“З першого вересня 2008 року у загальноосвітніх закладах з навчанням мовами національних меншин збільшити кількість годин на вивчення української літератури в 10-их та 11-их класах (по дві години на тиждень додатково за рахунок варіативної складової навчальних планів); запровадити в 10-их класах двомовне вивчення історії України і математики (дві години на тиждень), з першого вересня збільшити у других-четвертих класах години на вивчення української мови (по одній годині на тиждень), а в п’ятих класах запровадити двомовне вивчення історії України (півгодини на тиждень)” – такий наказ підписав міністр освіти і науки України Іван Вакарчук на 2008-2011 роки.
Як відомо, у Чернівецькій області чимало шкіл із навчанням мовами національних меншин, насамперед румунською. Щоби дізнатися, як вони сприймають цей наказ, ми зателефонували у школу села Буківка Герцаївського району.
- Це дуже добре, - вважає директор школи Георгій ПОПЕСКУ. – Тепер наші учні будуть краще знати українську мову, адже це зараз так потрібно. Коли я сказав батькам, дітям і вчителям про те, що кількість годин на вивчення української мови збільшиться, усі сприйняли це позитивно. Оскільки у нас немає старших класів, то додаткові уроки української введуть у восьмих-дев’ятих та молодших класах. Можливо, будемо ділити учнів на групи, щоби вчителям було легше з ними працювати.
Згідно наказу, також з першого вересня 2009 року у школах з навчанням мовами національних меншин планують в 11-их класах запровадити вивчення історії України українською мовою, двомовне вивчення математики і одного предмета за вибором учнів (дві години на тиждень). Також
- Дехто кричить – “українізація”, - каже заступник начальника управління освіти і науки ОДА, начальник відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти ОДА Богдан ПОТУРНАК. - А цей наказ лише має на меті допомогти учням шкіл із навчанням мовою національних меншин. Адже зараз, куди не піди – всюди потрібна державна мова. А з 2010 року завдання у зовнішньому тестуванні будуть взагалі без перекладу – лише українською. Ми зовсім не утискаємо національні меншини, але українську мову зобов’язані знати всі, хто живе у нашій державі.
Усього із 455 шкіл на Буковині у 80-ти школах навчання ведеться румунською мовою, в одній – російською (село Грубно Сокирянського району). Також є двомовні школи: 12 загальноосвітніх закладів – з українською та румунською мовами навчання, чотири – з українською та російською. У двох школах просто вивчають польську мову як предмет, а в одній – єврейську. Загалом державною мовою в області навчається 84 відсотки школярів, і майже 16 відсотків – румунською мовою. (Галина Марків)
30-05-2008, 11:05
0
6 291