* Реклама
"Стандарти – це світова мова технологій, яка допомагає будувати мости між країнами й культурами", – стверджував Вільям Едвардс Демінг, американський вчений і консультант з менеджменту, який здійснив революцію в розумінні якості у виробництві. Вплив якісних стандартів на наше повсякденне життя очевидний. Як і хто їх створює, як їх застосовують і чому дотримання норм критично важливе для розвитку економіки та забезпечення добробуту громадян, розповідаємо в публікації.

Стандарт – це система технічних нормативів, яка визначає вимоги до продукції, послуг і процесів, забезпечуючи їх якість і безпеку. Якщо ви підприємець чи керівник виробничого підприємства, наявність нормативного документа на відповідність стандартам і вимогам, відповідно до яких виготовляється ваша продукція, є не лише доцільним, а й часто обов’язковим з кількох причин.
1. Юридична відповідність. Підприємства зобов’язані дотримуватися вимог національних стандартів (ДСТУ, ТУ, ДБН тощо), які встановлюють правила безпеки, якості та охорони праці. У разі порушень можливі:
• штрафи органів контролю (ДСНС, Держпраці, Держпродспоживслужба тощо);
• призупинення діяльності;
• адміністративна або кримінальна відповідальність.
2. Контроль якості й безпека. Це особливо важливо для харчової, фармацевтичної, хімічної, будівельної галузей тощо. Нормативні документи (ДСТУ, ТУ) визначають:
• допустимі відхилення в характеристиках продукції;
• методики контролю якості;
• вимоги до безпеки працівників і споживачів.
3. Сертифікація продукції. Для отримання сертифікатів відповідності продукції треба посилатися на актуальні нормативні документи, адже саме нормативний документ встановлює технічні вимоги до конкретної продукції, процесу або послуги, визначаючи перевірку відповідності цим вимогам. Це стосується як виробництва, наприклад молока чи хліба, розливання олії, фасування крупів тощо, так і надання готельних послуг чи послуг харчування.
Підприємство може також розробити свої технічні умови (ТУ) на основі рішень виробника, на вимогу замовника або споживача. Технічні умови (ТУ) – це основний документ на продукцію, який має визначати всі вимоги до виробу. ТУ містять інформацію про якість, основні характеристики продукції, відомості про сировину, методи випробувань, безпеку, пакування, транспортування та зберігання продукції. ТУ забезпечують виробництво продукції, що відповідає встановленим вимогам, і допомагають уникнути проблем з якістю та безпекою. Це документ у системі контролю за виробництвом продукції (послуги). Його розробляють на початковому етапі розробки послуги чи виробництва продукту.
Правильний підхід до створення такого документа дає змогу запобігти витратам, пов’язаним із небажаними змінами виробу вже на етапі серійного виробництва. ТУ розробляє виробник продукції. Вони є внутрішнім документом і загалом можуть бути оформлені в довільній формі. Проте існують нормативні документи, у яких викладено певні вимоги до такої продукції для спрощення їх сприйняття і використання, наприклад СОУ КЗ ПС 74.9-02568182-003:2016, ДСТУ 1.5 тощо. В Україні існує система взяття ТУ на облік. Його веде багато регіональних центрів стандартизації, метрології та сертифікації. Така послуга є добровільною.
Іноді підприємці-початківці, маючи бажання виготовляти конкурентоспроможну продукцію і задовольняти найвибагливіших споживачів, не знають, які перші кроки в цьому напрямі вони мають зробити. У Чернівецькій філії ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" завжди надають якісні консультації щодо оформлення діяльності, допомагають як з підбором нормативного документа, так і з випробуваннями продукції за різними показниками.
Якщо ви виробник і для реалізації продукції берете участь у тендерах державних установ, то бажано звернутися до Чернівецької філії ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" та зареєструвати чи перевірити свої ТУ. Також вас проконсультують у питаннях розробки технічних умов з урахуванням ваших цілей щодо використання цього документа. Ми допоможемо вам у визначений час підготувати ТУ і за потреби їх узгодити та / або поставити на облік.
Звертатися за адресою: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 202.
Телефон: +38(0372)511-481
Електронна адреса: chcsm@dpbsm.cv.ua