Районний центр Бобринець на Кіровоградщині стане першим в Україні містом, що встановив пам'ятник Льву Троцькому. Таким чином земляки революціонера намагаються залучити до свого краю туристів.
Влада міста вважає, що монумент одному з вождів революції 1917 року, уродженцю краю, допоможе залучити до міста туристів, що, у свою чергу, сприятиме поповненню місцевого бюджету.
Рішення встановити пам'ятник Троцькому будо ухвалене ще восени минулого року, і викликало в Україні суперечки: спочатку обурилися націоналісти, за ними висловили невдоволення і представники Компартії. Для перших Троцький - тиран і вбивця, для других - ворог народу №1.
Про Троцького в Бобринці та окрузі нагадує небагато. "У центрі міста збереглася будівля магазину, що належав батькові Троцького Давиду Бронштейну. Тут, як і сто років тому, торгують промтоварами. Зберігся фундамент будинку, де часто зупинявся батько Троцького", - розповіла краєзнавець Неля Самборська.
Влада планує влаштувати краєзнавчий музей, одна з кімнат якого буде присвячена Троцькому. У дворі музею встановлять і пам'ятник.
Лейба Бронштейн, відомий під псевдонімом Лев Троцький, народився в 1879 році на півдні України, в селі Янівка тоді ще Херсонської губернії. Враженням від життя в Янівці Троцький присвятив главу в автобіографічній книзі "Моє життя", яка після його смерті стала бестселером в Сполучених Штатах і Великобританії.
Янівка до наших днів не збереглася. На її місці тільки горби та ями, за якими розкидані залишки цегли. За часів Бронштейном там жили чотири сотні людей, була школа і синагога, млин і навіть цегельний завод, що випускав продукцію з фабричним клеймом "Б" - від прізвища Бронштейн. У 90-х все, що залишилося від будівель, як дармовий будівельний матеріал розібрали мешканці навколишніх сіл. У цій місцевості нерідко зустрічаються будівлі, при будівництві яких використовувалися цеглини з літерою "Б".
Як відомо, після смерті Леніна Троцький став лідером лівої опозиції, яка виступала проти політики Сталіна, звинувачуючи його у зраді революційних ідеалів, утисках партійної демократії і бюрократизації. Наприкінці 20-х років НКВС вислала Троцького з країни, а його численних прихильників усередині СРСР у наступні десять років відправили в табори. Аж до початку горбачовської перебудови за зберігання його праць можна було надовго сісти у в'язницю.
20 серпня 1940 агент НКВС завдав удара льодорубом в голову Троцькому, який переховувався від радянської влади в Мексиці. Наступного дня революціонер помер.
http://tsn.ua/ukrayina/v-ukrayini-vpershe-vstanovlyat-pam-yatnik-lvu-trockomu.html