Бойовий медик 107-ої окремої бригади Сил ТрО ЗСУ Артем Жук, якого нещодавно обрали заступником голови Чернівецької районної ради, поскаржився на порушення своїх прав та свобод із боку командування бригади.
У своєму
дописі у Facebook Артем публічно звернувся до Міноборони, Сил тероборони ЗСУ, Генштабу ЗСУ, Оперативного командування "Захід", Офісу Президента України, Регіонального управління Сил територіальної оборони "Захід", передає molbuk.ua
"24 лютого 2022 року я став до лав Збройних сил України у складі 92 батальйону 107 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ на посаду бойового медика стрілецького взводу стрілецької роти. До середини квітня 2023 року брав тривалу участь у підготовці та виконанні завдань під час звільнення Харківщини.
Всередині квітня 2023 року, без пояснення причин, наказом командира бригади за короткий термін мене було переведено до 94 батальйону 107 бригади ТРО, де я приступив до виконання задач у зоні проведення бойових дій на посаді старшого бойового медика роти вогневої підтримки.
Опісля мого переведення і подальшої служби за усною вказівкою командира вказаної бригади командирам підрозділів мені було відмовлено у реєстрації будь-яких рапортів у стройовій частині, наданні щорічної відпустки, наданні посвідчення учасника бойових дій. Крім того, згідно з вимогою законодавства, командир бригади вже 4 місяці як мав би затвердити наказ про моє прикомандирування до Чернівецької районної ради. Проте ця вимога закону і досі грубо ігнорується. Мене ж натомість продовжують переводити з батальйону в батальйон", - описує ситуацію Артем Жук.
27 липня 2023 року на позачерговій ХХ сесії Чернівецької районної ради VIII скликання Артема обрали заступником голови райради.
"Був присутній особисто. Надалі протягом одного дня, без пояснення причин, мене перевели на нижчу посаду у 93 батальйон 107 окремої бригади ТРО.
Відповідно до чинного законодавства України (стаття 5 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), у разі обрання військовослужбовця на виборну посаду в органи місцевого самоврядування, він має бути прикомандирований до відповідної ради із залишенням на військовій службі. Від Чернівецької районної ради листи-звернення щодо мого прикомандирування неодноразово були надіслані командуванню 107 бригади ТРО та, зокрема, командиру бригади — полковнику Цісаку Андрію Володимировичу, Міністерству оборони України, Генеральному штабу, командуванню Сил територіальної оборони. Проте відповідь із жодної зі структур досі не отримана.
Також мною неодноразово було залишені звернення на гарячі лінії Міністерства оборони України та Сил територіальної оборони ЗСУ. Звернення від народних депутатів та адвокатські запити до найвищих інстанцій щодо цього питання теж задовільнені не були", - зазначає військовий.
За словами Артема, за час майже дворічної служби він не отримував жодної догани чи зауваження, виконував всі накази та доручення. Тому військовий вбачає в цих діях упереджене ставлення щодо нього особисто з боку командира 107 бригади ТРО.
"Припускаю, що причиною цього могло послугувати рішення сесії "Про звернення депутатів Чернівецької районної ради VІІІ скликання до Президента України, Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України, Оперативного командування "Захід" щодо зловживань командуванням 92-го обТрО 107-ї ОБрТрО РУ "Захід" із переліком фактів порушення посадових обов’язків та перевищення повноважень з боку командування в тексті звернення. Зазначу, що участі у підготовці зазначеного проєкту рішення та голосуванні по цьому питанню я не брав", - пише Артем Жук. (
Йдеться про звернення, яке Чернівецька районна рада ухвалила у червні 2023 року до президента та Міноборони щодо зловживань командира 92 обТрО підполковника Олександра Марича. Детальніше – у публікації Цензор.НЕТ)
Він зазначає, що командир бригади Андрій Цісак, використовуючи службове становище та власні зв’язки, "в черговий раз готує наказ про переміщення та продовжує ігнорувати наказ про прикомандирування до райради, чим грубо порушує й обмежує права і свободи військовослужбовця, громадянина та працівника органу місцевого самоврядування".
Тож врешті Артем Жук вирішив публічно звернутися до всіх дотичних інстанцій із проханням розглянути питання щодо порушення його прав.
"Прошу забезпечити виконання вимог законодавства щодо прикомандирування до Чернівецької районної ради мене як заступника голови", -закликав А. Жук.
