Від 30 до 50 відсотків шкільних форм, які продають на ринках та у магазинах Чернівців, можуть зашкодити здоров’ю дитини. Саме стільки працівники управління у справах захисту прав споживачів ОДА знімають із реалізації під час перевірок.
– Усі ці вироби "безіменні", – повідомила виконувач обов’язків начальника управління у справах захисту прав споживачів Надія КУТИНІНА. – Бо не мають на етикетці жодної інформації про виробника. Та головне те, що у їхньому складі є заборонені синтетичні тканини та нитки, барвники. Вони можуть викликати подразнення, алергічні реакції чи інші захворювання шкіри, часте потовиділення.
Під час перевірки шкільних форм виявили й інші порушення вимог Держстандарту. Серед них неправильне пошиття (викривлення стрічок, "незарублені" шви), відсутня інформація на маркуванні, немає сертифікату відповідності.
За словами власниці магазину Best торгового дому "Пасаж" Тетяни ДАНИЛЮК, перед купівлею шкільної форми мами мають звернути увагу на маркування. "Без нього – шкільні форми якісними не бувають", – впевнена жінка.
– Ретельно треба прочитати і склад виробу, – додає Тетяна Данилюк. – Речі, які торкаються тіла, обов’язково мають складатися з натуральних матеріалів. У них дитина не замерзає і не пітніє, тому рідше хворіє на застудні та алергічні захворювання. Блузи мають складатися на 95-100 відсотків із бавовни і тільки на 3-5 відсотків із лайки (її використовують для утримання форми виробу). Шкільні форми для дівчат – на 64 відсотків із шерсті, для хлопців – від 30 до 100 відсотків. До складу форм також додають віскозу, яка є також натуральною тканиною. Вміст лайки має бути мінімальним (бажано до 5 відсотків). Для спекотного періоду (вересня, жовтня, травня) можна купити форми з бавовни. Їхня вартість така сама, як форм із шерсті.
Нині у магазинах продають форми різних фасонів. Для дівчат у продажу є капрі, спідниці-шорти, сарафани та різні плаття.
Хлопчикам можна підібрати цікаву сорочку. Крім традиційних білого, блакитного та темно-синього кольорів, у продажу є блідо фіолетові, рожеві сорочки. (Олеся ДЛУЖАНСЬКА)
На що звертати увагу, купуючи форму:1. На етикетку маркування. На ній має бути вказано:
– назву виробу та розмір;
– склад (повинні переважати натуральні тканини: шерсть, котон);
– споживчі властивості виробу;
– дату виготовлення та гарантійний термін;
– назву та поштову адресу виробника (вироби без такої інформації виробляють "кустарно", тому можуть містити небезпечні синтетичні матеріали та барвники);
– символи з догляду (за якій температури прати, чи підлягає хімічному чищенню);
– знак сертифіката відповідності (у вигляді лотоса).
2. На запах – різкий свідчить про застосування хімічних та синтетичних матеріалів.
3. На дотик – тканина повинна бути еластична.
4. На ціну – якісна річ не може бути дешевою. За 70 гривень купити шкільну форму-трійку з натуральних тканин нереально. Її елементи можуть бути деформовані (перекошені та нерівні), а у складі міститися небезпечні речовини.
Ціни (грн):спідниця – 150-300;
штани – 150-300;
піджаки – 300-500;
светри – 150-200;
блузи – 90-300;
гольфи – 80-120;
жилетки – 150-200.
12-08-2011, 16:15
0
8 386