* Реклама
Щойно людина захворіє, вона звертається до медиків у надії встановити правильний діагноз й отримати дієве лікування, щоб якомога швидше одужати. Цей процес не мислимий сьогодні без відповідного медичного обладнання. І його, як і будь-яку іншу техніку, треба використовувати відповідно до інструкцій. Щоб медичні прилади давали точні показники, їх треба час від часу перевіряти на придатність до використання. У матеріалі розповімо, як метрологічна діяльність, яка і передбачає повірку різного законодавчо регульованого обладнання, пов’язана зі встановленням правильного діагнозу людині та її лікуванням.
Призначення ефективного лікування можливе лише за умови встановлення точного діагнозу захворювання. Визначення діагнозу базується на клініко-діагностичному дослідженні людини — вимірюванні параметрів функціонування її органів і систем. Своєчасна повірка медичного устаткування дає впевненість у правильності отриманої інформації про стан пацієнта, а це є основною передумовою для встановлення діагнозу. Хибні покази медичних приладів або результатів аналізу інколи можуть коштувати життя людині.
Одним з основних питань метрології у сфері медицини якраз і є встановлення придатності засобів вимірювальної техніки до застосування, контроль їхніх метрологічних характеристик. У Законі України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та в інших нормативно-правових актах і нормативних документах з метрології встановлено, що всі медичні прилади, які стосуються охорони здоров’я та життя людини, підлягають державному метрологічному нагляду та періодичному метрологічному контролю. Повірка, метрологічна атестація, калібрування засобів вимірювальної техніки, контроль вихідних параметрів медичного обладнання, що використовується в медичних установах, є гарантією точності їх роботи і підтвердження якості медичних послуг.
Навіщо повіряти медичні прилади
• Неправильні показники можуть призвести до помилкових висновків і, як наслідок, — до неправильного лікування.
• В Україні діють нормативні документи, які зобов’язують заклади охорони здоров’я проводити повірку певних приладів.
• Похибки в роботі обладнання можуть загрожувати здоров’ю або навіть життю пацієнтів.
• Це якість надання медичних послуг, частина стандартів якості, яких мають дотримуватись медзаклади.
• У випадку скарг або судових позовів надання доказів, що обладнання повірене, може мати велике значення.
На знімках: Начальник повірочної лабораторії Чернівецької філії ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" Е. Голованенко та інженер лабораторії Н. Порхун проводять повірку ЗВТ медичного призначення

Постановою Кабінету Міністрів України № 374 від 04.06.2015 року встановлений перелік законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які підлягають повірці. До цього переліку входять: засоби вимірювальної техніки, як-от: діагностичне обладнання, дозатори медичні, пульсоксиметри, ваги, гирі, тонометри, кардіодефібрилятори, медичні термометри, ультразвукові діагностичні прилади, монітори пацієнта, енцефалографи, аналізатори медичного призначення (біохімічні, гематологічні, імуноферментні) тощо), які використовують для отримання даних про стан хворого. Їх обов’язково треба періодично перевіряти й мати про це чинне свідоцтво. Адже саме ці прилади першочергово використовують для забезпечення захисту життя та охорони здоров’я громадян.
Позитивні результати періодичної, позачергової та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, мають бути засвідчені повірочним тавром на таких засобах чи супроводжуватися записом із відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.
Господарська діяльність з медичної практики в Україні підлягає обов’язковому ліцензуванню (п. 15 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності"). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2016 року (зі змінами) № 285 "Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики", ліцензіат зобов’язаний затвердити перелік законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та своєчасно і з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати такі засоби вимірювальної техніки на періодичну повірку.
Це свідчить про те, що завжди, а особливо нині, в умовах воєнного стану, треба постійно стежити за точністю устаткування, яке використовується в медичних закладах. Неможливо заперечити, що від точності апаратури залежить точність діагнозу та правильність лікування, а отже, здоров’я і життя пацієнтів. Отож наступного разу під час відвідування медичного закладу поцікавтеся щодо наявності там таких документів, це важливо насамперед для вас як пацієнта.
Чернівецька філія ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" має право на повірку ЗВТ (засіб вимірювальної техніки) медичного призначення та проведення перевірки метрологічних характеристик (вихідних параметрів) засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та не застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, апаратів медичного призначення та випробувальних установок. (Свідоцтво про технічну компетентність № ІФ 089, чинне від 17. 06. 2024 р.).

Спеціалісти Чернівецької філії ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" постійно консультують із питань метрологічної повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації.
Звертатися за адресою: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 202.
Телефон: +38(0372)511-481
Електронна адреса: chcsm@dpbsm.cv.ua
Начальник повірочної лабораторії: +38(0372)51-14-92; +38(050)374-67-24
Електронна адреса: csm.elektro@i.ua