RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Історія успіху | Історія успіху Допомога захисникам | Медична допомога для переселенців | Він+Вона | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів | » Про нас |


В Україні триває війна й мобілізація.

Кореспондентка "МБ" побувала на оповіщенні разом із військовослужбовцями обласного територіального центру комплектування й соціальної підтримки та побачила, як вручають буковинцям повістки та як люди реагують на чоловіків у формі.





"Працюємо біля парку"

Четвер. Ранок. Разом із мобільною групою у складі трьох військовослужбовців вирушаємо на оповіщення. Олег, Микола та Богдан повернулися із фронту з пораненнями й травмами. Військово-лікарська комісія визнала їх обмежено придатними, тож хлопців перевели з бойових частин у роту охорони Чернівецького обласного ТЦК та СП.

– Сьогодні будемо працювати у районі парку Шевченка, – каже солдат Олег ЯЩУК, стрілець, помічник гранатометника.
Йдемо вулицею Головною. Нам зустрічаються переважно жінки та діти.

– Як люди реагують, коли ви їх зупиняєте та перевіряєте документи? – запитую у військових.

– Є різні випадки. Інколи спокійно показують документи. Часто відмовляються їх надавати, йдуть геть, тікають, а ми не маємо юридичного права їх наздоганяти. Буває, що поводяться агресивно, грубіянять, погрожують, лаються. От, до прикладу. Ми зупинили чоловіка для перевірки документів. Тут підбігають жіночки та починають кричати: "Чого ви до людини вчепилися?! Такі "шафи" здорові, чого самі не йдете воювати?! Чому псуєте хлопчикам життя?"… Хоча кожний із нас був на фронті. Я брав участь у бойових діях неподалік Лисичанська, в околицях Соледара й Бахмута. Там пережив контузії, втрати свідомості. Понад чотири місяці лікувався. Згодом повернувся на фронт, а вже згодом як обмежено придатний переведений в ТЦК. До війни працював журналістом на телеканалах "Футбол 1", "ТРК Україна", "Еспресо". Коли розпочалося вторгнення, пішов до військкомату, звідки потрапив до 10-ї гірсько-штурмової бригади "Едельвейс", – розповідає Олег Ящук.

Назустріч нам йде чоловік років сорока. Військові підходять до нього та показують посвідчення.

– Добрий день! Чернівецький обласний ТЦК та СП, старший солдат Микола Олійник. Чи є у вас військово-облікові документи? – запитує військовослужбовець роти охорони.

– Так, хлопці. Мене комісували, отримав поранення. Тепер не можу служити, – каже чоловік.

Чоловік показує посвідчення учасника бойових дій та військовий квиток.

Побачив військових і почав істерику



Йдемо далі. Аж раптом розпочинається шоу: назустріч йде чоловік, на вигляд йому років під 30. Побачивши військовослужбовців, починає метушитися й намагається перелізти через паркан на територію парку. Через низький ріст йому це не вдається. Тоді підводить руки вгору і починає кричати:

"Я вас боюся, не підходьте до мене". Це привертає увагу перехожих, однак військові навіть не встигли до нього підійти. Чоловік почав тікати з криками: "Я вас боюсь"

– На яких напрямках ви воювали? – запитую у військового.



– Здебільшого на Донеччині. Був випадок, коли я двічі за день прощався із життям. Ми тоді з побратимами працювали на Соледарському напрямку. Там було дуже гаряче: ми протистояли "вагнерам". Протягом двох днів нас дуже інтенсивно крили мінометами, градами. Мене змінили на посту, і я спустився у бліндаж. Ліг спати, однак прокинувся від звуків перестрілки. Це було доволі звично, тож не привернуло особливої уваги. Та пуск ручного протитанкового гранатомета викликав питання. Щоб дістатися позиції, треба було перебігти дорогу. Під час цього в мій шолом потрапляє куля і пробиває його навиліт. Від цього я впав, не зрозумівши нічого, підвівся і побіг далі. Зробивши два кроки, отримую кулю в плече, падаю. Зрозумівши, що наша позиція вже втрачена, скотився у протитанковий рів. Там отримав кулю в потилицю, врятував шолом. Тоді я подумав, що помер. Я не мав можливості відійти, тож чув голоси окупантів, які наближались. Прощався з життям вдруге, бо думав – доб’ють, – розповідає Микола.

