З початком війни постала гостра нестача робочих рук. Якщо раніше й так складно було натрапити на тямущого майстра, то зараз його взагалі не знайдеш.
Про це йдеться у публікації "МБ" від 12 жовтня, пише molbuk.ua
"Домовилися з майстром, а його мобілізували"
Причини різні: одні пішли на війну, інші виїхали, а треті мають стільки замовлень, що можуть обирати найбільш оплачувані.
"Роками зверталася до одного і того ж сантехніка, – розповідає чернівчанка Тетяна. – Це було дуже зручно. Потік кран чи забилася каналізація – відразу телефонувала йому. Та ось нещодавно він мені радісно повідомив, що за кілька днів виїжджає за кордон. Йому, мовляв, виповнюється 60 років, тож він тепер може перебратися до дітей. Де шукати нового надійного сантехніка?"
"Надумали зробити ремонт у кухні, – каже чернівчанин Олег. – Домовилися з сусідом, який займається ремонтами. Він попросив набрати його за кілька днів. У домовлений час я зателефонував йому, а він каже: "Вибачте, не встиг повідомити. Я вже в автобусі, мене мобілізували".
"Днями замінювали вікно у під’їзді. Подруга підказала хороших майстрів, щоби не за всі гроші. За одним махом хотіла їх найняти й на ремонт у під’їзді, але вони відмовилися, сказавши, що цим не займаються", – каже чернівчанка Ганна.
Попросили привозити, щоби "не натрапити на військкомат"
"До наших сусідів робітники приходять працювати лише ночами, щоб їх військкомат не піймав", – розповідає мешканець Чернівців Іван.
"Ми днями найняли для ремонту квартири майстрів із сусідніх сіл, – додає чернівчанка Олена. – Вони погодилися лише за умови, що ми будемо їх забирати й привозити, бо дуже бояться попастися працівникам військкомату".
На катастрофічний брак робочих рук постійно нарікають і в міськраді. Неодноразово і мер Роман Клічук, і його заступник Василь Зазуляк говорили про те, що складно завершити ремонти вулиць, скверів передусім через нестачу майстрів.
Те ж саме – і на комунальних підприємствах. Вакансії є практично на всіх. І, схоже, ситуація з часом ставатиме дедалі складнішою.
Коментар фахівця:
"Чоловічі" професії опановує дедалі більше жінок
Наталія ГАВРАДА,
начальниця відділу організаційно-інформаційної роботи Чернівецького обласного центру зайнятості: "Наразі у службі зайнятості – понад 600 вакансій. Серед них як для робітничих професій, так і фахівців із вищою освітою: менеджерів, бухгалтерів, економістів. Маємо майже сто вакансій із зарплатнею 15 тисяч гривень. Це швачки, кухарі, водії, слюсарі. Велика потреба і в медсестрах, санітарках. Їм пропонують зарплатню в середньому 20 тисяч гривень.
На обліку служби зайнятості справді зараз дуже мало чоловіків. Переважно звертаються жінки. Це пов’язано як із мобілізацією, так і з вимогою для чоловіків мати відмітку про військовий облік.
До нас у пошуку роботи звертаються демобілізовані військові, люди з інвалідністю. Намагаємося також закрити потреби роботодавців у робітничих професіях людьми старшого віку (60 плюс). Серед робітничих професій – понад 30 вакансій водіїв, понад 20 – слюсарів різних напрямків, понад 20 вакансій офіціантів, 15 – бухгалтерів, 10 – менеджерів, кухарів. Щойно закриємо дві-три вакансії, одразу з’являється п’ять нових.
Війна внесла певні корективи у ринок праці. Наймається дедалі більше жінок, зокрема, і на водіїв тролейбусів, таксі.
Кількість шукачів роботи істотно зменшилася. Сьогодні в нас на обліку перебуває близько 1500-1700 безробітних. Це значно менше, ніж попередніми роками. Це через відтік кадрів люди менше шукають роботу. Усі тримаються за ту, яка є, щоби мати хоча б якісь соціальні гарантії".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
14-10-2023, 12:21
0
8 381