Побачивши нові платіжки із ціною на газ – понад 4000 гривень за тисячу кубів – більшість бізнесменів були шоковані. А враховуючи, що липневе подорожчання було не останнім і з опалювального сезону, ціна вкотре зросте, "золотий" газ серйозно вдарить по всіх підприємцях – від власників дрібних крамничок до великих виробників.
Фахівці прогнозують чергову хвилю згортання бізнесу і міграції за кордон.
Приватний підприємець Іван БУМБАК має власну майстерню з ремонту взуття. Чоловік працює вже давно, однак виживати дедалі важче. "В мене поменшало замовлень, – розповідає. – Матеріали для роботи теж подорожчали через підвищення тарифів на комунальні послуги. Усі тарифи для підприємців набагато вищі. За світло прості люди платять 24 копійки, а підприємці – 1,02 гривні, вода для підприємців теж удвічі дорожча. Гадаю, багато підприємців згорнуть свої справи".
"Якби не газ, підвищили б зарплату"– Раніше ми платили за газ набагато дешевше. Та все одно, це дуже било по кишені, – каже комерційний директор туристичного агентства "Ксена" Людмила КОСОВАН. – А тепер доведеться економити. Взимку, ймовірно, встановимо електрообігрівач.
У магазині "Товари для молоді" кажуть, що для економії опалювальний сезон розпочнуть не 15 жовтня, як зазвичай, а 15 листопада.
– Для малого бізнесу така ціна на газ серйозний тягар, – вважає Ігор КУХАРЧУК, керівник Чернівецького міського центру захисту приватних підприємців. – Це форс-мажор. Газ дорожчає щокварталу, що буде далі, підприємці не можуть спрогнозувати. Багато уже призупинили діяльність, дехто переходить на альтернативне опалення, аж до мазуту чи дров. Але не всі мають можливість це зробити. А утримувати комерційне приміщення і без опалення нині дуже дорого – це й оренда, й світло, й прибирання, й інші витрати. До чотирьох тисяч доларів на рік треба навіть для невеликого офісу. І ця ціна врешті буде врахована у вартість товарів і послуг, тобто заплатить усе населення. А який вихід для підприємців? Назад на ринок, де немає опалення, більшість власників стаціонарних магазинів уже не повернеться. Люди швидше подадуться за кордон. Враховуючи, що йде нова хвиля кризи, гадаю, трудова міграція з області зросте на 30-40 відсотків.
За словами І. Кухарчука, небезпека ще й тому, що найвища ціна газу встановлена не лише для бізнесу, а й для громадських організацій: "Мені теж контролер приніс повідомлення, що ціна газу для нашого центру тепер становить 4 тисячі 100 гривень. А в нашому статуті написано, що ми неприбуткова організація. Звідки такі гроші платити?"
Дорогий газ призведе до подорожчання більшості товарів, від овочів до цегли.
– Коли дорожчає газ, зростає собівартість виробництва хліба, – пояснила Людмила ОБЛАМСЬКА, заступник директора Чернівецького хлібокомбінату. – Всі печі у нас на газі. Котельня теж на газу, і в опалювальний сезон витрати на неї дуже великі. У цехах має бути тепло, бо хліб любить тепло. Намагаємося стримувати подорожчання хліба, бо це продукт щоденного споживання. Але це важко робити, коли і борошно постійно дорожчає, а газ за рік удвічі зріс у ціні. Немає можливості навіть працівникам нормально підвищити зарплату, бо великі витрати на енергоносії.
– У липні вартість цегли була 762 гривні, нині – 798, – розповіла начальник планового відділу Чернівецького цегельного заводу №3 Тетяна ШУЛЬЖЕНКО. – Шукатимемо резерви, щоби стримати ціну. Чи вдасться – невідомо, бо продукцію майже не реалізуємо.
Котел для дров окупився за рік
Деяких виробників захмарна ціна на газ спонукала відмовитися від нього повністю.
Так, у компанії "Техно", яка виготовляє черепицю, євровікна, двері та інше, цього року забули про клопіт із блакитним паливом.
– Ми вже відмовилися від газу повністю, – розповів генеральний директор компанії "Техно" Степан БОРСУК. – Закупили котли для твердого палива. Навіть опалення офісу буде на залишках деревини. Вдома собі ще торік встановив такий котел, заготовив дрова. Жодних проблем – взимку двічі-тричі на добу достатньо підкласти дров. Цей котел за один сезон себе окупив.
Відмова від газу на виробництві дає, крім економії, ще й можливість планувати бізнес. Знаєш, що тебе більше не будуть "сіпати" ні з того ні з сього: сьогодні у них один рахунок, завтра інший, будь-якої миті газ можуть відключити, бо вони монополісти… Та ще й неякісний газ подавали – горів синім, а став горіти жовтим. А якби не відмовилися від газу, довелося би ціни на всю свою продукцію підвищувати. (Надія МАКУШИНСЬКА)
Думка економістаІльдар Газізуллін, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень:– Подорожчання газу вплине на всі галузі економіки. Найбільше – на металообробну, хімічну промисловість, виробництво будівельних матеріалів та азотних добрив. Собівартість цієї продукції значно зросте. Якщо попит на неї зменшиться, підприємства можуть не підвищувати ціни. Проте це сприятиме скороченню їхніх прибутків.
Як зекономити?Відмовитися від газу і перейти на інший вид опалення – радять фахівці. Твердопаливний котел підходить не всім, зате електроопалення встановити значно легше. За словами начальника відділу збуту фірми "Максим" Іллі КОНОНОВА, найпопулярніші нині три види сучасної техніки:
1. Електробатареї (ціна – 1500 гривень). Вони не відрізняються від звичайних батарей, також всередині мають воду, але не потребують труб і складного монтажу – просто вмикаються в розетку. Автоматикою вони захищені від перебоїв напруги. Обладнують ними і житло, і магазини, і цехи – виняток становлять лише приміщення з високою стелею. Минулого опалювального сезону такі батареї давали мінімум 15 відсотків економії, порівняно з газом.
2. Електрокотли (2500 гривень). Їх встановлюють замість газових, відсоток економії приблизно такий самий.
3. Терморегулятори (200 гривень). Цей пристрій легко монтується на котел і дозволяє запрограмувати його на потрібну температуру в кімнаті у певний час доби. Скажімо, на тиждень-два можна запрограмувати котел нагрівати приміщення починаючи від 04.00 до кінця робочого дня. А вночі, коли в офісі чи магазині нікого немає, температура в приміщенні буде мінімальною. Так само терморегулятор дозволить запрограмувати котел у квартирі.
Частка газу в собівартості окремих продуктів (%):добрива – 80;
цегла – 60;
тепличні овочі – 60;
гаряче водопостачання – 50;
цемент – 40;
нова нерухомість – 27;
крупи (пшенична, гречана, пшоно) – 20;
лаки, фарби – 20;
скло – 20;
цукор – 20;
хліб – 17;
метал – 15;
м’ясо, молоко – 12
12-08-2011, 15:24
0
3 593