Коли люди почали носити взуття: відповідь вчених

новини
873
0

Вчені виявили безліч стародавнього взуття по всьому світу, зокрема шкіряне взуття віком 5500 років у Вірменії, сандалі з трави віком 6200 років в Іспанії та взуття віком 8300 років у Міссурі.

Але коли люди насправді винайшли взуття? На це запитання складно відповісти, тому що шкури тварин, рослинні волокна та інші матеріали, що використовуються для виготовлення взуття, мають властивість з часом руйнуватися. Найдавнішим відомим туфлям понад 10 000 років, але наші предки, можливо, носили їх набагато раніше, як показують скам'янілі сліди.



За словами Томаса Конноллі, директора археологічних досліджень Музею природничої та культурної історії Університету Орегона, найстарішим взуттям, яке дослідники безпосередньо датували, є пара сандалів віком 10 400 років, знайдених у печері Форт-Рок у центральному Орегоні.

Археологи, які розпочали розкопки в печері Форт-Рок 1938 року, виявили десятки сандалій, витканих із кори полину та інших волокон. Подібне взуття було знайдено майже в дюжині місць на півночі та заході Великого Басейну, посушливому регіоні США між Сьєрра-Невадою і Скелястими горами, пояснив Конноллі.

"Як правило, вони зроблені якісно, з плоскою підошвою і чохлом для ніг", - розповів він Live Science.

Вчені, які опитали групи корінних народів у районі Орегона, такі як народи Кламат і Північні Пайуте, виявили, що в історичні часи плетене взуття призначалося для зимового використання, особливо для роботи на холодних болотах і озерах, де можна було добути рибальські чи мисливські сітки, або збирати очерет для циновок і кошиків.

Хоча ці сандалі пористі, їхні волокна зберігали тепло тіла, зберігаючи ноги в теплі, навіть коли вони були намочені у воді.

"Етнографу Семюелю Барретту його інформатори з Кламата розповіли, що плетене взуття носили для того, щоб "у розпал зими можна було з відносним комфортом ходити по болотах, де вода дуже холодна", - заявив він.

Він зазначив, що один комплект людських решток, знайдений у Неваді, відомий як Мумія з печери духів, може мати взуття, що старше за сандалі з печери Форт-Рок. За словами Конноллі, у мумії, якій близько 10 600 років, є мокасини зі шкур. Однак учені не виміряли напряму вік взуття.

Відбитки взуття віком 150 000 років

Хоча ці приклади є найдавнішим відомим взуттям, можуть бути свідчення того, що люди винайшли взуття набагато раніше. Згідно з дослідженням 2023 року, викопні сліди на пляжі в Південній Африці можуть бути відбитками взуття віком близько 150 000 років.

Коли Чарльз Хелм, науковий співробітник Університету Нельсона Мандели в Південній Африці, і його колеги проаналізували викопні сліди, вони помітили схожість зі слідами людських ніг, за винятком відсутності відбитків пальців ніг, що дало змогу припустити, що той, хто створив відбитки, можливо, носив взуття.

"Є щось таке, що запам'ятовується в роздумах про наших предків, які колись давно мали здатність розвиватися і носити взуття", - сказав Хелм. "Тоді, як і зараз, захист від травм і перепадів температур, ймовірно, був стимулом до створення взуття".

Однак прямих викопних слідів будь-якого взуття вони не виявили.

"Цілком імовірно, що органічні речовини, з яких виготовлялося стародавнє взуття, вже давно розклались, і тому нам потрібно було шукати інші докази", - сказав Хельм.

У дослідженні 2023 року дослідники вивчили сандалі, які сучасні корінні народи сан використовували на пісках пустелі Калахарі, щоб отримати уявлення про те, який вигляд могло мати стародавнє взуття. Вони також досліджували 2000-річний наскельний живопис Сан, на якому був зображений шаман у взутті.

Хелм і його колеги виготовили різноманітне взуття, яке вони носили, прокладаючи доріжки на пісках південного узбережжя Південної Африки. Вони виявили, що відкрита конструкція з твердою підошвою і слідами, зробленими на вологому, помірно м'якому піску, найкраще підходить для викопних слідів.

"Сто п'ятдесят тисяч років - це досить давній термін, але я б не став скидати з рахунків це відразу", - сказав Конноллі.

Взуття стародавніх людей

Археологи виявили залишки римської сандалі віком 2000 років біля стародавнього військового форту в Баварії.

Згідно із заявою Баварського державного управління зі збереження пам'яток (BLfD), поселення біля форту було житловим приблизно між 60 і 130 роками нашої ери.

Усе, що залишилося від шкіряного взуття, яке дослідники проаналізували за допомогою рентгенівських променів - це його підошва та кілька "добре збережених нігтів".

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

15:00
Вчені назвали найнебезпечнішу кавоварку: може отруювати вас щодня
15:00
Видалення каталізатора: покращення роботи двигуна чи ризик для авто?*
реклама
14:40
Спланували цілу спецоперацію, але вона зірвалася: на Буковині прикордонники затримали чоловіків, які тікали до Румунії
14:20
Найбільший держорган України отримає нові повноваження
14:00
Повідомили небайдужі: у Чернівцях патрульні затримали п'яного водія
13:55
Huawei показала смартфон-розкладачку Pura X*
реклама
13:40
Ліміт на карткові перекази до 150 тисяч: чи скасує НБУ обмеження 31 березня
13:20
Майже 6,50 гривень за кіловат: хто платитиме за світло більше вже з 1 квітня 

Колонка

Читають Коментують
У Чернівцях під час ремонтних робіт у кав’ярні виявили автентичний фасад
19 195
Дощі, прохолода і навіть сніг: погода на Буковині наступного тижня
8 628
Депутатка Чернівців заявила, що хтось дав вказівку на знищення Калинівського ринку
5 709
30 березня: церковне свято сьогодні, особливі прикмети дня і чого не можна робити
4 346
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
4 096
Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
3 842
У Чернівцях відбувся всеукраїнський освітянський форум
3 810
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
3 442
Мешканка містечка біля Буковини напала на жінку за зауваження щодо російської музики
3 271
У Покровську загинув військовослужбовець Чернівецького обласного ТЦК
2 787

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм