* На правах реклами
Сьогодні навіть люди з досить серйозними проблемами із зором можуть вільно насолоджуватися чітким баченням. А можливо це за допомогою контактних лінз. Вони доступні для різних дефектів рефракції: міопії (близозорості), далекозорості, астигматизму, пресбіопії, для користувачів зі складними рецептами та великою різницею діоптрій на очах. Звісно, є ще окуляри, але в порівнянні з ними лінзи мають значно більше переваг, зокрема:
- необмеженість периферичного бачення та поля зору;
- відсутність спотворення відстаней та розмірів навколишніх предметів;
- незалежність від погодних умов — лінзи можна носити і в дощ, і в туман, і в снігопад;
- необмеженість руху, можна вільно займатися будь-якими активностями;
- естетичний аспект — окуляри для зору це стильно та вишукано, втім деякі користувачі з цим не згодні, а тому надають перевагу саме лінзам.
Для кожного дефекту рефракції підходять різні типи лінз:
- торичні, або ж астигматичні контактні лінзи для користувачів з астигматизмом;
- сферичні лінзи для далекозорості і короткозорості;
- мультифокальні призначені для лікування пресбіопії.
Які лінзи підходять саме вам, має визначити лікар-офтальмолог. Під час консультації лікар перевіряє зір, виписує рецепт на лінзи та проводить загальний інструктаж щодо догляду за ними. Ми ж зібрали невелику добірку фактів, про які корисно дізнатися усім користувачам контактними лінзами, або ж тим, хто лише планує користуватися ними в подальшому.
- Контактні лінзи як засіб корекції зору не мають вікових обмежень, себто по ідеї, ними можна користуватися навіть малечі. Втім є один важливий нюанс — лінзи потребують ретельного догляду, своєчасної заміни, також дуже важливо правильно їх одягати і знімати. З цим в дітей можуть виникнути проблеми, а тому більшість офтальмологів вважають 12-13 років оптимальним віком для початку носіння контактних лінз.
- Існує поширений міф про лінзи, котрий відлякує багатьох потенційних користувачів — нібито лінза може загубитися десь в оці та її не вдасться витягнути самостійно. Це цілком неможливо, цього просто не дозволить фізіологія ока. Максимум, що може статися — лінза може трішки зміститися з центра ока, при цьому, щоб вона повернулася в правильне положення треба лише кілька разів кліпнути. Втім навіть зміщення лінзи в оці — це рідкість, яка трапляється через неправильно підібрані лінзи.
- Фахівці вважають, що для здоров'я очей найкраще поєднувати носіння контактних лінз і окулярів. Є випадки, коли контактні лінзи носити заборонено, як-от інфекційні та застудні захворювання. Тобто під час хвороби краще одягати окуляри. Та й загалом корисно перідично давати очам відпочити від засобів контактної корекції зору.
- Лінзи-одноденки (лінзи щоденного режиму) вважаються найоптимальнішим рішенням для людей з чутливими очима, схильними до алергічних реакцій. Оскільки щодня одягається нова стерильна лінза, на її поверхні не встигає накопичуватися білковий наліт, який і є основним джерелом виникнення алергій та запальних реакцій.
- Окрім м'яких контактних лінз для носіння вдень, існують ще жорсткі нічні лінзи, котрі також називають ортокератологічними. Такі лінзи одягаються так само, як і стандартні, але за кілька хвилин до сну. Під час сну вони взаємодіють з поверхнею ока, м’яко змінюють форму рогівки. Таким чином вже на ранок зір тимчасово покращується.