішаться найбільше.
–Хай президент щороку приїжджає, але в різні села, – жартують селяни. А хтось і додає: "І нехай високих посадовців везуть не центральною трасою, а через села".
Одна з фірм, яка виконує роботи на трасі, київська фірма "Юнікобуд". До святкувань у Банченах повинні капітально відремонтувати 20,8 кілометра дороги.
– Були проблеми з постачанням матеріалу. Дуже довго його везуть із Коростеня, – розповів нам минулого понеділка Анатолій Островський, головний інженер фірми "Юнікобуд". –Але ми встигнемо. Працюємо цілодобово. Зробимо нову розмітку, встановимо нові дорожні знаки. Ті, що у вас, не відповідають жодним стандартам. Коли закінчимо, дорога вам сподобається. Вона буде зовсім іншою.
Фінансують роботи з держбюджету. Як розповів Роман МАЙОР, начальник служби автомобільних доріг в області, це плановий об’єкт. На нього заплановано 30 мільйонів гривень. Кошти підрядники отримають, коли виконають всі роботи.
Залишаться Герцаївському району після візиту і сім автобусних зупинок – відремонтованих, яскравих. ТОВ "Еркербуд" минулого понеділка вже закінчувала їх облаштування. Одну нову фірма встановила на повороті з траси до монастиря.
Готуються до візиту високих гостей хто як може. У селі Горбова приміщення амбулаторії і сільради, розташовані біля центральної дороги. Тут понищений дерев’яний паркан замінили на новий. Сільського голову ми не застали, але місцеві розповіли, що все роблять на ентузіазмі. "Згадали про суботники", – жартує одна з жінок. Хоча і заперечують, що їм наказали прибрати городи. "Якщо кукурудза ще зелена, то як її збирати? – дивується пані Галина. – Нам такого не говорили". Місцеві розповідають, що у неділю в селі два весілля. "Життя триває. Не може такого бути, щоби люди весілля й хрестини не робили, бо приїжджають високопоставлені чиновники", – розмірковує чоловік. І додає: "А нова дорога – це добре".
Сотні людей працюють, немов у мурашникуУ селах дорогою до Банчен селяни живуть звичним життям.
– А то що наше свято? – знизав плечима молодий чоловік, що уздовж траси в Молниці вів за мотузку корову. І показав рукою, мовляв, самі бачите, як готуються. "А що зміниться? – ділиться думками. – Ця частина району і так не потерпала: є газ, є дороги… Паломників багато, круті авто сюди їздять".
Вже на самому повороті до монастиря чоловік згрібає на городі стерню. Переконує, що жодних попереджень прибрати город не отримував. "Просто люблю, коли в мене чисто", – каже. Він іншого віросповідання, тому не цікавиться, що відбувається в монастирі. "Спочатку казали, що має приїхати і Путін, і Янукович… Тепер ніби тільки патріарх і президент. А більше нічого не знаю", – махає рукою.
Свято-Троїцький собор видно з траси здалеку. Його нові купола яскраво виблискують золотом на сонці. Сотні людей, немов у мурашнику, кладуть тротуарну плитку, вистеляють рулонні газони, висаджують квіти…
Коли ми приїхали, з собору вийшли настоятель монастиря отець Михайло Жар та митрополит Онуфрій. Насторожено подивилися на фотоапарат. "Готуємося до свята. Більше нічого сказати не можу", – зауважив митрополит. І покрокував довкола собору. За хвилину підійшов священнослужитель і делікатно зауважив: фотографувати тут не можна. (Марина Карасьова)
Свято-Троїцький собор – найбільш масштабна споруда Свято-Вознесенського чоловічого монастиря. Під своїми куполами храм вміщує 5 окремих храмів.
Будівництво об’єкту розпочато 2007 року за рахунок благодійних внесків.
Це двоповерхова будівля з антресолями – хором та нижнім храмом.
Загальна площа – 2000 квадратних метрів.
Верхній храм має притвор із заходу, із якого ідуть виходи до світильної лавки та сходів до хорів та нижнього храму.
У нижньому храмі, північна та західна стіни якого знаходяться у землі, розташовані основна зала для молитви, вівтар, господарські приміщення та зала для засідань.
Верхній храм має п’ять престолів із трьома вівтарями та два престоли на хорах в абсидній частині храму.
Ризниці і дияконники розташовані у невеликих приміщеннях східної клітки, які ведуть до хорів вівтарної частини храму.
Собор має п’ять світлових барабанів, перекритих куполами.
Свято-Вознесенський чоловічий монастирСвято-Вознесенський Банченський чоловічий монастир засновано 1994 року його теперішнім настоятелем Жаром Михайлом (архімандрит Лонгін).
Загальна площа монастиря 18,8814 га.
На території монастиря 6 храмів: велика церква, мала церква, дві підземні церкви, літня церква, церква Святого Лазаря, де монахи ховають своїх померлих.
У скиту розташовані скромні келії, у яких монахи присвячують своє життя молитві та посту, а для освітлення використовують лише свічки. Сторонніх сюди пускають лише раз на рік, на свято Преображення.
На території монастиря також збудовано капличку, приміщення з келіями для монахів, триповерховий корпус для проживання монахів і гостей монастиря, зведено монастирську дзвіницю висотою 67 метрів, торік почали будівництво богадільні для інвалідів, п’ятиповерхового готелю для приїжджих.
У монастирі проживають 100 монахів. Монастир утримує та опікується 50 самотніми престарілими, які проживають у спеціальному корпусі при монастирі, та 256 дітьми-сиротами та дітьми, які позбавлені батьківського піклування.
29-09-2011, 14:13
0
4 649