RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Рік, що минув, був надзвичайно складним для економіки. Війна призвела до падіння ВВП, спричинила значну девальвацію гривні, викликала зниження промислового виробництва, закриття багатьох підприємств.

Якою буде економіка України у 2023 році? "МБ" зібрав прогнози експертів.



Курс гривні

В уряді заклали в прогноз повільну девальвацію гривні. Згідно з урядовим прогнозом, який закладено в бюджет на 2023 рік, середньорічний курс долара буде складати 42,2 грн/дол, на кінець року – 45,8 грн/дол.

Економіст Сергій ФУРСА запевняє, що наразі немає причин для падіння гривні.

– Україна має фінансову підтримку західних партнерів, яка розписана на увесь 2023 рік. Найближчим часом нічого кардинально не має змінитись. Окрім, звісно, форс-мажорних обставин, – пояснює експерт.

– У бюджеті офіційно заявлено курс 42 гривні до долара, я думаю, що він буде нижчим. У нас традиційно закладається у бюджет курс вищий, ніж є фактично. Якщо ми отримаємо $37 млрд допомоги, яка вже анонсована, то загального обсягу валютних надходжень в Україну буде вистачати, щоб тримати офіційний курс гривні до долара на рівні 36,6, а готівковий курс буде приблизно у тих рамках, які є сьогодні, – пояснює економічний експерт Олег ПЕНДЗИН.

Інфляція та ціни

Інфляція у листопаді, за даними Державної служби статистики, склала 26,5 відсотка у річному вимірі, і в 2023 році на значне її сповільнення очікувати не доводиться.

За розрахунками відомства, на початку 2023 року додатковий вплив створеної російськими терористами енергетичної кризи на інфляцію може становити 1-2 відсоткові пункти. Однак далі вплив на ціни буде меншим.

Економічний експерт Олексій КУЩ вважає, що інфляція 2023-го буде в будь-якому випадку вищою за 20%, незалежно від того, триватиме війна чи ні.

Сергій Фурса зазначає, що у 2023 році варто очікувати зростання цін, однак воно буде повільнішим, ніж у 2022 році.

– Є очікування, що ціни зростуть, і це логічно. У бізнесу більші витрати, і він перекладає це на споживачів. Гарна новина в тому, що ціни зростатимуть повільніше, ніж минулого року. Усі чинники, які були минулого року, майже вичерпались: зовнішня інфляція, девальвація гривні, логістичні проблеми. Нових факторів, які будуть підтримувати зростання цін, немає, окрім можливих масованих обстрілів енергетики, – пояснює експерт.

Безробіття

Через війну рівень безробіття в Україні досяг небачених масштабів.

За прогнозом НБУ, у першій у половині 2023 року рівень безробіття досягне 35%. Зниження рівня безробіття до 18,2% очікується у 2024 році.
Олексій Кущ, говорячи про безробіття, розглядає три сценарії. У першому (воєнному) сценарії зростання безробіття триватиме. За оптимістичним сценарієм, безробіття почне знижуватися шляхом того, що буде потрібно багато робочих рук на відновлення країни. І, зрештою, у разі стагнації безробіття залишиться на нинішньому рівні, коли без роботи залишаються 30-40% працездатного населення.

ВВП

Нацбанк у жовтневому прогнозі передбачав зростання ВВП у 2023 році на 4 відсотки та інфляцію у 21 відсоток на кінець року. Та вже у грудні в НБУ заявили про погіршення прогнозу через ракетні обстріли енергетичної інфраструктури. Свій оновлений прогноз регулятор опублікує в січні 2023 року.

– Щодо ВВП у цьому році, скоріш за все, падіння буде трохи глибшим, ніж очікувалося в жовтневих прогнозах. На цей рік навіть за нашого базового, відносно оптимістичного сценарію, зростання ВВП буде дуже млявим і набагато нижчим, ніж ті 4 відсотки, які ми допускали у жовтневому прогнозі, – заявив заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук.

У Міністерстві економіки прогнозують цього року скромне зростання ВВП на 3,2 відсотка після карколомного торішнього падіння. Прогноз базується на тому сценарії, що активна фаза бойових дій закінчиться влітку.

Думка

"Чим довшою буде війна, тим гірше економіці"

Андрій НОВАК, фінансовий експерт:

– Насамперед на економіку впливає тривалість прямих військових дій. Чим довше буде тривати війна, тим важчою буде економічна ситуація в країні. Тому завершення війни на весні цього року і її завершення восени матиме зовсім різні економічні наслідки. Тому зараз прогнозування курсу гривні, інфляції – це не більше, ніж гадання. Єдине, від чого можна відштовхуватися, – це показники, закладені в державному бюджеті на 2023 рік. Але практика минулих років показує, що, наприклад, курс гривні, інфляція були не такими, які закладали в бюджеті. Тому саме те, скільки ще буде тривати війна, – це найбільш впливовий фактор на розвиток економіки України.

Та найгірше в економіці ми вже пройшли. Це була ситуація була влітку, коли перед цим, навесні, російська армія заблокувала більшу частину українських портів. Тоді Україна не могла здійснювати експорт продукції. Поступово ситуація налагоджувалася, відбувалося розблокування портів, українські війська відвойовували тимчасово окуповані території, відновився експорт. Ще один позитивний фактор – це те, що Україна не залишилася наодинці зі своїми проблемами. Починаючи від військових і закінчуючи економічними.

На сьогодні Україну підтримують та надають велику військову та економічну допомогу майже 60 країн світу. Тому українська влада та уряд мають можливість утримувати економічну ситуацію більш менш на плаву. Тому наразі можуть утримувати курс гривні, інфляції, здійснювати всі соціальні платежі і навіть підвищувати їх. Також здійснювати всі платежі ЗСУ і навіть не зупиняти будівництво та реконструкції.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Аліна Книжник
14-01-2023, 14:37
Коментарів 0 Переглядів 3 510

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.