Щороку наприкінці березня в Україні переводять годинники на літній час. 2023 року це відбудеться у ніч з 25 на 26 березня.
"МБ" зібрав декілька порад, які допоможуть швидко адаптуватися під новий час.
Куди й коли переводимо стрілки годинників
Перехід відбудеться з суботи на неділю – з 25 на 26 березня. Вночі годинники переводять на годину вперед – з 03:00 на 04:00, відтак українці спатимуть на годину менше.
Переведення годинників законодавчо регулюється постановою Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року № 509 "Про порядок обчислення часу на території України". В Україні кілька разів хотіли скасувати переведення годинників, але щоразу Верховна Рада не підтримувала цю пропозицію голосуванням.
Тож, згідно з нормативним актом, годинники переводять двічі на рік:
- на літній час – в останню неділю березня о 03:00 на годину вперед;
- на зимовий – в останню неділю жовтня о 04:00 на годину назад.
Помітити переведення годинників можна за тривалістю світлового дня, адже він стає довшим. Сучасні гаджети автоматично переходять на літній і зимовий час. Якщо ж ви ще маєте годинники зі стрілками чи раритетні електронні пристрої, то їх краще завчасно перевести вручну. Щоби не забути перевести годинник, варто встановити собі нагадування на телефоні. Так ви точно не заплутаєтеся в часі.
Як перехід на літній час впливає на здоров'я
Для жителів України зимовий час вважається більш природним, тим більше, що перехід на нього восени відбувається більш плавно.
Навесні ж багато людей складніше сприймає переведення годинника, тому іноді потрібно не менше ніж тиждень, щоб до цього адаптуватися.
Такі перехідні періоди збивають графік, може порушуватися сон, виникати підвищена втома, дратівливість, головний біль, зменшення енергії в організмі. Як наслідок, зниження працездатності та порушення концентрації.
Міністерство охорони здоров’я радить напередодні переведення часу вирівняти графік сну. За кілька днів до переведення годинників спробуйте лягати спати на 15–20 хвилин раніше. А щодо важливих справ, навантажень, то їх краще перенести на тиждень вперед.
Поради, які допоможуть швидше адаптуватися до літнього часу
1. Збільште прогулянки на свіжому повітрі – це допомагає наситити мозок киснем. Також не забувайте провітрювати приміщення.
2. Дотримуйтеся гігієни сну. Уникайте вживання алкоголю. Відкладіть телефон щонайменше за годину до сну. Світло екранів стимулює мозок, перешкоджає виробленню мелатоніну, гормону, який спричиняє сонливість. Замість перегляду телевізора оберіть читання книги, прийміть теплий душ та приглушіть освітлення в спальні.
3. Не забувайте про фізичну активність: зарядка, фізичні вправи, басейн, похід до спортзалу – все це допоможе краще адаптувати ваш організм. Проте тренуйтеся не пізніше ніж за чотири години до відпочинку, оскільки підвищення температури тіла може ускладнити процес засинання.
4. Вечеряйте в один і той самий час. Дотримуйтеся нормального графіка харчування й урізноманітнюйте раціон свіжими овочами та фруктами, більше пийте звичайної води.
5. Намагайтеся менше нервувати, пийте трав’яні й зелений чаї.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
25-03-2023, 09:05
0
2 743