До початку війни Микола не мав бойового досвіду. Працював пекарем, але з перших днів війни пішов до війська й потрапив у 10 гірсько-штурмову бригаду…

Тим часом ідемо з хлопцями далі. Біля кавового кіоску в черзі стоять троє чоловіків. Військові перевіряють у них документи. Вони всі не придатні до служби й мають відповідні підтвердження.

– Зараз багато хто має різні довідки, бронь, студентські посвідчення… А нашим побратимам необхідна ротація, більшість майже два роки на нулі.
Виникає питання: за що ми воювали, якщо тут, на Буковині, люди забули, що в країні війна. Ходять у спортзали, курять кальяни, грають у футбол, а як до справи, то всі хворі або студенти. Та й поваги до військових зазвичай нема. З моїм колегою трапився неприємний випадок. Коли він вручав повістку, то один із чоловіків йому сказав: "Ти без ноги, хочеш, щоб я такий самий був?!"… Хіба це відповідь чоловіка?! Його не мучить совість? – каже Олег Ящук.

З нами в мобільній групі є ще стрілець-санітар Богдан СМАЛЬ, який підірвався на міні. Йому ампутували ногу, зараз чоловіку встановили протез.

Лікарська комісія визнала його обмежено придатним. Військовий також служить у роті охорони Чернівецького обласного ТЦК та СП.

– До початку війни я працював за кордоном. Приїхав у лютому в Україну і пішов у військкомат, а звідти – у 80-у десантно-штурмову бригаду кулеметником. Воював на Харківщині, брав участь у наступі, в Осколі втратив ногу, – розповідає військовий.

– Як реагуєте на те, що чоловіки відмовляються брати повістки? – запитую.

– Та, уже ніяк не реагую. Розчарувався у всьому, бо щось комусь довести, навіть без ноги, неможливо. Люди не чують і не хочуть чути. Місцеві дивляться на нас не як на героїв, а як на ворогів. Це ще більше розчаровує, – каже чоловік.



Працювали ми впродовж трьох годин. Військові перевіряли документи у чоловіків призовного віку, але жодної повістки не вдалося вручити, бо одні мали довідку ВЛК, а інші в 40 років – студенти, які навчаються на стаціонарі. Інші ж, навіть не реагуючи й не зупиняючись, йшли геть.

Офіційно


Тетяна ГАЙДАЩУК, речниця Чернівецького обласного центру комплектування та соціальної підтримки:



– У ТЦК та СП проходять службу сотні військовослужбовців, переведених з бойових частин, які втратили на фронті здоров’я. Вони вимушені залучатися до оповіщення у зв’язку з тим, що чимало військовозобов’язаних буковинців і переселенців порушують вимоги законодавства про військову службу й військовий обов’язок. При цьому вони часто натрапляють на нерозуміння людей, а подекуди й вороже ставлення. Це дуже несправедливо щодо тих, хто ризикував життям, щоб це місто та область не знали війни.

Довідка

• Чоловікам віком від 18 до 60 років, на час дії воєнного стану потрібно постійно мати з собою документи, що посвідчують особу, а також військово-облікові документи й надавати їх для перевірки уповноваженим особам, зокрема військовослужбовцям ТЦК та СП.
• Законодавством чітко не визначено, де саме має бути вручена повістка. Оповіщення може здійснюватися за місцем роботи, проживання, а також в громадських місцях у будь-який час доби.
• Отримання повістки ще не означає призову на службу. Насамперед громадян викликають для уточнення військово-облікових даних.
• Лише коли чоловік пройде медичну комісію та за всіма критеріями буде визнаний придатним, його можуть відправити до навчальних підрозділів.
• Мобілізованих, які не проходили військової служби, обов’язково скеровують до навчальних центрів військової підготовки.
• Тим військовозобов’язаним, які мають право на відстрочку, необхідно прибути в ТЦК та СП з відповідними документами, підтвердити це та отримати витяг з протоколу.
• Військовозобов’язані чоловіки, які приїхали в область з інших регіонів на проживання, повинні в семиденний термін звернутись до ТЦК та СП і стати на військовий облік.
Редактор: Анна Семьонова
28-10-2023, 12:40
Коментарів 7 Переглядів 7 485

Теги -
Hаписав: Петро, Коментарів: 0, Новин: 0, 28 жовтня 2023 15:14
В новині:
Розкажіть, білі та пухнасті, як ви наняли бандита, який бив людей у військоматі щоб вони підписували "добровільну" згоду.

