У Чернівцях на Театральній площі сьогодні ввечері, 7 грудня, урочисто запалили першу ханукальну свічку на честь єврейського свята Хануки.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua
Захід розпочався зі спільної молитви за воїнів і полонених України та Ізраїлю, за мир та добробут в обох країнах.
"Свято Хануки – це свято перемоги меншого, але правого, над більшим, але неправим. Це свято життєствердне, яке каже, що добро і світло завжди переможе. Зважаючи на ситуацію в країні, ми, на жаль, уже другий рік поспіль не можемо влаштовувати ані феєрверки, ані великі музичні заходи", - зазначив голова правління єврейської громади Чернівецької області Леонід Мільман.
"Хочу помолитися за кожного воїна, який відстоює свою країну, родину, свої домівки. Бажаю всім, щоби добро і світло перемогли ту злу пітьму, яка прийшла в наші країни", - сказав голова ОВА Руслан Запаранюк.
Свічку традиційно запалив головний рабин Буковини Менахем Мендель Гліценштейн.
Щодня на ханукальній менорі — ханукії - будуть запалювати свічки на знак обʼєднання і світла.
Єврейська громада Буковини святкуватиме Хануку з 7 по 15 грудня.
Довідка
Ханука - це свято, присвячене перемозі над переслідувачами віри та освяченню Єрусалимського храму.
Події, яким присвячена Ханука, відбулися за 170 років до нашої ери. Тоді Юдеєю правили греки, які нав'язували жителям язичництво і руйнували іудейські святині. Деякі євреї прийняли звичаї та вірування греків, а менша частина залишилася вірною Торі (їх називали маккавеями).
Частина населення, яка зберегла юдейські вірування, підняла повстання і звільнила Єрусалим від греків. Маккавеї вирішили освятити осквернений язичниками Єрусалимський храм. Для обряду очищення іудеям потрібно вісім днів поспіль освітлювати приміщення.
Коли маккавеї увійшли в храм, то зрозуміли, що ритуального масла у них залишилося всього на один день горіння лампади. Однак сталося диво і вогонь не гаснув вісім днів. Так праведні іудеї змогли перемогти загарбників Батьківщини і очистити храм після них.
Ханука - як святкувати
Юдеї святкують Хануку вісім днів, утримуючись від роботи і дякуючи Богові за диво. У ці дні юдеї не оплакують померлих і не дотримуються дієти. На Хануку прийнято радіти і веселитися, ходити в гості, пригощати і обдаровувати дітей. На святковий стіл в цей день готують картопляні оладки, млинці і дріжджові пончики.
Головним символом свята є ханукія. Це свічники з дев'ятьма свічками - однією високою по центру і чотирма короткими з двох сторін. Центральною свічкою віруючі підпалюють бокові - по одній в кожен день свята. Якщо ханукія стоїть вдома, то її ставлять на підвіконня, щоб поділитися світлом з перехожими. У синагогах протягом восьми днів читають молитву подяки.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.