Під час кризи чимало буковинських заробітчан залишилися без роботи. Однак намагаються будь-якою ціною утриматися в країнах, де перебувають.
Перебиваються випадковими годинними заробітками за мінімальну платню.
Виживають і завдяки матеріальній допомозі. Харчуються в церквах. Збирають одяг біля контейнерів для сміття. Виходять заміж за іноземців, здебільшого старшого віку. Однак повертатися в Україну не поспішають.
"Півроку не можу працевлаштуватися" – Краще тимчасово залишитися без роботи і перечекати кризу в Італії, ніж повернутися додому, – вважає чернівчанка Галина СЕМЧУК, яка вже вісім років працює в Італії. – Адже тут теж немає роботи. Старенький італієць, за яким я доглядала, помер. Уже півроку не можу знайти іншу роботу. Перебуваю на обліку на біржі праці й отримую щомісяця 400 євро соціальної допомоги. Сто євро сплачую за квартиру, яку винаймаю ще з трьома жінками. Частину коштів витрачаю на продукти. Хоча інколи харчуюся в церкві, де готують обіди для наших заробітчан. Вживаний одяг беру біля контейнерів для сміття, який зносять італійці. Економлю кожну копійку. Щомісяця передаю рідним посилки і трохи грошей. Мені навіть вдалося зібрати на поїздку до Чернівців.
– Наші жінки погоджуються на будь-яку чорнову роботу, яку не виконують італійці, – запевняє пані Галина. – В Італії ухвалено законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за нелегальне працевлаштування. Якщо нелегала затримає поліція, то він може навіть потрапити до в’язниці. Легалізуватися нині надзвичайно важко. Останнім часом збільшилася кількість шлюбів наших заробітчанок з італійцями. Втрачаючи роботу, жінки намагаються будь-якою ціною утриматися в цій країні. Тому виходять заміж, причому здебільшого за літніх чоловіків, навіть лежачих хворих.
Після двох місяців перебування в Чернівцях Галина знову повернулася до Італії. Сказала, що спробує там знайти роботу.
"Греки намагаються економити на всьому"Чернівчанка Михайлина Якимович уже 15 років перебуває на заробітках у Греції. Жінка приїхала, щоби побачитися з донькою та внучкою. Та через місяць знову повернулася до Греції.
– Навіть не знаю, скільки зможуть мені ще платити, – бідкалася жінка під час зустрічі з кореспондентом "МБ". – Мій господар, який має будівельну фірму, через кризу втратив багатьох замовників, змушений звільняти робітників. Нинішня ситуація в Греції досить невизначена. Після 15 вересня почнуть з’їжджатися греки з відпусток та студенти. Можливо, знову почнуться страйки.
Михайлина вже багато років працює в одній сім’ї – від 08.30 до 15.00 – чотири дні на тиждень. Прибирає, готує їсти, пере, купує продукти. Якщо господарі запрошують гостей, то приходить ще в суботу або неділю ввечері на кілька годин. Отримує 460 євро на місяць. Крім того, має додатковий заробіток – прасує речі в деяких сім’ях. "Господар допоміг мені отримати офіційний дозвіл на перебування в країні. Вважаюся прибиральницею в його будівельній фірмі, – розповіла жінка. – Живу в будинку господарів. Якби довелося винаймати квартиру, грошей зовсім не залишалося би. Бо житло в Греції дуже дороге. Нелегально нині працевлаштуватися неможливо. Господаря можуть оштрафувати на велику суму, а заробітчанина депортувати. Тому греки бояться брати нелегалів. На вулицях бувають облави. Найчастіше затримують чоловіків, бо жінки працюють вдома".
– Нині українців у Греції дуже мало. Нові зовсім не приїжджають, – запевняє пані Михайлина. – Колись заробітчани зустрічалися біля церкви, розмовляли, ділилися враженнями. Щоразу приходило кілька десятків жінок та чоловіків. А нині там майже нікого немає. Інколи приходжу туди і нікого не бачу. У зв’язку з кризою роботу знайти надзвичайно важко. Навіть місцеві не можуть працевлаштуватися. Греки намагаються економити на всьому, не мають грошей платити, тому вкрай рідко винаймають прислугу. І то лише на кілька годин. Якщо раніше наші жінки працювали п’ять днів на тиждень, то зараз – два-три дні. Тому заробітчани значно втратили у заробітку. Якщо працюєш офіційно, то в разі втрати роботи можна отримувати протягом півроку соціальну матеріальну допомогу до 200 євро. Але для цього необхідно стати на облік на біржу праці, постійно відмічатися. Пенсію нашим заробітчанам отримати в Греції вкрай важко. Деякі жінки виходять заміж за греків. Але навіть вони не можуть добитися пенсії.
Як розповіли в одній з міських туристичних фірм, за останні два роки значно зменшилася кількість буковинців, які виїжджають до країн, де знаходиться найбільше наших заробітчан, – Італії, Іспанії, Греції, Португалії. Проте збільшилася кількість охочих виїхати до США, Великобританії, Канади. "Ми відкриваємо туристичні візи і не знаємо, залишиться людина в цій країні чи повернеться назад. Ми не відповідаємо за їхню поведінку, – запевнила працівниця фірми. – Але якщо раніше автобус, який їхав до Італії чи Португалії, був переповнений, то нині дуже важко знайти необхідну кількість людей".
– Якщо раніше я щотижня їздив до Італії, куди возив заробітчан, а звідти привозив посилки, то зараз – не частіше разу на місяць. І то не завжди вдається назбирати цілий бус, – зізнався перевізник Василь Григорович. – Люди скаржаться, що знайти роботу надзвичайно важко, зменшилися заробітки.
Надія БУДНА
Поради тим, хто збирається їхати на заробітки за кордон Особисто звернутися до консульства відповідної країни, надати всі документи та пройти співбесіду.
Обов’язково їхати за трудовим контрактом.
Бажано, щоби в цій країні були знайомі або рідні, які зустрінуть і допоможуть знайти роботу.
Залиште рідним номер контактного телефону, за яким вас можна знайти.
За кордоном ніколи не віддавайте свій паспорт нікому, крім працівників посольств, консульств та прикордонних пунктів пропуску.
Якщо загубили паспорт за кордоном або ж його у вас відібрали, звертайтеся до посольства або консульства України у цій країні.
Які зарплати
обіцяють заробітчанам США: обслуговуючий персонал (готелі, ресторани прибирання у квартирах) – від 2000 доларів на місяць.
Ізраїль: догляд за літніми людьми – 1000 доларів на місяць.
Німеччина: на м’ясокомбінаті – 1200 євро на місяць.
Польща: різнороби – до 1000 доларів на місяць.
Канада: медики, няньки, доглядальниці, зварювальники, плиточники, сантехніки, бетонярі, муляри, далекобійники – 8,45 долара за годину.
Чехія: обслуговуючий персонал (готелі, ресторани, прибирання) – 900 євро на місяць.
2-09-2011, 11:00
0
5 405