Hаписав: Гість Сергій, Коментарів: 0, Новин: 0, 28 жовтня 2023 15:14
В новині:
Шановна журналістка, це був 3-годинний показовий виступ спеціально для Вас. В реальності все не так.

Hаписав: Дрон, Коментарів: 0, Новин: 0, 28 жовтня 2023 15:16
В новині:
{есть и и зних адекваты! Но по большому делу , просто палачи!!! Такие как они, решают судьбы таких как я! А я, дрожен защищать таких как они???}

Hаписав: 57865, Коментарів: 0, Новин: 0, 28 жовтня 2023 16:02
В новині:
Молодий буковинець!!#!
Припини писати цю хуйню. Якщо немає якихось важливих новин то так і напишіть "нема ніхера, можете дивитись в стелю".
А цей ваш воєнкомат шоб здох навіки з зеленським разом як вони сука дістали!!!!!

Hаписав: Гість Сергій, Коментарів: 0, Новин: 0, 29 жовтня 2023 12:06
В новині:
Почитав коментарі. Ось мені цікаво, Зеленський почав війну? Чи може ви історію не вчили - про "Гулаг", про десятки тисяч страчених українців під час СРСР, про геноцид українського народу... Мусимо захищати країну, щоб подібного не допустити. Так, згідний, ротації мають бути. Не можуть одні і тіж воювати в окопах півтора роки, а інші на джипах їздити і чогось чекати. Має бути справедливий механізм ротацій для усіх. Слава Україні і Слава Богу за ЗСУ.

Hаписав: Череновіц, Коментарів: 0, Новин: 0, 26 листопада 2023 07:51
В новині:
Так вони не мають жодного права перевіряти документи.
Військовий квиток - документ який не посвідчує особу.
МБ документував протиправні дії працівників приватної організації ТЦК.
І ви хочете щоб адекватні громадяни сприймали це як нормальні речі.

Hаписав: Черновіц, Коментарів: 0, Новин: 0, 26 листопада 2023 08:03
В новині:
Війну почав не Зеленський, а патріотично налаштовані угрупування.
Там на сході ніхто не хоче України.
Особливо ДНР.
Вони що думали? Скажуть слово Крим і Крим буде наш?
А Зеленський міг це зупинити, а але цього не зробив. Значить побачив у війні вигоди.
Наша обласна влада має зробити вибір, кого вони підтримують. Росіян, Румунів, чи Україну.
Бо народ любить ясність.

• Новини партнерів
iPhone 14 Pro Max ціна в Одесі, Україна
ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Самодіяльні актори взяли участь у 15 заняттях з акторської майстерності, на яких мали змогу виконати театралізовані вправи для розвитку нових навичок


«Вони не винні, що опинилися на вулиці». Блог Надії Будної
З настанням холодів безпритульних тварин у Чернівцях стає дедалі більше, особливо на околицях
Захищаєш українську мову - станеш ворогом. Блог Ярослава Волощука
Ситуація, яка склалася навколо висловлювань знаної філологині Ірини Фаріон, мене дещо налякала.
ВІДЕО Переглянути все відео

Конкурс "Народний бренд-2023" в Чернівцях e самому розпалі, і кожен буковинець має велику можливість вплинути на його результати. Голосування за найкращі компанії триває, і ще залишився понад місяць, щоб виразити свою підтримку та визначити справжніх лідерів серед місцевих бізнесів

На кожен квадратний метр житла ми даруємо -500 гривень. Акційна пропозиція дійсна у всіх житлових комплексах нашої компанії з 20 по 30 листопада.

Сьогодні "Родоліт" є лідером у сфері будівництва житлової та комерційної нерухомості й інших об’єктів у Чернівецькій області.

Отримайте відомі бренди сонцезахисних окулярів та оправ зі знижкою -20%! А ще, на весь товар з розпродажу діє додаткова знижка -10%! Тільки з 23 по 26 листопада в наших офлайн-магазинах.

Наскільки зручні у використанні автоматизовані й смарт-ворота, чи безпечні такі конструкції і як вони можуть удосконалити вигляд будинку, нам розповіли в компанії "Світ парканів".

У "Контінентал" зазначають, що мета акції — не лише озеленити населені пункти, а й підтримати бджолярство та пасічну кооперацію, розвитку яких Компанія активно сприяє.
• Теги