Читайте також: За фактом ймовірного перевищення влади: прокуратура розслідує дії командира батальйону 107-ї бригади ТрО БуковиниУ коментарі molbuk.ua він описав у хронологічному порядку всі кроки, зроблені райрадою для вирішення питання щодо його прикомандирування, а також надав у розпорядження molbuk.ua відповідні документи:
"31.07.2023 Чернівецька районна рада звернулась до: Міністерства оборони України; військової частини А7035; 01.08.2023 ЧРР звернулась до командира 107 ОБрТРО ЗСУ, полковника Цісака А.В.; 23.08.2023 ЧРР звернулась до командира 107 ОБрТРО ЗСУ, полковника Цісака А.В.; 04.09.2023 ЧРР звернулась до Міністерства оборони України; 13.10.2023 ЧРР звернулась до Генерального Штабу Збройних Сил України", - розповів військовослужбовець.
Фото документів надав molbuk.ua Артем Жук
Читайте також: У Чернівецькій райраді обрали також заступника головиКореспондентка "МБ" звернулася за коментарем до командира 107-ої бригади Андрія Цісака.
-Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію щодо бойового медика Артема Жука. Що відбувається?
- Не в моїх інтересах ставитися до своїх підлеглих погано. Я завжди йду солдатам, та й узагалі всім людям, назустріч. Це моя життєва позиція.
Стосовно пана Жука. Особисто з ним я ніколи не спілкувався, нічим його не образив. Тому, будь ласка, якщо в нього до мене є якісь претензії, що я порушую його права, - нехай звертається у правоохоронні органи. У мене є всі документи, всі відповіді на його листи. Вважаю все це просто політичним хайпом. Нехай політики краще підтримують військових, а не звинувачують їх у чомусь.
Приблизно пів року тому було звернення депутатів Чернівецької райради до президента України. У ньому депутати написали про низку порушень з боку командування, зловживання владою. До нас приїхали 4 перевірки, у тому числі правоохоронні органи з Києва.
Я був присутній під час цих перевірок. Того ж дня, коли вийшло звернення депутатів райради, прибув на схід у вказаний підрозділ, щоби бути присутнім і перевірити, чи справді факти підтверджуються, чи це обман.
Перевернули все – це незважаючи на те, що батальйон виконував завдання на Бахмутському напрямку. Районна рада оприлюднила текст звернення, а результати, які їм потім надали ці 4 перевірки, вони чомусь не оприлюднили. Зокрема, те, що ніяка їхня інформація не підтвердилася. Це все був обман із їхнього боку. Бо за описаними ними фактами когось би вже мали посадити до в’язниці. За результатами перевіряючі направили документи в СБУ про відкриття кримінальної справи відносно дій депутатів Чернівецької райради, оскільки в їхніх діях були виявлені ознаки кримінального правопорушення.
Хочу, щоби районна рада висвітлила перед громадськістю результати цих перевірок. Нехай вони прозвітують. Вони на всю країну облили брудом бойового командира. Далі приїхали перевірки, перевірили – і тишина. Чому? Адже відповіді їм прийшли, причому це офіційні документи. Чому ці документи не були оприлюднені?
Це – рука ворога. Почалося все ще тоді, коли почали розформовувати військові частини. Ну, розформовують чернівецьку дивізію – добре. Розформовують чернівецький полк – теж добре. І всі мовчали. А працювали-то вороги.
-Ви проводите аналогію між Артемом і ворогами?
- Скажу так. Артем Жук робить те, що йому говорять. Є політичні сили, які хочуть змін. Артема просто використовують. Недарма пішли зміни в райраді Чернівців і Артем став заступником.
Нашим військовим треба вклонятися в ноги. Але депутати райради чомусь дивляться на нас по-іншому. Депутати не хочуть воювати, вони хочуть сидіти в райраді і казати, що керівництво якесь не таке. Військові роблять усе, щоби Чернівецька районна рада працювала в Чернівцях, в теплих опалюваних приміщеннях.
У мене служать депутати обласної, міської рад. Чомусь тільки райрада має якісь претензії. Мало того, що вони нічим не допомагають, це їхня справа. Деякі політики забули, що в країні йде війна. Я просто трошки бачу, що відбувається. Змінилося командування сил ТрО. Зараз змінили трьох командувачів угруповань військ тероборони і багатьох командирів бригад. Тобто відбувається заміна командувачів та командирів військових частин сил ТрО. Я думаю, що це не обмине і нашу чернівецьку бригаду.
-У ваших діях військовий вбачає упереджене ставлення. Чи так це?
- Я – командир бригади. Він – молодший сержант. У мене є багато інших справ. Це не рівень командира бригади у чомусь пригнічувати бойового медика. У мене до нього немає жодних претензій. Розумію, що він чомусь грає в політику. Я бачу наслідки політики. Вона призводить до зміни військового керівництва.
