Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2010 рік стали двоє вихідців з Росії – професор Андрій Гейм і член британської Королівської університетської школи Костянтин Новосьолов.
Вони отримали премію за "Інноваційні експерименти з двовимірною формою вуглецю – графеном".
Гейм і Новосьолов в 2004 році вперше змогли отримати новий наноматеріал - графен, спровокувавши бурхливе зростання інтересу і шквал наукових досліджень, присвячених цьому унікальній вуглецевій плівці шириною в один атом.
А в лютому 2009 року ця ж наукова група змогла хімічно модифікувати графен, не зруйнувавши його кристалічну структуру.
Новий матеріал, отриманий із графена та водню, значно відрізняється за властивостями від свого "чистого" родича. Він вже встиг набути слави за свою високу провідність і велику механічну стійкість. Багато вчених вважають, що графен буде відігравати велику роль в електроніці.
Андрій Гейм є громадянином Нідерландів, в той час як Костянтин Новосьолов одночасно є громадянином РФ і Великобританії. Обидва вчених працюють в Університеті Манчестера. Гейм і Новосьолов розділять премію в 10 млн шведських крон - це приблизно 1,5 млн доларів США.
Цікаво, що Гейм в 2000 році отримав Шнобелівську премію разом з сером Майклом Беррі з Брістольського університету за жабу, яка левитує.
За традицією Нобелівська премія з фізики присуджується другою, після оголошення переможців з медицини. Цього року Нобеля з медицини отримав автор технології "зачаття у пробірці", британський учений Роберт Едвардс.
http://tsn.ua/svit/rosiyani-otrimali-nobelya-z-fiziki-za-stvorennya-nanomaterialu.html