RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Історія успіху | Історія успіху Допомога захисникам | Медична допомога для переселенців | Він+Вона | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |


Чернівці мають ким пишатися, адже тут народився Ервін Чаргафф – біохімік зі світовим іменем, який заклав основу грунтовним дослідженням структури ДНК. На його честь варто було би назвати вулицю в Чернівцях, на якій він народився.

Про це molbuk.ua розповіла доцентка кафедри біохімії Львівського національного університету імені І. Франка Олена Стасик, яка навідалася до Чернівців у рамках наукового фестивалю.



Пані доцент переконана: науковий спадок видатного чернівчанина є неоціненним.

"Як біологи ми зациклені на генетичній інформації, як вона успадковується, передається. Головним носієм генетичної інформації є молекула ДНК. А в Чернівцях у 1905 році народився відомий біохімік Ервін Чаргафф.

Львівська науковиця запропонувала перейменувати вулицю в Чернівцях на честь видатного вченого


Він тут прожив дитячі роки. Напередодні Першої світової війни сім’я поїхала у Відень на відпочинок. Але саме тоді до Чернівців прийшла війна, тож родина вже не повернулася назад.

Ервін закінчував Віденський університет, потім поїхав працювати біохіміком у Німеччину. Там його застала вже Друга світова війна, і він був змушений емігрувати до США, бо був євреєм.

Саме Ервін Чаргафф, який ретельно досліджував структуру ДНК, заклав підгрунтя для розшифрування того, як побудована ця молекула. Тож ми як біологи дуже пишаємося, що в Україні, в Чернівцях народився такий видатний учений, який дав старт дуже серйозним дослідженням", - зазначає Олена Стасик.



Читайте також:

Толстого - на Гнатюка: у Чернівцях обговорять перейменування пів сотні вулиць

Завдяки підгрунтю для вивчення структури ДНК, закладеному Ервіном Чаргаффом, людство тепер має ДНК-технології.

"Ми змінюємо гени, отримуємо нові сорти, мікроорганізми, які утворюють нові речовини, антибіотики. Ми навчили мікробів синтезувати людські білки, людський інсулін. Зараз ніхто не використовує тваринний інсулін для лікування цукрового діабету. Застосовують так званий рекомбінантний людський гормон білкової природи, який отримують в дріжджовій клітині. Це все – ДНК-технології. Ті ж вакцини зараз створюються на основі рекомбінантних білків, - пояснює Олена Стасик.



Львівська науковиця з трепетом пройшлася вулицею 28 Червня, де народився видатний вчений.

"Ми гуляли нею і наче доторкнулися до історії, до життя видатної людини. Зараз, коли в країні розпочався активний процес перейменування вулиць, можна було би назвати вулицю 28 Червня на честь Ервіна Чаргаффа. Він направду вчений зі світовим іменем. Інші науковці, які використали його дані, отримали Нобелівську премію. Але саме він створив основу, дав поштовх для досліджень. Тож Чернівцям є ким пишатися", - зауважує Олена Стасик.

Як зазначається у матеріалах на сайті Муніципальної бібліотеки імені Анатолія Добрянського, світової слави науковець, американський біохімік, член Національної АН США народився в Чернівцях, на вулиці 28 червня в будинку № 20, на той час вона називалася Франценґассе (Franzensgasse), в заможній єврейській родині.


Будинок, у якому народився Ервін Чаргафф. Фото з сайту Муніципальної бібліотеки

Зараз на будинку встановлена меморіальна дошка на честь науковця.


Фото з сайту Муніципальної бібліотеки

Довідка

За даними вікіпедії, Е́рвін Чарга́фф (*11 серпня 1905, Чернівці — †20 червня 2002, Нью-Йорк) — біохімік, що працював в Австрії, США, Франції, Німеччині, член Національної АН США (з 1965 року). Член Паризької АН (з 1963 року), Нідерландської королівської АН (з 1964 року), Академії натуралістів Німеччини "Леопольдіна". Вперше одержав ДНК у чистому вигляді.



Ервін Чаргафф народився 11 серпня 1905 року в місті Чернівці у родині банкіра.