Не подобається в нашій частині – будь ласка, є інші частини, де командири будуть до нього прекрасно ставитися.
- Чому Артема не прикомандировують до Чернівецької райради?
- Підніміть положення про проходження громадянами служби, яке затверджене указом президента. (
Указ Президента України "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України" від 12.09.2018 р. N 277/2018)п.151. Прикомандирування депутатів, які є військовослужбовцями, оформлюється наказами Міністра оборони України на підставі офіційно оприлюднених результатів виборів народних депутатів України або на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради про обрання їх на виборну посаду, - ред.)
Я як командир частини маю певні обмеження і повинен керуватися цими положеннями і наказом. Тому не можу його відрядити своїми повноваженнями в районну раду. Є визначені посадові особи, які видають наказ. Я в це число не входжу. Порушувати закон чи укази президента я теж не можу.
Те, що від нас залежить – тобто план переміщення – ми відпрацювали. Всі звернення, з якими він звертався на моє ім’я, на ім’я міністра оборони та до командування сил ТрО, ми в нашому підрозділі розглянули і дали йому відповідь, де все чітко прописали.
Я завжди відкритий: є якась проблема – давайте її вирішувати. Є якісь зловживання - давайте розбиратися. Солдати, офіцери втомилися. Хтось хоче зайвий раз у відпустку поїхати, хтось - полікуватися. Але треба виконувати бойові завдання. Ми не можемо всіх відпустити. Завдання бойового медика - витягнути пораненого з поля бою. Якщо бойовий медик перебуває в районній раді, - це завдання доводиться виконувати, до прикладу, кулеметникові чи гранатометнику. При цьому сектор його ураження залишається без вогневого впливу. Але є закон. Ми його будемо виконувати, незважаючи ні на що. Тільки будемо його виконувати так, як це прописано.
Якщо іде бій і в когось сесія районної ради, це не означає, що кулеметник, гранатометник чи бойовий медик має зібрати речі і поїхати на сесію. Звісно, якщо його вже обрано на виборну посаду, він може відрядитися туди. Але відрядитися у законний спосіб.
-З яких причин Артемові Жуку не надають відпустку?
-Пан Артем пише в своєму зверненні, що не мав жодних доган. Я вчора сказав підняти матеріали. І виявилося, що це обман. У нього була догана за те, що він не повернувся вчасно з лікувального закладу, а поїхав додому святкувати Новий рік.
Артем був виписаний 30-го грудня 2022 року з лікувального закладу в місті Харків. І замість того, щоби прибути назад у підрозділ, він поїхав додому. А повернувся приблизно 5 січня. Військовослужбовцям для долання відстані приблизно 800 км надається доба. На те, що більше 800 км, надаються 2 доби. Від Харкова до того місця, де вони на той час стояли, було приблизно до 100 км. Тобто він, грубо кажучи, за 3 години громадським транспортом мав би прибути. Але він не прибув ні на наступний день, ні через день, ні через 3 дні. І командир роти написав рапорт, що даний військовослужбовець не повернувся з лікувального закладу. Було проведене службове розслідування, в результаті якого пану Жуку оголосили дисциплінарне стягнення – догану. Він чомусь про цей факт не написав у своєму зверненні.
Документ, наданий пресслужбою 107 окремої бригади Сил ТрО ЗСУ
Також Артем Жук написав, що його не відпускають у відпустку. Щодо всіх відпусток у підрозділах складений графік. Кожен військовослужбовець хоче поїхати в законну щорічну відпустку, побачити близьких. Але коли військовий отримує відпустку на реабілітацію 30 діб, інші військовослужбовці повинні його дочекатися, бо ми маємо певний відсоток, скільки можемо відпускати.
Ми не можемо всіх одночасно відпустити. Тому є певний графік. Якщо він порушується, наприклад, військовослужбовець хворіє, - йому лікар надає 30 діб відпустки. Тобто це вже не входить у графік. Розумію, кожна людина може захворіти, питань немає. Але Артем у відпустку їздив. І коли він приїжджає з реабілітації і пише рапорт – "дайте мені ще щорічну відпустку", то командири підрозділу йому кажуть: "Тут є ще хлопці, які взагалі не були вдома. Ти поїдеш, але трішки пізніше". Є факти, рапорти, все задокументовано.
Питань немає: вважає, що на нього тиснуть – нехай звертається у правоохоронні органи. Які проблеми? Це ж нікому не заборонено.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
28-11-2023, 21:15
15
61 700