RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |



З братської могили у Центральному парку імені Т. Шевченка невдовзі перенесуть останки радянських військових. Їх перепоховають на кладовищі на вулиці Зеленій (квартал №80-а). Відповідне рішення ухвалив міськвиконком.

Хто ж саме похований у парку? Про це "МБ" розповів кандидат історичних наук, асистент кафедри історії України ЧНУ Назарій Христан, пише molbuk.ua





Встановлення братської могили ініціював облвиконком

Братська могила офіцерів і генералів Радянської армії була встановлена 24 жовтня 1969 року за ініціативи Чернівецького облвиконкому, каже науковець. Це було виключно бажання партійних функціонерів вислужитися.

У могилі поховані герої Радянського Союзу генерал-майор Федір Бобров і полковник Лаврентій Волошин, та ще інші представники офіцерського складу Радянської армії. Усіх їх перепоховали сюди у 1969 році.

Далеко не всіх, похованих тут, зараз можуть ідентифікувати. Також невідомо, скільки їх. Історик припускає, що близько десяти. Точну кількість вдасться дізнатися лише після перепоховання.

"Є декілька епізодів в інших регіонах, де до братських могил зносили останки багатьох людей. Це не реєструвалося. Тож в мене є підозра, що у цій могилі значно більше останків, ніж ми гадаємо. Та навряд чи ми їх уже ідентифікуємо", – зазначає Назарій Христан.

Та все ж про генерала Боброва та полковника Волошина інформації достатньо.

Генерал-майор Федір Бобров народився 1898 року у Вітебській губернії (нині Білорусь).



"За свідченнями військових істориків, він був одним із найбільш талановитих кулеметників Червоної армії на момент її створення. Це й дозволило йому стати ефективним офіцером, а згодом – генерал-майором, – зазначає Н. Христан. – До початку війни служив командиром протиповітряної оборони, інструктором із військово-політичних курсів кулеметників. Під час битви на Курській дузі в 1943 році 42-га гвардійська дивізія під командуваннями генерала Боброва отримала високі нагороди за хоробрість.

Відзначали й здобутки цієї дивізії під час форсування Дніпра. З величезними втратами, звісно. Це були вмілі стрільці, кулеметники, які застосовували різного роду інноваційні методи ведення війни".

"Для росіян це безперечний герой"

"Для росіян Бобров – безперечний герой, насамперед для прихильників більшовиків. Бо щойно почалася громадянська війна в Росії між червоними і білими, Бобров брав активну участь у боях з білими, зокрема, з військами адмірала Олександра Колчака. Також Бобров воював на боці більшовиків проти армії УНР у 1919 році.

Загинув генерал у вересні 1944 року на березі річки Бистриця (притока Дунаю в Румунії). Автомобіль наїхав на німецьку міну. Підірвався весь екіпаж. Вижив лише один боєць. Усі інші або загинули на місці, або за кілька днів померли в госпіталі.

Військовий розвідник, полковник Лаврентій Волошин народився 1897 року в місті Березань (нині Баришів) на Київщині.

«У Волошина і Боброва – схожі кар’єри»: що відомо про похованих у парку Чернівців


"У Волошина та Боброва – схожі кар’єри. Волошин теж приєднався до більшовиків. У 17 чи 18 років він уже брав участь у боротьбі проти отаманів Катеринославщини. Тому виникає запитання: чи можемо ми вшановувати людей, які нехай і брали участь у звільненні Чернівців від нацистської окупації, але в момент, коли Україна боролася за свою державність, воювали проти українського національно-визвольного руху?!" – зауважує Н. Христан.

Особливо це стосується Волошина. Адже він українець, як і його батьки…

"Звільнення" означало нову радянську окупацію Буковини

Волошин служив у кавалерійських військах, потім здобув військову освіту і далі служив у мотострілецькій бригаді. З 1920-го року став командиром окремого відділення кавалерійського дивізіону, брав участь у боях з українськими формуваннями на Правобережжі.

"Також Волошин воював проти польсько-української армії в 1920 році, яка пішла в наступ після укладення Варшавського договору, – провадить фахівець. – За придушення української революції йому дали орден Червоного Прапора. Як було сказано в представлені на нагороду: "за хоробрість, відвагу і холоднокровність".

Під час Другої світової війни перебував у 46-ій армії Другого українського фронту. Це була радянська людина, яка вірила в радянську ідеологію і яка не вірила в українство.

Помер полковник Лаврентій Волошин на початку грудня 1944 року, застудившись у льодяній воді Дунаю під час Будапештської наступальної операції.

І Волошину, і Боброву посмертно було присвоєно звання героїв Радянського Союзу.

"Такою була доля тих радянських офіцерів та генералів, які у 1917-1921-их роках воювали з українським визвольним рухом на боці більшовиків, а у 1939-40-их воювали проти нацистів та "звільняли" Україну від них. Поняття "звільнення" ми беремо в лапки, тому що воно межувало з новою радянською окупацією Буковини. Радянська армія принесла червоний терор – масові репресії, насилля. І ця братська могила – елемент насадження пам’яті про радянських "визволителів", – переконаний Назарій Христан.



Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
Редактор: Галина Олійник
13-05-2023, 11:59
Коментарів 0 Переглядів 1 906

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.