На Рідківецькому городищі продовжують знаходити цінні археологічні матеріали. Влітку тут виявили унікальну пам’ятку – слов’янське поселення ремісників VIIІ-IX століть. Остання знахідка на поселенні – скарб залізних виробів. Це чересло від слов’янського плуга, дві залізні сокири, чотири серпи. Для людини, яка це заховала, ці предмети були ціннішими за золото. Адже ці речі давали можливість обробляли землю, захищатися.
На Буковині - це четверта знахідка такого скарбу, але цілі залізні сокири знайшли вперше. А ось серпи і чересла знаходили вже декілька разів.
- Коли ми говоримо про скарб, уява малює бочки із коштовностями, скрині із дукатами. Насправді, скарби є різні – це скарби дорогоцінних металів і знарядь праці, - розповів "МБ" доктор історичних наук Сергій ПИВОВАРОВ. - З наукової точки зору і матеріального багатства, ці скарби дуже різні. Чересло від слов’янського плуга, дві залізні сокири, чотири серпи... У тодішніх умовах нерозвиненості економіки, людина із знаряддям праці могла виживати, конкурувати з іншими.
- У чому унікальність скарбу? Важливими для слов’ян є залізні сокири, - розповідає далі Сергій Пивоваров. - Це для слов’янина була і зброя, і знаряддя праці. За допомогою нею і рубали, і захищалися. Зазвичай ми знаходимо фрагменти сокир, а тут вперше знайшли цілі. Знайдені сокири мають різну ширину леза і, відповідно, вони мале різне призначення. Сокири навіть брали у походи, для цього для них робився довгий держак.
Валерія ЧОРНЕЙ
16-12-2010, 08:42
0
2 396