RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас |
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |



Вихідці з Чернівців прославилися на весь світ
Та на їхній батьківщині про них мало хто знає.
(Початок у попередньому номері "МБ" додатка "Місто")
Продовжуємо розповідати про книгу Олени Карпенко "(Не) відомі буковинці, які змінили історію".

Першою здобула ступінь доктора наук

Сюзанна Рубінштейн (1847-1914) – австрійська психологиня, вчена-літературознавиця. Вона була першою жінкою, яка у 27 років здобула ступінь доктора наук у Бернському університеті у Швейцарії. На той час це був виклик суспільству старої Європи, де панував патріархат. Вона змогла зрівнятися з чоловіками й перевершити їх.



Сюзанна була донькою віцепрезидента Чернівецької торгово-промислової палати Ісака Рубінштейна. Сім’я проживала на вулиці Українській,18. Здібна дівчина навчалася у приватних учителів, отримала атестат. В університетах Праги, Лейпцига, Відня, Берна вивчала психологію, філософію та німецьку літературу. Одну з її праць "Психолого-естетичні нариси" вважали "неоціненним внеском у вивчення людських емоцій".
Фредерік Кеттнер (1886-1957) – австрійсько-американський педагог, філософ, письменник. Був засновником "Етичного семінару" в Чернівцях, який відвідувала поетеса Роза Ауслендер. Творець біософського вчення, пропонував заходи щодо забезпечення миру у світі.

Народився в Чернівцях. Брав участь у Першій світовій війні, був поранений. Навчався у Віденському університеті, де здобув ступінь доктора філософії. Повернувся до рідного міста, працював учителем. Пізніше емігрував до США. Заснував інститут і центр Спінози (відомого філософа, - авт.), видавав журнал. Знявся разом із нобелівськими лауреатами у документальному фільмі "Світові лідери про мир і демократію".
Йозеф Драх (1883-1941) – віденський торговець творами мистецтва та антикваріатом, висунув ідею створення єдиної Європи з єдиною європейською валютою.

Йозеф Драх був продавцем картин у Чернівцях. У 35 років переїхав до Відня і заснував там успішну торгівлю предметами мистецтва та антикваріату. Ще сто років тому він задумався про створення Європейського Союзу з єдиною валютою. Як повідомляло видання "Австрія сьогодні", у 1922 році Йозеф Драх особисто замовив дизайн банкнот "Європейський долар світу" в художника Альфреда Оффнера (ще одного чернівчанина) і навіть виготовив друковані форми. На банкноті номіналом у два європейські долари було зображено портрет австрійської лауреатки Нобелівської премії миру баронеси Берти фон Зуттнер, а з іншого боку – гасло "Геть зброю!".

Чимало видатних діячів підписали петицію Йозефа Драха, заявивши про готовність придбати акції "Європейського банку світу", який той створив. Під час війни був депортований до Польщі, загинув у концтаборі Освенцим. Колекція монет і друкарські форми Драха зберігаються у Віденському музеї історії мистецтв.

Розробив власну теорію виникнення раку

Беатріс Зуттер-Коттлар (1883-1935) – австрійська оперна співачка, примадонна Франкфуртської опери у 1920-х роках, виступала на кращих сценах відомих оперних театрів Європи.

У Чернівцях Беатріс здобула початкову освіту. Музичний талант розвинула в Музичному товаристві, яке діяло в місті. У 23 роки відбувся її дебют на професійній сцені у Страсбурзі. Виступала у придворному театрі. Викладала в консерваторії, зокрема навчала вокалу свою землячку – майбутню зірку оперної сцени Віоріку Урсуляк. Славу і визнання Беатріс здобула у Франкфурті, де виконувала провідні арії у найвідоміших операх. Її називали найкращим лірико-драматичним сопрано Європи. На жаль, не збереглося жодного запису голосу примадонни.



Каспер Блонд (1889-1964) – австрійський хірург, вважався відомим фахівцем з раку. Народився в Чернівцях у родині булочника. Вищу освіту здобув у Віденському університеті, де здобув ступінь доктора медицини. Брав участь у Першій світовій війні, потрапив у російський полон. Був засланий до Сибіру, звідки йому вдалося втекти.

Працював хірургом у Віденській лікарні, госпіталях Британії. В 1940 році здобув ступінь магістра Королівського коледжу лікарів. У своїй книзі "Печінка і рак: нова теорія раку" розповів про розроблену ним альтернативну теорію виникнення онкозахворювань. Він вважав, що лікування раку вимагає відновлення пошкодженої печінки, яка є воротами до хвороби. При цьому заперечував застосування будь-якої променевої терапії чи проведення операції. І рекомендував вегетаріанську дієту як терапію. Наводив приклади, коли хворих на рак успішно лікували соками, йогуртом, сирими овочами та фруктами.

Фредерік Андерманн (1930-2019) – один із найвидатніших канадських неврологів. Уперше описав синдром, який назвали його іменем. Удвох із дружиною були першопрохідцями у діагностиці та генетиці епілепсії.

Майбутній вчений народився у Чернівцях, які пізніше відвідав двічі. Батько Фредеріка був співвласником фабрики. Сім’я проживала на нинішній вулиці Заньковецької. Хлопець навчався в елітній школі. У 1950 році емігрував до Канади. Здобув ступінь доктора медицини в університеті Монреаля. Вільно володів німецькою, румунською, французькою, англійською мовами та їдиш. Усе життя пропрацював в Монреальському неврологічному інституті-лікарні. Фредерік Андерманн дуже любив природу і тварин. Подружжя вирощувало на своїй фермі норвезьких поні.

Фредерік Целнік (1885-1950) – актор театру і кіно, один із найуспішніших режисерів німецького німого кіно, постановник розважальних фільмів-оперет.

У Чернівцях Фредерік брав участь в аматорських театральних виставах. На прохання батька вивчав право у Віденському університеті. Але вирішив змінити професію юриста і стати актором. Він заснував власну продюсерську компанію та фірму з виробництва фільмів. Зняв фільм "Ткачі", який вважають однією з найкращих екранізацій за творами Гаутмана в історії німецького кіно. Зняв перший повноформатний звуковий фільм.

Рудольф К. Коммер (1886-1943) – журналіст, театральний критик, беззмінний імпресаріо Макса Райнгардта, одного з найвидатніших театральних режисерів ХХ століття.

Про цього загадкового чернівчанина написані роман та повість. Вищу освіту Рудольф здобув у Відні, де здобув докторський ступінь і почав працювати кореспондентом газети. Був знайомий з нобелівським лауреатом Джоном Голсуорсі, переклав на німецьку мову шість його п’єс. У листах до кінозірки Марлен Дітріх він завжди підписувався "Рудольф К. Коммер з Черновіц".

Придбати книгу Олени Карпенко "(Не)відомі буковинці, які змінили історію" можна у книгарнях "Букініст" і на вулиці Кобилянської.
Підготувала Надія БУДНА

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
21-10-2022, 13:59
Коментарів 0 Переглядів 1 835

Каталог фірм