27 червня під час зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським і керівником офісу Президента Андрієм Єрмаком, чернівецький активіст і військовий ЗСУ Анатолій Горбатюк повідомив про скандал, що відбувається в місті, і стосується недобросовісних забудовників.
Як відомо, з 2016 по 2018 рік забудовники уклали з інвесторами договори купівлі-продажу квартир у будинку №7 на вулиці Рівненській у Чернівцях. Однак у 2018 році будівельні роботи було повністю припинено.
Горбатюк, який свого часу також уклав договір із цією будівельною компанією, стверджує, що майже 400 інвесторів не змогли отримати квартири, за які вони заплатили. Він розповів президенту подробиці ситуації, що склалася, і попросив вжити заходів для її врегулювання.
Анатолій наголосив у своєму дописі на Facebook, що його боротьба є частиною великої боротьби за справедливість та захист прав громадян України.
Воїн зустрівся із президентом під час його нещодавнього візиту на схід України. Активіст висловив сподівання, що цей випадок забудови у Чернівцях матиме належну увагу на державному рівні.
Він закликав президента та відповідні органи діяти швидко та ефективно згідно із законом та забезпечити, щоб інвестори отримали житло, за яке вони заплатили.
Горбатюк зазначив, що боротьба проти цього випадку шахрайства має стати частиною ширшої кампанії боротьби з корупцією в Україні. Він вважає, що це важливий крок на шляху створення нової системи, нових правил і нових можливостей для всіх українців, як це було запропоновано Президентом у його виступі на сесії Верховної Ради.
Активіст також закликав усіх громадян бути більш активними та вимогливими до влади, адже, за його словами, саме від вчинків кожного українця залежить майбутнє країни. Він наголосив, що кожен має право на справедливість та захист своїх інтересів і не повинен допустити, щоб його права порушували.
Напередодні військовослужбовці вже зверталися до суспільства із закликом про допомогу, записавши відео, в якому розповіли про ситуацію із забудовником та про те, як вона впливає на життя ошуканих інвесторів.
Тим часом в Чернівецькому обласному апеляційному суді заявили про тиск на суддів.
"Сторонами судових проваджень та їхніми представниками у судових спорах з ТзОВ "МС Імперіал Буд" з приводу незавершеного будівництва по вул. Рівненській, 7 в м. Чернівці здійснювався морально-психологічний тиск для прийняття необхідного рішення, який перейшов у погрози суддям по конкретним справам, визначеним для їхнього розгляду автоматизованою системою розподілу судових справ, із втягуванням в ІПСО військових.
Зокрема, на створених ініціативною групою постраждалих від дій забудовника ютуб-каналі, на платформах телеграм-каналу, фейсбуку та тіктоку поширюється провокативна інформація про вчинення суддями нібито корупційних злочинів та сприяння шахрайським схемам, містяться образливі вислови і принижуючі коментарі самих організаторів.
Зрозумівши, що поширення такого контенту та перекриття доріг в м. Чернівці до бажаного результату не призвело, недобросовісні громадяни залучили до ІПСО захисників України, які своєю кров’ю і потом, часто і власним життям, виборюють незалежність демократичної країни та розбудову правової розвинутої держави.
Сумнівним є очікування після цього наших Героїв навішування на них ярликів "народних месників" і втягування у вирішення бажаного для певного кола зацікавлених осіб судового рішення шляхом погроз та тиску на суд, що призведе до нівелювання правами людей та самосуду.
Так, здійснення правосуддя в Україні, згідно з Конституцією України, покладено виключно на суди.
Привласнення таких функцій та будь-який вплив на прийняття того чи іншого рішення є незаконним та переслідується кримінальним законом.
При цьому, правосуддя здійснюється професійними суддями у передбачений процесуальними законами спосіб, а судді керуються також правилами етичної поведінки та схваленими 27.07.2006 Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН (N 2006/23) Бангалорськими принципами поведінки суддів, згідно з п.1.1 яких, суддя повинен здійснювати свою судову функцію незалежно, виходячи виключно з оцінки фактів, відповідно до свідомого розуміння права, незалежно від стороннього впливу, спонукання, тиску, загроз чи втручання, прямого чи опосередкованого, що здійснюється з будь-якої сторони та з будь-якою метою.
Отже, професійність судді також включає емоційно-психологічну стійкість до будь-якого тиску задля неупередженого прийняття законного рішення.
Незгода учасників судового процесу із прийнятим рішенням та можливість доведення правоти своїх вимог гарантується апеляційним та касаційним переглядом, а не погрозами і образами, що зводить побудову правової держави нанівець.
При цьому, закликаємо усіх суддів Буковини бути гідними статусу судді та знаходити в собі сили професійно і неупереджено здійснювати правосуддя, і дякуємо вам за це, враховуючи сьогоденні виклики.
У спорах, що викликали такий негативний резонанс, судові рішення відповідають вимогам закону щодо їхньої обґрунтованості та вмотивованості, про що достеменно відомо учасникам провадження, а зацікавлені в ознайомленні з їхнім змістом зможуть отримати доступ за наступнимипосиланнями", - йдеться у дописі на сайті апеляційного суду.
Тим часом на сайті президента опублікований указ Зеленського №359/2023, згідно якого вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 червня 2023 року "Про прискорення судової реформи та подолання проявів корупції у системі правосуддя".
Він, зокрема, передбачає, розгляд питання щодо внесення змін до Кримінального кодексу України в частині посилення кримінальної відповідальності за корупційні кримінальні правопорушення у сфері правосуддя, передбачивши покарання у виді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна.
Скандал із недобросовісним забудовником: що відомо
Уже сім років майже пів тисячі чернівецьких родин не можуть заселитися у нові помешкання. Недобросовісний забудовник "кинув" їх, і тепер люди намагаються відшукати правду в судах.
Проте й там її не знаходять: спочатку в судах визнавали майнові права мешканців, а потім почали виносити ухвали на користь забудовника.
14 червня відбулося слухання чергової справи за позовом одного з інвесторів ТзОВ "МС Імперіал Буд" до забудовника про визнання майнових прав.
У центрі Чернівців сотні ошуканих забудовниками інвесторів зібралися під приміщенням суду.
А потім, незгодні з рішенням суду, перекрили вулицю біля мерії.
Пізніше у суді Чернівців пояснили, чому не пустили на засідання інвесторів скандальної забудови.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.