Сонцезахисні окуляри – не просто стильний літній аксесуар. Вони мають захищати очі від ультрафіолетового випромінювання.
На що потрібно звернути увагу під час вибору окулярів, чому носити окуляри без UV-захисту шкідливо для очей і навіщо потрібна поляризація, розповіла Надія Петровська, очільниця офтальмологічного підрозділу Чернівецької обласної клінічної лікарні.
Читайте також: Що краще від сонця – крем, лосьйон, чи спрей: пояснює лікарка– Чому захист від ультрафіолету важливий?– UV – це захист від ультрафіолету й один з основних показників, який має бути в якісних сонцезахисних окулярах. Є кілька різновидів захисту: UV-A, UV-B, UV-C. Ці літери означають різний тип випромінювання і різну довжину сонячних хвиль. Відповідна позначка на окулярах означає тип сонячного випромінювання, від якого вони захищають. Вважається, що C-хвилі не досягають Землі, А-випромінювання не таке шкідливе для очей. Тому на окулярах зазвичай вказують або UV-B protection, або UV-захист – як узагальнення всіх типів випромінювання. Лінза окулярів має мати мінімальний показник UV-400 або UV-protection. Зазвичай ступінь захисту вказується на спеціальній наліпці на лінзах. У комплекті з якісними сонцезахисними окулярами зазвичай є сертифікат, що підтверджує рівень захисту від ультрафіолету.
- Чи має значення поляризація лінз?– Поляризовані лінзи в сонцезахисних окулярах зменшують кількість відблисків. З їхньою допомогою розсіяне світло від машин чи ліхтарів збирається докупи, і відблиски майже зникають. Люди часто плутають поляризацію із захистом від ультрафіолету. Однак це різні характеристики й різні матеріали, які наносяться на окуляри. Поляризована лінза може не захищати від ультрафіолету, тому потрібно обирати окуляри за обома характеристиками.
– Як підібрати категорію затемнення?– Категорія затемнення – це те, наскільки лінзи пропускають світло. Є п’ять таких категорій: від нуля до п’яти. Що більша цифра, то більший захист від сонячних променів мають окуляри. Наприклад, показник нуль означає, що лінзи пропускають світло на 80-100%. Для повсякденного носіння та подорожей на море ідеальною є третя категорія. Четверта категорія підійде для сходження на вершини гір. Такі лінзи мають дуже сильний захист від сонячних променів. Але такі окуляри не підходять водіям, тому що вони занадто затемнятимуть усе довкола.
– Чи важливий колір лінз?– Захист від ультрафіолету наноситься на лінзу окремо і не залежить від її кольору. Колір лінз потрібно підбирати під ситуацію. Наприклад, якщо ви шукаєте окуляри для відпочинку на пляжі, то не варто обирати прозорі лінзи, адже через них ви будете мружитися. Фотохромні окуляри – чудова альтернатива для тих, хто носить окуляри для корекції зору. Їх ще називають окулярами-"хамелеонами". Це окуляри для зору, які також можна використовувати як сонцезахисні.
– Який матеріал лінз обрати?– Найкращий матеріал – це склопластик. Він міцний, достатньо легкий і не так сильно дряпається, як звичайний пластик. Скляні ж лінзи мають низку недоліків. По-перше, вони тяжкі. По-друге, можуть розбитися на дрібні уламки й пошкодити шкіру навколо очей. Тому краще обирати сплав скла й пластику.
– Де краще купувати окуляри?– Не варто купувати сонцезахисні окуляри на вулиці чи на стихійних ринках. Зазвичай там продають розфарбовані пластмасові окуляри без жодного захисту. Найкраще придбати якісні окуляри в оптиці. Щоб перевірити якість окулярів, потрібно орієнтуватися на наявність поляризації та захисту від ультрафіолету. Перевірити захист від ультрафіолету можна за позначками UV-protection або UV-В 400. Щоб перевірити, чи поляризовані лінзи, у пунктах продажу можна попросити зробити спеціальний тест. Це картинка з певним малюнком, яка змінюється під різним кутом нахилу. Якщо в лінзах є поляризація, то малюнок обов’язково буде видно. Якщо ж поляризації немає, тоді й зникне малюнок. Під час купівлі окулярів варто запитати, чи є в них сертифікат.
– Як доглядати за окулярами?– Дуже важливо правильно доглядати за окулярами: носити їх у чохлі, протирати спеціальними серветками, а не паперовими чи одягом, змивати сіль після купання в морі. У жодному разі не можна залишати окуляри на панелі автомобіля, адже лінза може перегрітися, деформуватися й втратити свої захисні покриття. Якщо ви бачите, що лінза вже потерта, на ній з’явилися подряпини й це викликає у вас дискомфорт, такі окуляри варто замінити.
ТестЯк перевірити якість лінз самостійно1. Обираючи окуляри, подивіться на щось із прямокутним малюнком, наприклад, на плитку на підлозі.
2. Тримайте сонцезахисні окуляри на зручній відстані від обличчя та прикрийте одне око.
3. Повільно переміщуйте окуляри з боку на бік, потім вгору і вниз, дивлячись крізь лінзи.
4. Якщо прямокутні лінії залишаються прямими, лінзи в порядку. Якщо лінії хвилясті або хитаються (особливо у центрі лінзи), оберіть іншу пару.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
27-06-2023, 11:20
0
3 082