RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » новини » Сьогодні почався Великий піст: що можна і не можна їсти в цей період


Щороку перед великим церковним святом Великодня, яке у 2024 році православні християни Ураїни відзначають 5 травня, віруючі дотримуються найдовшого посту в році, який називають Великим. У цей час християни намагаються очиститися як духовно, а й фізично – тобто відмовляються від деяких продуктів тваринного походження.

Початок Великого посту залежить від дати Великодня, а тому щороку змінюється. Цього року Світле Христове Воскресіння припадає на 5 травня, відповідно, Великий піст 2024 року триватиме з 18 березня по 4 травня. У цей період не можна їсти продукти тваринного походження, дозволяється лише рослинна їжа, інколи - риба. Однак, незважаючи на всі обмеження, меню на Великий піст 2024 можна зробити смачним і різноманітним.

Чистий понеділок – що варто зробити в перший день Великого посту

Чистий понеділок не є офіційною церковною назвою. Її заведено використовувати через традицію очищення домівок від залишків святкувань Масниць у перший день Великого посту, який зазвичай припадає на понеділок. Така практика дала назву не тільки першому дню посту, але й усьому першому тижню.

В 2024 році Чистий понеділок припадає на 18 березня, що і є першим днем посту. На цей день священник проводить в церкві особливий чин прощення і просить у парафіян вибачення. Після чого – кожен має перепросити один в одного, щоб почати піст з чистою душею.

У цей день рекомендується:

- провести тотальне прибирання: вичистити підлогу, замінити постіль, відмити посуд;
- прийняти ванну або душ;
- приділити час молитвам, відвідати церкву, якщо є така можливість;
- дотримуватися особливо суворого режиму харчування, обмежившись мінімальним перекусом або відмовившись від нього до заходу сонця. Опісля можна з'їсти трохи їжі.

Чого краще уникати

Сьогодні заборонено робити наступне:

- відмовляти в допомозі. Сьогодні варто зробити для того, хто потребує допомоги;
- веселитися – краще присвятити цей день духовному і тілесному очищенню;
- лаятися і лихословити;
- їсти їжу, що залишилася після Масниць.

Під час Великого посту забороняється вживати в їжу м'ясні продукти, рибу, яйця, молоко, пити алкогольні напої, палити

Що можна їсти у Великий піст

- всілякі овочі: свіжі, мариновані, квашені, солоні;
- будь-які фрукти та ягоди, зелень;
- каші на воді та олії (рис, гречка, вівсянка);
- макаронні вироби та бобові (квасоля, горох, нут, сочевиця);
- житній хліб;
- продукти із сої;
- різні сухофрукти, горіхи, насіння;
- гриби;
- солодощі: мед, мармелад, халва, чорний шоколад (гіркий), пісний зефір, варення.
- напої: чай, компот, квас, кисіль.

Найсуворіші дні Великого посту 2024 року, коли рекомендується пити лише воду, - перший день (Чистий понеділок - 18 березня) та передостанній (Велика або Страсна п'ятниця - 3 травня). У решту днів є обмеження в харчуванні.

Кому можна не дотримуватися посту


Піст служить благим цілям, але не має шкодити здоров'ю. Тому від харчових обмежень звільняються люди зі слабким здоров'ям. Церква дозволяє не постити:

- дітям до 14 років;
- вагітним жінкам і мамам, які годують груддю;
- літнім людям;
- людям із хронічними хворобами, які потребують особливого режиму харчування;
- людям, які займаються важкою фізичною працею.

Якщо ви відчуваєте, що не зможете дотриматися всього посту, то можна почати з малого - наприклад, постити тільки кілька днів на тиждень, або відмовитися тільки від м'яса, але залишити в раціоні яйця.

Календар харчування на Великий піст 2024

- 1 тиждень посту (18-24 березня) - повне утримання від їжі в перший день і сухоїдіння (вживання термічно необроблених продуктів, наприклад, сирих овочів і фруктів, сухофруктів, горіхів) у робочі дні. На вихідних можна їсти термічно оброблену їжу і заправляти її соняшниковою олією, а також пити вино.

- 2-6 тижні посту (25 березня - 28 квітня) - щовівторка та щочетверга дозволено їсти термічно оброблену їжу без олії, а в понеділок, середу та п'ятницю діє сухоїдіння. У вихідні можна готувати гарячі страви з додаванням олії та пити спиртне, а у великі свята (Благовіщення, Вербну неділю) можна з'їсти рибу.

- 7 тиждень посту (29 квітня - 4 травня) - у понеділок, вівторок і середу пропонується сухоїдіння. У четвер і суботу можна приготувати гарячі страви без олії. У Страсну п'ятницю (3 травня) рекомендується дотриматися одноденного голодування.

Такий розклад посту діє для служителів церкви і ченців. Звичайним мирянам дозволяється їсти гарячі страви в будні дні, а сухоїдіння для них вважається додатковим подвигом.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Аліна Книжник
18-03-2024, 14:18
Коментарів 0 Переглядів 1 569

Теги -

Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.