* На правах реклами
2022 рік увійде в історію як рік наймасштабнішого військового конфлікту в поточному столітті. Внаслідок російської агресії проти незалежної України, яка розпочалася 24 лютого, життя мільйонів українців кардинально змінилося. Багато жителів східних та південних областей опинилися в окупації, мільйони українців із центральних та північних областей були змушені залишити країну.
У перші дні війни банківська система України зазнала стресового шоку. Майже всі банки закрили своїм клієнтам можливість користатися кредитними коштами. На щастя, ситуацію на фінансовому ринку вдалося швидко стабілізувати. Доступ до кредитних коштів клієнтам повернули, але кредити банки перестали оформляти.
Чому банки не видають кредити під час війни
Однією з головних причин, через які банки перестали кредитувати своїх клієнтів, є різке зниження обсягу вільних коштів, які можна було б пустити на видачу кредитів. Багато відділень банків опинилися в зоні окупації або в зоні бойових дій. Тому їхня робота стала неможливою. Ризик потенційного не повернення кредиту різко збільшився і перевищив допустимі межі.
Згідно з офіційною статистикою, більше половини жителів України втратили стабільне джерело доходів, простіше кажучи, втратили роботу. Зрозуміло, що людина, яка втратила роботу, і оформила кредит, з великою ймовірністю не зможе повернути його вчасно. Якби банки продовжили у воєнний час видавати кредити, вони опинилися б на краю банкрутства.
Яка ситуація з кредитами МФО у воєнний час
Як і банки, МФО у перші тижні війни перестали кредитувати населення. Верховна Рада ухвалила відповідний законопроект, і видати кредит не було змоги на законодавчому рівні. Через кілька місяців ситуація змінилася на краще. Обмеження було знято і діяльність деяких МФО відновилася.
Нині у багатьох МФО можна оформити кредит, як це було до війни, але з певними обмеженнями. Головна причина, через яку МФО продовжують кредитувати населення, – це наявність власних коштів МФО, які йдуть на кредит. Простіше кажучи, МФО видає кредиторам свої гроші, а банки – гроші своїх клієнтів.
Які МФО видають кредит у воєнний час
Першими МФО, які відновили кредитування своїх клієнтів, були найбільші та стабільні компанії
СС Лоан, Miloan,
Містеркеш, Кредит 7, Слон кредит, Швидко Позика, але, з певними обмеженнями.
По-перше, якщо раніше подані заявки проходили перевірку скоринговою системою МФО, то зараз усі заявки перевіряються в ручному режимі, що автоматично збільшило час ухвалення рішення з 10-15 хвилин до півгодини та більше.
По-друге, клієнти, які проживають в окупованих зонах та зонах бойових дій, не кредитуються з відомих причин. Видача такого кредиту є проблемною, як з технічної точки зору, так і з точки зору високої ймовірності не повернення кредиту.
По-третє, МФО не надають кредити військовослужбовцям, це заборонено українським законом. Не кредитуються особи, які перебувають за кордоном.
Найкращий шанс оформити кредит у МФО мають жінки, які проживають на заході України та працюють у бюджетній сфері.
Як не виявитися ошуканим
У складний час різко зросла кількість шахраїв, які наживаються на людському горі. Одним із найпоширеніших видів шахрайства є оголошення з пропозицією посприяти оформленню кредиту на вигідних умовах за певну винагороду. Причому винагороду треба сплатити ще до оформлення кредиту. На жаль, деякі люди, які мають крайню потребу, "клюють" на таку "приманку", іноді віддають останні заощадження, сподіваючись отримати кредит, і в результаті залишаються і без грошей, і без кредиту.
Насамперед мають насторожити такі моменти: підозріло низький відсоток за кредитом, великий розмір кредиту, обіцянка оформити кредит особам, які не мають постійного джерела доходу. Це перші ознаки шахрайських дій, побачивши які, слід відмовитися від пропозиції, що надійшла.
19-09-2022, 16:33
0
699