Вищу освіту здобув у Віденському університеті, де у 1928 році захистив докторську дисертацію і став членом науково-дослідницької організації. Працював у лабораторії обмінної хімії в Єльському університеті у США (1928–1930), у Берлінському університеті (1930–1933).

У 1933 емігрував із Німеччини через прихід до влади нацистів, у 1933–1934 працював у Пастерівському інституті в Парижі. З 1935 року в Колумбійському університеті у Нью-Йорку (з 1952 року — професор, з 1970 — завідувач кафедри біохімії, з 1974 — професор біохімії в лабораторії клітини).

Наукова діяльність

Головним напрямком наукової діяльності було вивчення хімічного складу і структури нуклеїнових кислот. Ервін Чаргафф визначив кількісне відношення азотистих основ, що входять до їх складу.

У 1950–1953 рр. ним було показано, що загальна кількість аденінових залишків у кожній молекулі ДНК дорівнює кількості тимінових залишків, а кількість гуанінових залишків — кількості цитозинових.

Правила Чаргаффа використали Френсіс Крік і Джеймс Ватсон при визначені структури ДНК у вигляді подвійної спіралі. Також Чаргафф довів, що ДНК володіє видовою специфічністю, і відкинув гіпотези про існування багатьох різновидів ДНК.

Ервін Чаргафф був першим, хто почав досліджувати денатурацію ДНК. Крім того він займався дослідженням зсідання крові, вивчав ліпіди і ліпопротеїни та метаболізм амінокислот.

Раніше повідомлялося, що у Чернівцях відбувся науковий фестиваль з хімії та біології.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
Редактор: Галина Олійник
2-04-2023, 11:03
Коментарів 2 Переглядів 1 584

Теги -
Hаписав: Stepp, Коментарів: 0, Новин: 0, 2 квітня 2023 11:56
В новині:
{text}I який видатний внесок вiн зробив у жития та долю Чернiвцiв, Чи може Украiни?

Hаписав: Гість Maks, Коментарів: 0, Новин: 0, 4 квітня 2023 12:03
В новині:
Цитата: Stepp
{text}I який видатний внесок вiн зробив у жития та долю Чернiвцiв, Чи може Украiни?

Тоді Чернівці ще під Україною не були laughing


Молодий прикордонник загинув внаслідок поранень, отриманих у боях на Донеччині
Правоохоронці затримали виконувачку обов’язків директора коледжу у власному робочому кабінеті
Обробку здійснять акарицидною отрутою
• Новини партнерів
iPhone 14 Pro Max ціна в Одесі, Україна
ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі
Виставка триватиме у виставковій залі на вулиці Івана Франка до кінця червня.


ВІДЕО Переглянути все відео

Одночасно на площі у пів гектара розцвіли 5000 кущів 150 різних сортів

Одним із прогресивних напрямів усунення проблем хронічного болю і його причин є ударно-хвильова терапія. Що це таке, як її виконують і наскільки вона результативна – у нашому матеріалі.

Денний міський табір, який уже вшосте організовує центр розвитку дитини "Моя ІриСкА", анонсував програму роботи на це літо. Чим вражатиме він цьогоріч, нам по-секрету розповіла керівниця Ірина Істинюк.

Це чи не єдиний заклад у нашому місті, який не боїться братися за такі непрості завдання. Чим ще особливий цей медичний заклад – у нашому матеріалі.

"Вікторія Драйв" – сучасна автошкола, яка вже другий рік здійснює фахову підготовку водіїв усіх категорій та є однією із кращих у Чернівецькій області.

Отримайте найкращі послуги з будівництва СЕС - звертайтеся до "ДімТек"!

Звітний концерт зразкової вокальної студії "Шарм"(19.05.2023р.).

Якщо у вашій дитині ховається справжній артист, ви мрієте вийти за рамки домашніх концертів, хочете розвинути талант свого чада і показати його всьому світу – приходьте у зразкову вокальну студію "Шарм"! С

Наскільки розвинена ця сфера в Україні, як мали би бути обладнані такі машини і що важливо під час транспортування хворих, нам розповів засновник компанії Ambulance-Express Віктор Оманчуковський.
• Теги