* На правах реклами
Упродовж 2023 року в Україні на ринку небанківських фінансових послуг тривав процес відновлення. Не зважаючи на скорочення кількості мікрофінансових установ (МФО), обсяги активів збільшилися. Українці поступово повертаються до активного користування мікропозиками.
Чому українці беруть кредити в МФО
Мікрокредитування — досить поширене явище у світі, і в Україні зокрема. Як зазначають експерти, українці приймають рішення
взяти кредит в небанківській установі з кількох причин. Так, для отримання мікропозики:
- потрібно мінімум документів;
- процес оформлення угоди займає кілька хвилин;
- верифікацію зазвичай можна пройти через "Дію" та BankID;
- заявку можна подати онлайн, а гроші отримати на карту.
Перевагою МФО є й те, що установи переважно працюють в режимі 24/7. Тому позичити гроші можна вдень і вночі, а також у вихідні чи святкові дні. Плюс також у тому, що оформити позику можуть люди з поганою кредитною історією.
Зазвичай МФО видають позики на порівняно невеликі суми — здебільшого максимальна сума не перевищує 25 тис. грн. Термін кредитування теж відносно невеликий — зазвичай 30-65 днів. Окремі компанії пропонують кредит на довший період. Наприклад, в
CreditPlus можна позичити гроші на 365 днів, а в Moneyveo — на 1826 днів.
Має кредитування в небанківських установах у певні мінуси. У першу чергу — це висока процентна ставка. Переплата за день користування позикою становить від 0,01% до 4%. При цьому реальна річна процентна ставка може досягати 200 000%. Також значна кількість МФО не має фізичних офісів та не видає кредити готівкою. За невчасне повернення позики передбачені суттєві штрафи, сума яких розраховується за прогресивною процентною шкалою.
Фінансові показники МФО
Згідно з даними Національного банку, лише за 9 місяців 2023 року мікрофінансові організації видали кредитів на суму, що перевищує 29 млрд грн. Щокварталу кількість оформлених угод збільшується на 7%. У липні-вересні українці взяли 2 млн 144 тис. мікрокредитів. Загалом упродовж трьох кварталів було укладено 6 млн кредитних угод. Це більше, ніж у 2022 році, але майже у 2 рази менше, ніж за відповідний період 2021 року. Тоді, нагадаємо, МФО видали майже 11 млн позик на суму 48,4 млрд грн.
Також у звіті НБУ йдеться про те, що у 2023 році зросла середня сума мікрокредиту — 4 тис. 985 грн. Більші суми (понад 5 тис. грн) аналітики фіксували у листопаді-грудні 2021 року та у січні 2022.
Разом з тим збільшується й заборгованість позичальників перед небанківськими кредиторами. За квартал борги зросли на 6%, що становить 1,4 млрд грн. Станом на початок жовтня обсяг неповернених кредитів досяг майже 9,5 млрд грн. Більш ніж половина нових боргів — 757 млн грн — сформувалася у січні-березні 2023 року.
Зазначимо, що станом на листопад 2023 року в Україні було зареєстровано 594 небанківські фінансові компанії. Порівняно з другим кварталом їх стало на 35 менше. Для порівняння — у лютому 2022 року на ринку мікрокредитування працювало 935 компаній.
22-03-2024, 15:12
0
1 500