Щорічно з 25 листопада по 10 грудня триває всеукраїнська акція "16 днів проти насильства". Її мета – привернути увагу до тих, хто потерпає від домашнього насильства.
Кореспондентка "МБ" побувала в рейді з інспекторами сектору протидії домашньому насильству ГУ НП в області майором Романом ПЕРЕПЕЛЮКОМ і старшим лейтенантом Богданом ЛАТІШЕМ.
Розбила голову ополоником
Понеділок, 20 листопада. По обіді вирушаємо в рейд. Роман Перепелюк розповідає, що останнім часом викликів через насильство побільшало.
– У жовтні було дуже багато викликів. Переважно до поліції звертаються ввечері. Зазвичай, за фактом психологічного насильства. Наприклад, син словесно ображає маму, погрожує розправою, або ж чоловік ображає дружину. Хоча трапляються і випадки фізичної розправи. Якось до нас звернувся чоловік. Коли приїхали на місце, то з’ясували, що подружжя посварилося. Після чого жінка вдарила чоловіка ополоником по голові. Ми приїхали й побачили підлогу в крові. Викликали швидку. Чоловіка госпіталізували. Йому зашили голову. Щоправда, він відмовився писати заяву на дружину, аргументуючи тим, що заслужив і дуже її кохає. Так і закінчилася та історія. Є дуже багато історій, коли жертви насильства терплять, не усвідомлюючи подальших наслідків, – говорить майор.
– Романе, у нас виклик, – гукає старший лейтенант Богдан Латіш.
– Плюс, виїжджаємо.
Майор поліції вмикає сирену, і ми мчимо за вказаною адресою.
– Ми вранці тут були. Син погрожує мамі та виганяє її з дому. Однак жінка тоді відмовилася писати заяву, – пояснює Богдан Латіш.
Приїжджаємо в інший кінець міста. Біля під’їзду стоїть жінка і плаче. Щойно побачила поліцейських, починає кричати: "Хлопці, хлопці, цей звір мене побив! Він бив мене по голові пляшкою з водою, бив по ногах і казав: "Ще будеш ментів викликати?!" Потім виштовхав мене з хати і ледь не спустив по сходах. Заберіть його! Це для того я його ростила, щоб на старості попід хати ходити?!".
На вигляд жінці років 70.
– Вам потрібна швидка допомога? – запитує Богдан Латіш.
– Так, викликайте! – і далі кричить.
"Син ніде не працює"
У сім’ї постраждалої чоловік помер від онкології півтора року тому. Жінка залишилася сама. Син ніде не працює. Інколи підробляє в службі таксі.
Зараз мама і син не можуть поділити квартиру.
– Він усе пропиває! Комунальні я сплачую. А він мене ще й з дому виганяє! Трутень! Не можу вже це терпіти! – кричить жінка.
– Треба перевірити, чи він удома, – каже Роман Перепелюк.
Піднімаємося сходами. Помітно, що двері пом’яті від ударів. Інспектори стукають, але ніхто не відчиняє. Богдан Латіш відчиняє двері, вони не замкнені. Проходимо у квартиру.
Помітні сліди бійки: зірвані килимки з підлоги, розкидані речі, розбитий посуд і вазони. Кривдника ніде нема. Та раптом із-за замкнених дверей однієї з кімнат кімнати чутно:
– Якого хр*на знову приїхали?! Вона все бреше! Я не бив її, – кричить чоловік.
– Відчиняйте двері, спокійно поговоримо, – каже майор поліції.
– Не відчиню. Ідіть звідси!
Приїжджає швидка, заходять дві медикині. Оглядають потерпілу, вимірюють їй тиск, дають заспокійливе. Жінка відмовляється від госпіталізації.
– Вибивайте двері й забирайте його, я буду писати заяву, – каже вона.
– Тоді викликаємо слідчо-оперативну групу, – говорить старший лейтенант.
Група приїжджає за кілька хвилин у складі слідчого та оперативника. Оперативник йде опитувати сусідів, а слідчий – потерпілу. Увесь цей час син жінки лається за зачиненими дверима.
– Ламайте двері, тоді я вам покажу, – кричить.
Опитавши сусідів, оперативник зауважує: "Такі скандали у них лише тоді, коли син зловживає спиртним. Коли не п’є, то навіть разом на базар ходять".
Тим часом слідчий опитує жінку. Вона кричить: "Ламайте двері".
– Ви даєте дозвіл? – запитує оперативник.
– Так.
– Покажіть документи на квартиру.
Жінка приносить документи. Слідчий ознайомлюється з ними й зауважує: "Але квартира ще на вашому покійному чоловікові. Як ви можете дати дозвіл ламати двері?"
– Але я ж зараз переоформлюю все на себе. Ми судимося, і я власниця квартири, я 15 років на неї заробляла, – каже жінка. – Якщо ви так кажете, то я відмовляюся писати заяву на сина.
Історія завершилася тим, що інспектори сектору протидії домашньому насильству відвезли жінку до її сестри. А син залишився у своїй замкненій кімнаті.
Офіційно
Вадим ТЕРЕМЧУК, начальник сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Чернівецького районного управління ГУ НП в області:
– Упродовж десяти місяців 2023 року ми здійснили 1397 виїздів за фактом вчинення домашнього насильства в місті Чернівці. З них 714 випадків підтвердилися. Задокументовано 821 адміністративне правопорушення. Зареєстровано 18 фактів систематичного вчинення домашнього насильства.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
28-11-2023, 12:40
0
2 771