14 серпня відзначають свято Маковія, яке в народі називають Медовим Спасом. У церквах освячують воду, квіти й мак. Із цього дня розпочинається "спасівка" – піст, який триває два тижні.
Християнська церква 14 серпня вшановує сім святих мучеників – братів Маккавеїв та їхню матір Соломонію, які прийняли мученицьку смерть за віру. У народі кажуть: де капала їхня кров, там зацвітали червоні маки. Саме тому свято дістало назву Маковія.
Як розповів директор центру культури Буковини Микола Шкрібляк, на Маковія люди роблять букети квітів, які називаються "маковійчиками", і несуть їх освячувати до церкви. У ньому можуть бути чорнобривці, жоржини, айстри, барвінок, а також різні трави: васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій і обов’язково – головки маку.
Наші предки вважали, що на Маковія треба обов’язково посвятити квіти, бо тоді квітнутиме господарство. Святити несли також вінок із квітів і колосків, посередині якого ставили свічечку. Із ним обходили всю господу, хату, городи, сподіваючись на наступний рік отримати гарний урожай та примноження худоби.
Після освячення "маковійчика" клали за образи, де він зберігався аж до весни. А деякими травами користувалися за необхідності, адже "освячене зело до всякої слабості здібне". Навесні мак розсівали по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітали у свої коси, щоб не випало з голови волосся. Маком також посипали біля порогу оселі, де народилася дитина, щоб не наврочили її. Якщо хтось страждав безсонням, то клав під подушку головки освяченого маку.
Освячена на Маковія вода вважалася цілющою й надзвичайно корисною від усіляких хвороб. Цього дня святили також колодязі та воду в річках. Нею кропили копиці сіна, щоб уберегти їх від мишей, бджіл, щоб множилися, а також пили цю воду й вмивалися нею, щоб очиститися від усього лихого.
Подекуди на Маковія святили свіжовикачаний мед у стільниках і щедро пригощали ним родичів та сусідів. Головною стравою на Маковія були пшеничні макові коржі з медом. (Н.Будна)
14-08-2013, 11:01
0
6 795