* Реклама
Вислів про безтурботні шкільні та студентські роки давно став стереотипом. Молодь, навіть на період навчання в школі прагне здобути фінансову незалежність. Перспектива такого поєднання може декого лякати, але завжди є можливість заробити кошти встигаючи при цьому відвідувати заняття.
Популярні підробітки для молоді в Україні та в Польщі
Серед різноманітних пропозицій на ринку праці можна виділити декілька професійних сфер, які підійдуть студентам та школярам.
Сфера обслуговування
Офіціант або бармен — це, мабуть, найпопулярніша студентська професія, яку можна поєднувати з денною формою навчання або працювати тільки під час канікул. Гнучкий графік, додатковий дохід у вигляді чайових та можливість кар'єрного зростання роблять цю професію дуже привабливою для студентів. Щодо працевлаштування в Польщі, додатковою вимогою є знання польської та англійської мов на комунікативному рівні.
Сезонна робота
Якщо рівень польської мови залишають бажати кращого або потрібна робота на короткий літній період, можна працювати кур'єром, промоутером або роздавати флаєри. Це ідеальний варіант роботи для студента, а роздавати рекламні листівки може навіть школяр. Графік можна підлаштовувати під себе, не вимагає досвіду та особливих навичок. Мінусом може бути часте перебування на вулиці при будь-яких погодних умовах.
В Польщі молодь часто підпрацьовує збирачами фруктів і ягід, на викладках товару в магазині або працівниками на складах.
Віддалена робота, репетиторство, блоги
Сучасний ринок праці пропонує багато можливостей для молоді у вигляді віддаленої роботи. Home office можна облаштувати будь-де, а види діяльності залежать від навичок роботи з ПК. Можна працювати як модератор сайту, займатись соціальними мережами (SMM, таргетинг), перекладати тексти, проводити онлайн-опитування.
Якщо студенту легко дається якийсь предмет і він має достатні знання, наприклад у математиці, варто спробувати розпочати репетиторську кар'єру. Послуги можна пропонувати іншим студентам на своєму потоці чи брати в учні школярів. Або зареєструватися на сайті репетиторів, наприклад
BUKI. Плюси роботи — гнучкий графік та можливість самостійно регулювати завантаженість.
Ще один цікавий варіант підробітку — ведення блогу, зйомка відео на YouTube або TikTok з лайфхаками для навчання студентам чи школярам. В приклад можна привести YouTube канали студентів
Святослава Гонського та
Анастасії Турчин, з порадами як готуватись до НМТ та ЗНО.
Легалізація трудових відносин в Польщі та Україні
Якщо з видами підробітку все зрозуміло, то як бути з легалізацією праці студентів за кордоном? І яким чином законодавство регулює працю неповнолітніх?
Працевлаштування неповнолітніх в Україні
Кодексом законів про працю в Україні передбачається працевлаштування осіб, яким виповнилось 16 років. Також, як виняток, дозволяється працевлаштування осіб віком від 14-ти років за умови дозволу одного з батьків або опікуна. Для виконання виключно легкої роботи у вільний від навчання час. Обов’язковою умовою, окрім згоди батьків, є проходження медичного огляду.
Існує ряд обмежень, які стосуються праці осіб, які ще не досягли 18-річного віку. Це заборона на такі види робіт:
- праця в нічний час, понаднормові години та вихідні дні;
- виконання важких робіт, які пов'язані зі шкідливими умовами праці, підземні роботи;
- роботи, пов’язані з підійманням речей, вага яких перевищує встановлені норми.
Оформлення трудових відносин в Польщі
Польським законодавством працювати підліткам дозволяється після досягнення 15-річного віку, за умови:
- закінчення 8 класів початкової школи;
- пройдення медичного огляду у лікаря, і відсутність будь-яких протипоказань для виконання праці;
- наявність офіційної згоди опікуна чи батьків на працю;
- отримання дозволу від інспектора праці.
Якщо підліток молодше 15 років, йому можуть надати роботу лише з метою професійної підготовки, як навчання. Аналогічно до України, існують обмеження на працю для неповнолітніх. Заборонено працювати в нічний час, понаднормові години, вихідні дні та важка фізична праця.
Навчаючись у польському ВНЗ студентам денної форми навчання не потрібно мати дозвіл на роботу. Достатньо лише укласти трудовий договір з роботодавцем (umowa o pracę, umowa zlecenia). Студентам на заочному навчанні та інших типах навчання потрібно мати дозвіл на роботу.
Маючи бажання та можливість, завжди можна знайти спосіб підзаробити. Незалежно від віку, навичок або місця проживання. А з фінансовою незалежністю можна отримати практичний досвід та покращити комунікативні навички. Це допоможе під час пошуку роботи після закінчення навчання, оскільки багато роботодавців віддають перевагу кандидатам з багажем знань та досвідом.
23-05-2024, 20:00
1
880