Конфісковано 2 ноутбуки, 1 жорсткий диск, паперові копії історичних документів із кабінетів науковців.
Вилучено відеосвідчення дисидентів, записані дослідниками протягом 2009-2010 років – такий результат несанкціонованого обшуку СБУ в кабінетах істориків музею "Тюрма на Лонцького". Трофеї СБУ повезла до Києва.
Про це повідомив прес-центр Центру досліджень визвольного руху.
Представники СБУ не пред’явили жодних санкцій на обшук. Документів, що містять "державну таємницю", не знайдено. Проте все вилучене поїхало на "додаткову експертизу" у центральний офіс СБУ. Обшуки проводилися 13 вересня з 17 до 22 год. і 14 вересня з 9 до 11.
Історія тюрми втратила відеозаписи спогадів дисидентів, повстанців, колишніх в’язнів тюрми, що були на жорскому диску і збиралися науковцями протягом 2009–2010 років.
Нагадаємо, що Національний музей "Тюрма на Лонцького" (колишня тюрма КДБ і Гестапо) – це один з двох таких музеїв у Східній Європі. Наприкінці цього року Музей мав відкрити експозицію про переслідування дисидентів.
Крім комп’ютерів та жорсткого диска, вилучено паперові та електронні копії документів про дисидентів (які проходили по так званій справі КДБ "Блок"), накази керівництва МГБ за 1945 р., документів із литовського архіву колишнього КДБ.
Ірина Калинець – дисидент, колишній в’язень тюрми на Лонцького та фігурантка справи КДБ "Блок": "Те, що відбулося, – це спроба зупинити наукову роботу Національного музею. Це порушення закону і конституційних прав громадян".
"Жодних державних таємниць у вилучених документах немає і не може бути. Проте ці вилучення – спроба зупинити дослідницьку діяльність науковців та поширення документів", – говорить історик музею Ігор Дерев’яний.
Після вилучень науковцям дозволили зайти до кабінетів, де вже не стало багато історичної інформації. Крім того, керівництво СБУ закрило доступ відвідувачів музею "Тюрма на Лонцького" до в’язничного подвір’я, де тільки 22–28 червня 1941 року було розстріляно 1681 особу.
"Ми не могли їм перешкодити. Але попри всілякі вилучення, ми працюватимемо далі", – переконана Лідія Тополевська, директор Фонду розвитку музею.