Фото з фб-сторінки Тетяни Шепелько
На будівельному майданчику на вулиці Шептицького, 7, де, за проєктом, мають звести дві багатоповерхівки, дворівневий підземний паркінг та спортмайданчик, стався обвал ґрунту.
Про це
повідомила ексдепутатка міськради Тетяна Шепелько, пише molbuk.ua
Обвалився заїзд до будинку на вулиці Шептицького, 5.
"Якщо у квартирах станеться пожежа чи інша аварійна ситуація, доступу до помешкань в аварійних служб, авто швидкої допомоги немає", – зауважила Тетяна Шепелько.
Інспекція дозволяє, мінкульт забороняє
Як розповіла у коментарі "МБ" заступниця начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міськради Наталя Сірман, минулого тижня там справді сталося часткове обвалення ґрунту. Проте забудовник уже укріпив ту частину котловану, де відбувся обвал. Тож для довколишніх будинків наразі немає жодної загрози.
Фото надане Наталею Сірман
"Ґрунт почав обсипатися ще раніше. Частково обвалилася пішохідна доріжка у дворі з боку готелю. Вона не мала офіційного статусу міжбудинкового проїзду, хоча мешканці сюди заїжджали. До готелю ж заїхати можна, там є дорога. Забудовник зробив підпірну стінку, тож далі обвал не має посунутися. До готелю ще є відстань, а до житлових будинків далеко. Тому жодної загрози для мешканців немає", – запевнила чиновниця.
Котлован почав обсипатися, бо там рік нічого не робили через припис мінкульту про заборони робіт. Відповідно, нічим не укріплений ґрунт під впливом дощів та снігу поступово сунувся. Проте зараз там знову відновили роботи, пояснює Наталя Сірман і розповідає передісторію:
"У забудовника є чинний дозвіл на виконання будівельних робіт, який нас зобов’язали видати за рішенням суду. Те, що проєктна документація не погоджена мінкультом, суд не вважав підставою для відмови у видачі дозволу. Разом із тим, коли забудовник почав виконувати роботи, мешканці сусідніх будинків написали скаргу до Міністерства культури України. Мінкульт дав припис про негайне припинення виконання будь-яких будівельних робіт на вказаній земельній ділянці. На час видачі такого припису майже рік тому саме були виконані роботи з розробки котловану. Причому там, де на вулиці Шептицького розташовані будинки, облаштована шпунтова огорожа. А з боку готелю була вертикальна стінка котловану завглибшки 7-8 метрів. Вона рік просто стояла, бо роботи зупинили приписом міністерства до усунення порушень. І, звичайно, коли таке довго стоїть, то починає обсипатися", – пояснює Наталя Сірман.
Хоча припис мінкульту і зараз чинний, проте забудовник відновив роботи. Мотивує це тим, що треба продовжувати будівництво, адже руйнується котлован. Утім, контролювати виконання вимог цього припису має управління культури ОВА як уповноважений орган охорони культурної спадщини. Мерія ж таких повноважень не має.
"Дозвіл на виконання будівельних робіт виданий за рішенням суду, він чинний. Тобто за дозволом забудовник може працювати. А за приписом – ні, бо на сьогодні вимоги припису не виконані. Ось така патова ситуація", – розводить руками Наталя Сірман.
"Забудовник себе сам загнав у глухий кут"
Ситуація і справді склалася безвихідна. Закон про врегулювання містобудівної діяльності та Закон України про охорону культурної спадщини один з одним узагалі не пов’язані. У Законі про охорону культурної спадщини передбачено, що всі проєкти, які реалізуються в історичних ареалах населених пунктів, мають бути погоджені мінкультом. Тоді як закон про врегулювання містобудівної діяльності говорить про те, що під час видачі дозволу на виконання будівельних робіт інспекція державного архітектурно-будівельного контролю не має вимагати погоджень будь-яких органів.
"У законі не передбачено, що ми маємо вимагати погодження проєктної документації мінкультом, якщо об’єкт знаходиться в історичному ареалі. Але коли видаємо дозвіл, то щоби не було схожих ситуацій, усе ж зобов’язуємо дати ще погодження проєктної документації від мінкультури, – стверджує чиновниця. – Забудовник на вулиці Шептицького починав робити це погодження ще з 2017 року. У зв’язку з тим, що об’єкт розташований у буферній зоні, це тривалий етап. Треба було ще направляти документи до ЮНЕСКО. Забудовник це зробив, але відповіді так і не отримав. Так тривало до 2022 року. Урешті забудовник на тій підставі, що погодження мінкульту у нього є за принципом мовчазної згоди, оскаржив нашу відмову у видачі їм дозволу на будівництво. Щоб не було проблем, забудовник мав пройти всю процедуру погоджень. Але вирішили, що почнуть так, і тепер самі себе загнали у глухий кут".
Питання скандального будівництва неодноразово розглядали численні комісії та робочі групи у міськраді. І так триває понад п’ять років.
"У забудовника договір оренди на цю ділянку є ще з 2007 року, тобто вже 16 років він сплачує за неї. А дозвіл на будівництво за рішенням суду їм дали у 2022 році. Тобто чи виправданий такий об’єкт в історичному центрі міста – це зараз треба розбиратися, хто у 2007 році цю земельну ділянку передав в оренду. Розірвати зараз цей договір ніхто не може. Однозначно треба щось там робити, бо розритий котлован довго так стояти не буде", – вважає Наталя Сірман.
"МБ" звертався по коментар до забудовника Ярослава Бляхарського, але впродовж двох тижнів так і не отримав відповіді на запитання щодо проведення робіт на будівельному майданчику.
Кілька днів тому Тетяна Шепелько повідомила, що за зареєстрованим викликом на 15-80 на місце провалля вийшов представник Тресту зеленого господарства та протизсувних робіт ЧМР.
"Буде заключення про підмивання грунтовими водами та зсув грунту внаслідок цього. На думку спеціаліста, будівництво на Шептицького, 7 потрібно зупиняти як таке, що загрожує навколишньому середовищу. Такий висновок буде спрямовано на МНС", - наголосила Т. Шепелько.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
9-09-2023, 10:35
0
5 841